START :: PYTANIA
 
 
Logowanie
 
Reklamy
 


Pytania Do Zarządu

Jeżeli masz jakieś pytanie lub wątpliwości co do sposobu działania Koła lub w innym interesującym Cię temacie, nie słuchaj plotek, pytaj tutaj. Otrzymasz rzetelną odpowiedź. Zanim to zrobisz, przeczytaj, czy ktoś już nie pytał o to samo.


   
 
  15.04.2012  
  Mając opłaconą składkę Bielsko i Katowice mogę wędkować na Goczałkowicach bez dodatkowych opłat

władek
 
  Odpowiada Now  
  Absolutnie nie.
Goczałkowice nie są we władaniu ani Bielska, ani Katowic. Nie należą w ogóle do PZW, więc i opłaty PZW tam nie mają zastosowania.
Goczałkowice są wodą Wojewódzkich Wodociągów w Katowicach. To Wodociągi określają sposób gospodarki wędkarskiej, regulaminy i opłaty. Na ich stronie należy więc szukać tych informacji. Opłat można dokonać w Rybaczówce w Łące.
 
 
   
   
 
  Opłata uczestnika 12.04.2012  
  ile łącznie zapłace za karte wedkarska jak mam 14 lat we wrzesniu

misiek002
 
  Odpowiada Now  
  Za kartę się nie płaci nic. Kartę się zdobywa zdając egzamin.
Płaci się składki. Członkowską, bo przynależysz do PZW, okręgową uprawniającą do połowu i kilka drobnych opłat.
Generalnie, zanim skończysz 16 lat (liczy się stan na 1 stycznia danego roku) jesteś tzw członkiem uczestnikiem. Zobacz sobie na stronie w menu Opłaty/PZW i zszumuj pozycje tabeli: 1, 2, 3, 4, 8, 9 i wyjdzie Ci wysokość rocznej opłaty. Oczywiście biorąc pod uwagę zniżki jak dla członka uczestnika (wyjdzie około 50zł). To bez Rajska oczywiście. Rajsko w menu Opłaty/Wody Własne
 
 
   
   
 
  7.04.2012  
  Witam mam pytanie czy mogę wykupić tylko zezwolenie na Kamieniec nie opłacając Rajska? I czy w tym roku można będzie używać spining jak i żywca na Kamieńcu?

TheCajgan
 
  Odpowiada Now  
  Nie ma takiej możliwości. Nie ma wkładek na poszczególne zbiorniki. Wkładka jest na wszystkie wody, na których gospodaruje koło.
Kamieniec był wyłączony w ubiegłym roku z wędkowania drapieżników, ponieważ wpuszczono bardzo dużą ilość podwymiarowegej ryby. Miała czas na podrośnięcie. W tym sezonie będzie do łowienia na zasadach określonych w regulaminie. Prawdopodobnie zarybiony w ten sam sposób i zamknięty zostanie inny zbiornik (naprzemiennie inny co rok).
 
 
   
   
 
  regulmin 26.03.2012  
  mam pytanie czy moja zona może wędkować na stawach na 3 wędkę jeżeli posiada kartę wędkarska oczywiście w ramach mojego limitu.Czy potrzebne są jakieś dodatkowe opłaty?

tyres2333
 
  Odpowiada Now  
  Tak, zgodnie z pkt. 5 Regulaminu Wód Koła (zobacz na stronie Regulaminy/Łowiska Własne) żona posiadająca własną kartę wędkarską (tzw. białą) ma prawo do swojej jednej wędki w ramach stanowiska i limitu swojego męża (a więc bez dodatkowych opłat), a on zachowuje prawo do swoich dwóch wędek.  
 
   
   
 
  oplaty 9.03.2012  
  WITAM mam pytanie odnosnie oplaty regionalnej, ona uprawnia mnie do lowienia na wodach kola? pozdrawiam

smela7
 
  Odpowiada Now  
  Nie, nie upoważnia.
Składka okręgowa (według Twojej terminologii regionalna) upoważnia do połowu na wodach otwartych okręgu, czyli w naszym przypadku: Soła od źródeł do ujścia oraz Skawa od źródeł do ujścia z wyłączeniem odcinka pomiędzy ujściami Stryszawki i Ponikiewki. Szczegóły pod adresem http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf
Wody naszego koła, podobnie jak i innych kół i klubów są łowiskami specjalnymi, które są zarybiane, gospodarowane i chronione z funduszy własnych. Dlatego obowiązuje na nich odrębna, dodatkowa składka (również regulamin).
 
 
   
   
 
  Dodatkowe limity ryb 24.02.2012  
  Moje pytanie dotyczy punktu 9. znajdującego się w zakładce Opłaty/Łowiska własne/Wysokość składek:
\"Wprowadza się dodatkowe limity ryb do pierwszej wkładki podstawowej w ilościach: wkładka 5szt + 1szt, wkładka 10szt + 3szt, wkładka 20szt + 5szt w gatunkach: amur, jaź i lin.\" Bardzo proszę o ocenę mojej interpretacji tego punku oraz ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu. Otóż wg mnie posiadacz pierwszej podstawowej wkładki normalnej ma prawo w ramach limitu 20 sztuk ryb złowić łącznie do 5 sztuk ryb z gatunku lin, amur i jaź. Pozostały limit 15 sztuk można wykorzystać tylko i wyłącznie do połowu pozostałych gatunków ryb. Czy punkt ten w ogóle obowiązuje w Regulaminie Połowu Ryb na wodach Koła w roku 2012? Z góry serdecznie dziękuję za rozwianie wszelkich wątpliwości. Pozdrawiam.

koolczas
 
  Odpowiada Now  
  Na szczęście Twoja interpretacja nie jest prawidłowa. Obowiązuje bardziej korzystna z punktu widzenia wędkarzy :)
Na przykładzie wkładki pełnej 20szt:
Na pierwszej stronie wkładki widnieje tabela dla 20 wpisów i taki też limit ryb wszystkich gatunków limitowych przy tej wkładce obowiązuje.
Tabelka na drugiej stronie na 5szt - to limit dodatkowy, taki bonusik. Tyle, że nie ma tu dowolności gatunkowej, a wyznaczono ile i jakiego gatunku ryby można dodatkowo zabrać (oczywiście po ich wpisaniu).
Proszę też pamiętać, że z chwilą zapełnienia pierwszej strony wkładki, dodatkowy limit już nie obowiązuje - po wpisaniu 20szt wkładka traci ważność. Jeśli chce się wykorzystać dodatkowe ryby z tego bonusowego limitu, należy to zrobić przed zabraniem 20-tej ryby.
 
 
   
   
 
  PKT 19 REGULAMINU POŁOWU NA WODACH KOŁA 23.02.2012  
  Witam.
Chciałbym zwrócić uwagę Zarządu Koła, na fakt niezgodności art 19 Regulaminu Połowu Ryb na wodach własnych koła z postanowieniami Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW. Zgodnie z RAPR:,, W przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub
nie objęte WYMIAREM OCHRONNYM oraz nie
znajdujące się w okresie ochronnym\\\". W związku z powyższym pkt. 19 Regulaminu Koła ( wersja dostepna na stronie ), nie powinien dopuszczać stosowania okonia o wymiarach poniżej 15 cm ( wymiar ochronny ustalony w RAPR, obowiązujący od 1.1.2011 r. ) jako przynęty żywcowej. Uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na w/w kwestię.

Paweł89
 
  Odpowiada Now  
  Nie ma żadnej sprzeczności. Proszę jeszcze raz uważnie przeczytać regulamin.
Punkt 7 wprowadza podwyższone wymiary łowiska dla ryb przeznaczonych do zabrania. W tymże 7 punkcie wyraźnie podkreślono te gatunki i wymiary oraz oznaczono gwiazdką. Pod listą w legendzie odwołano się tą gwiazdką i podkreśleniem do punktu 19. A on znosi tylko i wyłącznie podwyższone wymiary łowiska przy używaniu tych ryb do połowu na żywca.
Nigdzie nie pisze o zniesieniu wymiarów RAPR.
 
 
   
   
 
  Opłata 23.02.2012  
  Witam kolegów, oto moje pytanie: Z pewnych względów nie opłaciłem karty w roku 2011. Czy mogę ołacić kartę za rok 2012 bez problemów, a jeśli nie to jakie muszę ponieść konsekwencje. Pozdrawiam Boreasz

boreasz
 
  Odpowiada Now  
  Problemów z opłatą nie ma.
Konsekwencje są.
Każdy, kto nie wniesie opłaty członkowskiej do dnia 30 kwietnia przestaje być członkiem związku. Każdy opłacający od 1 maja wnosi więc wpisowe. W Twoim przypadku przerwa była nawet dłuższa. Doliczyć należy 25zł wpisowego.
Przy pilnowaniu terminu wpłat, opłata ta jest jednorazowa.
 
 
   
   
 
  opłata 14.02.2012  
  Czy składka okręgowa 110zł Bielsko-Biała WODY GÓRSKIE zezwala na połów ryb na Zbiorniku zaporowym Tresna,Porąbka,Czaniec?

KUBU$
 
  Odpowiada Now  
  W naszym okręgu nie ma opłaty na wody górskie. Jest składka jednolita na wszystkie wody otwarte okręgu i upoważnia do połowu na nich.
W związku z powyższym tak, bielska opłata okręgowa upoważnia do połowu na zbiornikach Tresna i Porąbka.
Co do Czańca - uważaj, bo tam obowiązuje cały szereg ograniczeń. Poczytaj więc na stronie http://www.pzwbielsko.pl w zakładce Regulaminy/Informator Wód Górskich o obowiązujących tam ograniczeniach.
Zapoznaj się też z mapką z polecanej Ci strony w zakładce Łowiska/Okręg/Wody. Tam znajdziesz mapę wód naszego okręgu (Soła od źródeł do ujścia wraz ze zbiornikami oraz Skawa od źródeł do ujścia z wyłączeniem odcinka pomiędzy ujściem Stryszawki i Ponikiewki.
 
 
   
   
 
  19.01.2012  
  Ile kosztuje dobowa opłata na rajsku?

władek
 
  Odpowiada Now  
  Na łowisku koła obowiązuje opłata całoroczna na 10 lub 20szt ryb. Nie ma opłat okresowych czy dziennych.  
 
   
   
 
  Opłaty 10.01.2012  
  Proszę o odpowiedź na pytanie:
Jestem członkiem koła PZW Oświęcim.
W roku 2012 zamierzam wędkować wyłącznie na wodach własnych koła (Rajsko) oraz na wodach ogólnodostępnych okręgu PZW Tarnów.
Czy w związku z tym poza wniesieniem opłaty członkowskiej ogólnozwiązkowej podstawowej (64zł), opłaty na wykupienie wkładki na wody własne koła oraz opłaty okresowej całorocznej na zagospodarowanie i ochronę wód okręgu PZW Tarnów, muszę również opłacić składkę członkowską okręgową okręgu PZW Bielsko-Biała, który jest okręgiem macierzystym koła PZW Oświęcim, do którego należę, ale w roku 2012 nie zamierzam w jego wodach wędkować.
Andrzej

syaunatezi
 
  Odpowiada Now  
  Nie, nie musisz opłacać okręgówki bielskiej, masz tarnowską.
Aby łowić na Rajsku należy wnieść oprócz składki na tę wodę również członkowska oraz okręgówkę. Nie precyzujemy jaką. Łowisz na wodach tarnowskich - tam płacisz - warunek opłacenia okręgówki jest spełniony.
 
 
   
   
 
  21.09.2011  
  Czy będzie zarybianie w tym roku

władek
 
  Odpowiada Now  
  Tegoroczne zarybienia są już dokonane.
Jak co roku będzie jeszcze jedno bardzo późnojesienne po zamknięciu wpłat 1 terminu na przyszły sezon (wielkość uzależniona od zebranej kwoty).
 
 
   
   
 
  Spotkanie \"Witaj szkoło\" 3 Września 25.08.2011  
  Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy spotkanie z okazji Święta Miasta, będą to zawody wędkarskie czy jakieś konkurencje?
Pozdrawiam

Daniel96
 
  Odpowiada Now  
  Główną konkurencją są zawody wędkarskie.
Zwykle po nich prowadzone są w formie zabawy odpowiedniej dla wieku uczestników drobne konkurencje sprawnościowe oraz konkursy.
 
 
   
   
 
  prosba o pomoc 16.07.2011  
  Witam mam pytanie .. czy mozna gdzies sciagnac mapke wod danego okregu na ktorych w danym regionie mozna lowic za wykupieniem porozumienia ...pozdrawiam


Siwek
 
  Odpowiada Now  
  Mapka wód naszego okręgu znajduje się pod adresem http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf (strona okręgu, menu Łowiska/Wody).
Jest to mapka w formacie .pdf, w pełni skalowalna, można ją wielokrotnie powiększać. Bardzo proszę zwrócić uwagę na jej legendę. Zastosowane kolory i symbole opisane w legendzie znacznie ułatwią posłużenie się mapką.
Jeśli chodzi o inne okręgi - nie wiem. Naszą wykonaliśmy we własnym zakresie. Czy gdzie indziej pokuszono się o to - niestety nie mam takiej wiedzy. Trzeba szukać na stronach innych okręgów czy poprzez popularne fora. Być może ktoś spoza spoza władz okręgów posiada takie mapki i się ujawni lub da namiar.
 
 
   
   
 
  10.07.2011  
  1. Chodzi mi pytanie o zarybianie i dlaczego informacja o zarybianiu ukazuje się po dwóch lub po trzech tygodniach

2. Obserwując pytania do Jaśnie Pana nie wiadomo jak się do Jaśnie Pana zwracać żeby Jaśnie pana nie urazić

władek
 
  Odpowiada Now  
  Połączyłem Pańskie dwa kolejne pytania w jeden post, aby nie mnożyć bytów.
Ad 1. Po pierwsze - nigdy takiego dużego poślizgu nie było, zazwyczaj aktualizacja ukazuje się przeważnie do tygodnia. Po drugie - aktualizację robię jak mi na to pozwala czas - nie jestem na etacie koła i nie żyję z tego, mam masę innych obowiązków życiowych. Po trzecie - dla wędkowania nie ma to znaczenia. Zarybianie na stronie ma pokazać wędkarzom pełne zarybienie ich wody i sposób gospodarowania, a nie pełnić roli kalendarza wędkarskich brań. Do wędkowania jest cały sezon a nie kilka dni bezpośrednio po zarybieniu.
Ad 2. Normalnie. Grzecznie. Wystarczy. Więcej nie oczekuję. Z pewnością uzyska się rzetelną odpowiedź na stawiane pytanie. Czego Szanowny Pan najlepszym przykładem. Do odpowiedzi Szanownemu Panu na pytanie muszę poświęcić trochę wolnego czasu i zadać sobie trochę różnego trudu, przeciw czemu nie mam nic. Natomiast mam wyraźnie poczucie wartości swojej osoby oraz wartości moich Kolegów z Zarządu pracujących na rzecz pozostałych Kolegów, jak również wyraźne poczucie wartości mojego czasu i czasu poświęcanego przez moich Kolegów z Zarządu pracy na rzecz pozostałych Kolegów z koła. Dlatego nie zgadzam się na podmiotowe i niegrzeczne traktowanie mojej osoby oraz żadnego z Kolegów z Zarządu czy innych komisji. Będę zawsze dawał temu odpór - w realu i na stronie.
Wystarczy mi bogata kolekcja wulgarnych, niegrzecznych czy czasem bezmyślnych wpisów, która leży sobie w mojej przechowalni bez ich publikacji. Jeśli Szanowny Pan ujawni się tutaj jak ja lub moi Koledzy z Zarządu, z imienia i nazwiska i wystąpi tutaj nie anonimowo, wówczas chętnie się z Szanownym Panem podzielę tym zbiorem. Może Szanowny Pan po ich przeczytaniu również dojdzie do wniosku, że wzajemny szacunek jest konieczny.
Reasumując - zawsze może Szanowny Pan liczyć na w miarę moich możliwości rzetelne odpowiedzi na pytania postawione zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Inwektywy, połajanki, ustawianie pod ścianą i temu podobne klimaty będą ignorowane i powiększą jedynie moją kolekcję. Szkoda więc czasu na ich tworzenie i przysyłanie ich mnie.
 
 
   
   
 
  ZARYBIANIE !!! 15.07.2011  
  Witam i jak z zarybieniem...mamy połowe lipca i dalej ic...a podobno mialo byc?

tomek88
 
  Odpowiada Now  
  Miało być i było. Podana wcześniej data była orientacyjną podaną przez hodowcę we wstępnych ustaleniach. Ostateczna data zawsze należy do hodowcy, który bierze pod uwagę wiele aspektów, np. możliwość odłowu, zgranie odbioru ryb przez wielu odbiorców, kondycja ryb, pogoda (brak upałów bo przyducha) itp, a nie chęć wędkarza.
Zarybienie odbyło się dnia 16.07.11, a więc bez zbytniego poślizgu.
Proszę również przeczytać zmianę odpowiedzi na poprzednie Pańskie pytanie poniżej.
 
 
   
   
 
  podrywka 3.07.2011  
  witam ... mam pytanie ponieważ podrywka juz nie jest zakazana do połowu żywca...czy na rajsku mozna jej juz tez uzywac...

tomek88
 
  Odpowiada Now  
  Co prawda w punkcie IV.3.10 RAPR dopuszcza się stosowanie podrywki, lecz punkt ten jest warunkowy (na podstawie posiadanej przeze mnie pisemnej wykładni ZG w tym zakresie). Wyraźnie pisze tam, że wymiary, a więc tak naprawdę opis co to, czy czym jest podrywka z prawnego punktu widzenia określi Załącznik do Ustawy. Załącznik taki jeszcze się nie ukazał, więc jak pisałem wyżej nie ma podstawy prawnej do jej użycia.
Osobiście uważam, że w związku w powyższym użycie podrywki jest na dzień dzisiejszy niedopuszczone, również na Rajsku, i taką też wykładnię dla swojego bezpieczeństwa prawnego stosuję.
Uwaga:
Powyżej znajduje się nieaktualna już z powodu ukazania się dnia 11.07.11 Rozporządzenia odpowiedź.
W związku z publikacją w ostatnich dniach Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podrywka staje się w pełni legalnym narzędziem połowu żywca.
Szczegóły w Ogłoszeniach
 
 
   
   
 
  ZARYBIANIE !!! 25.06.2011  
  witam.czy w najbliższym czasie szykuje sie jakies zarybienie?tzn chodzi mi o karpia i ...

tomek88
 
  Odpowiada Now  
  Tak, jak co roku jest przewidziane w okolicach 1 połowy lipca wakacyjne zarybienie karpiem. Będzie zależało (termin) od ustaleń z hodowcą (możliwość odłowu).
Pozostałą wypowiedź mogę jedynie określić, że dziadostwem to jest zwracanie się do kogokolwiek w taki sposób. I w przyszłości odpowiedzi na taką formę pytania i komentowania nie będzie.
 
 
   
   
 
  Karta Wedkarska 25.05.2011  
  Witam. Mam 15 lat. Mam karte oraz oplacone skladki. Mam pytanie: Czy moge samodzielnie isc nad wode i lowic od strony prawnej? I jak tak to na ile wedek moge lowic;>?

15-nasto
 
  Odpowiada Now  
  1. Tak, możesz łowić samodzielnie, ponieważ wymóg opieki osoby pełnoletniej dotyczy wędkarzy do 14 roku życia (pkt II.5 i 6 RAPR).
2. Jeśli dokonujesz swoich stosownych opłat - niezależnie od wieku posiadasz pełne prawa co do metod i ilości wędek dopuszczonej na danej wodzie. Możesz więc spiningować, muchować, a także łowić na dwie wędki (spławik i grunt), jeśli ogólne prawo dopusza taki połów.
 
 
   
   
 
  karta wedkarska 29.05.2011  
  Dzien dobry czy ja musze wczesniej zgłaszac chec zdawania na karte czy wystarczy jak przyjde w dzien w kturym sie zdaje i sie zapisze?

krzysiek18101990
 
  Odpowiada Now  
  Nie, nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania chęci zdania egzaminu.
Są wyznaczone terminy egzaminów, wystarczy po prostu przyjść w tym czasie.

Uwaga, ważne:
nastąpiła zmiana sposobu opłaty za egzamin.
Nie ma już możliwości opłaty na miejscu w kole przed egzaminem gotówką.
Obowiązuje wyłącznie wcześniejsze dokonanie przelewu bankowego na konto koła: 95 1020 2384 0000 9802 0061 4545 z dopiskiem w tytule przelewu >Opłata egzaminacyjna<.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest okazanie potwierdzenia bankowego przelewu.
 
 
   
   
 
  Zawody (Dzien Dziecka), Opiekun 24.05.2011  
  1. Witam, zawody z okazji dnia dziecka, wiem ze jest napisane w zakladce mlodziez/zawody, ale czy moglby mi Pan przyblizyc godzine rozp. zapisow, godzine zakonczenia zawodow?
2. Mam 15 lat, czy musi byc ze mna opiekun w trakcie zawodow;>
Pozdrawiam

JuzLogam
 
  Odpowiada Now  
  1. Zapisy do godz. 9.oo.
Łowienie w zależności od grupy wiekowej od 10-12 lub 13. Młodsi w ostatniej godzinie mają jakieś zabawy. Po 13 wyniki, posiłek, jakieś zabawy i konkursy. Koniec przeważnie około 14. Zazwyczaj, bo wszystko zależy od ilości zawodników, pogody itd.
2. Nie, nie musisz mieć opiekuna. Na tych zawodach możesz łowić samodzielnie.
 
 
   
   
 
  ryby 1.05.2011  
  ile dzieci dorosły może wziąć pod opiekę jeżeli łowi na spining

Jacek9
 
  Odpowiada Now  
  Po konsultacji z Państwową Strażą Rybacką.
Zgodnie z Pkt 6.a. Regulaminu Amatorskiego Połowy Ryb połów metodą spławikową i gruntową jest dopuszczony dla dwóch dzieci jednocześnie, co wyraźnie zaznaczone jest w podpunkcie a. Podpunkt b traktujący o połowie metodą spiningową i muchową takiego zapisu nie ma, więc połów dopuszczony jest dla 1 dziecka.
 
 
   
   
 
  ZARYBIANIE !!! 25.04.2011  
  Witam ...mam pytanie do zarządu ...mamy prawie maj ...a tu nie było nawet 1szego zarybienia...[Reszta poszła w powietrze z powodów jak niżej. Admin]

tomek88
 
  Odpowiada Now  
  Wymiana zdań możliwa będzie po zmianie tonu wypowiedzi, bez używania inwektyw, pokrzykiwania i tupania nogami na Zarząd. I proszę się nie powoływać na zdanie \"wszystkich\". My też rozmawiamy z wędkarzami i mamy pojęcie, co mówią. Na przyszłość proszę występować w swoim imieniu.
Dla wiadomości innych osób odpowiem tak: zarybienie, i to duże, odbyło się jak co roku późną jesienią, właśnie z przeznaczeniem na wiosenny odłów.
Termin zarybień zależny jest od dostępności dobrego i zdrowego materiału. Na dzień dzisiejszy nasi dostawcy, z którymi jesteśmy związani od wielu lat nie prowadzili jeszcze odłowów.
Wkrótce, na przełomie kwietnia i maja, planowane jest wiosenne zarybienie karpiem, i nie tylko.
 
 
   
   
 
  wody koła 1.04.2011  
  Witam

Od kilku sezonów nie wędkuję i nie opłacam karty wędkarskiej, kartę wędkarską posiadam. W tym roku jest podobnie jednak chciał bym powrócić do wędkowania i wykupić sobie chociaż wkładkę na wody własne koła w Rajsku. Mogę wykupić wkładkę bez wnoszenia zwykłych opłat na wody okręgowe na których nie łowię ?

wojgolee
 
  Odpowiada Now  
  Wody te są i zawsze były wodami PZW zarządzanymi przez koło. Dlatego też obowiązujący tam regulamin (pkt.2) przewiduje sprzedaż wkładek wyłącznie osobom mającym uregulowane wcześniej wszelkie opłaty obowiązujące w PZW. W tym członkowską oraz okręgową. Między innymi chociażby dlatego, że to okręg PZW wspomaga nas prawie co roku dotacjami na różne prace tam wykonywane, czasami dorybia rybą sportową itp. Pieniędzmi pochodzącymi właśnie z tych opłat okręgowych.  
 
   
   
 
  Zezwolenie 15.03.2011  
  Proszę o odpowiedź na następujące pytanie:
Jestem członkiem PZW,Okręg PZW Bielsko-Biała, koło PZW Oświęcim-Miasto. Poza wodami własnymi Koła (Rajsko), wędkuję również w Dunajcu na odcinku będącym w użytkowaniu Okręgu PZW Tarnów. W ubiegłym roku dokonałem przelewem opłaty okresowej rocznej odpowiadającej składce członkowskiej okręgowej pełnej PZW Tarnów w wysokości 90,00 zł stanowiącej składkę podstawową - rzeki, potoki i zbiornik zaporowy Czchów. Ze strony internetowej Okręgu PZW Tarnów wydrukowałem obowiązujący wówczas rejestr połowu ryb w wodach Okręgu PZW Tarnów i na tej podstawie mogłem wędkować zgodnie z obowiązującymi przepisami, co zostało potwierdzone podczas kontroli przez przedstawicieli PSR. W roku bieżącym zgodnie z Uchwałą nr 68 ZG PZW wprowadzony został nowy wzór zezwolenia okresowego na amatorski połów ryb, który musi być zabezpieczony hologramem, co w sposób oczywisty decyduje o tym, że zezwolenie takie należy odebrać osobiście w biurze Okręgu PZW Tarnów lub w wyznaczonych przez ten Okręg punktach. Ponieważ mieszkam obok Oświęcimia, stanowi to dla mnie spory problem, ze względu na dużą odległość od mojego miejsca zamieszkania. Ponieważ mam znajomych będących w podobnej sytuacji, proszę o informację, czy jest możliwość sprowadzenia przez Koło PZW Oświęcim-Miasto w/w zezwoleń (z rejestrem połowu i instrukcją jego prowadzenia, regulaminem połowu i wykazem wód PZW Tarnów) zabezpieczonych hologramem, oczywiście po wcześniejszym wniesieniu przeze mnie składki okresowej rocznej na konto Okręgu PZW Tarnów i wpłaceniu składki członkowskiej i okręgowej w moim macierzystym Okręgu oraz ewentualnie pokryciu kosztów związanych ze sprowadzeniem przedmiotowych zezwoleń.
Pozdrawiam - Andrzej

syaunatezi
 
  Odpowiada Now  
  Koło zaopatrywane jest przez okręg w znaki będące w jego posiadaniu. Znaków tarnowskich nasz okręg nie posiada.
Nikt oczywiście nie będzie wymagał osobistego stawienia w Tarnowie w celu zakupu jego znaków. Sprawę z pewnością można załatwić kontaktując się z tamtejszym okręgiem telefonicznie czy mailowo, umówić się na taki sposób zakupu, a zezwolenie z wklejonym hologramem otrzymać po prostu pocztą po dokonaniu przelewu. W taki właśnie sposób rozprowadzamy nasze bielskie zezwolenia na indywidualne zamówienia.
Można oczywiście poprosić skarbniczkę, ale byłaby to sytuacja kiedy załatwia ona sprawę za kogoś, kto może załatwić ją dla samego siebie dokładnie w taki sam sposób. Innej drogi pozyskania tych zezwoleń, niż wyżej opisana, skarbniczka nie ma.
W razie gdyby zaistniały jakieś kłopoty z takim pozyskaniem znaków, proszę kontaktować się ze mną bezpośrednio. Namiary w menu Władze.
 
 
   
   
 
  Karta wędkarska 13.03.2011  
  1.Jestem zameldowany w Oświęcimiu lecz studiuję w Bielsku-białej i chciałbym podejść do egzaminu to muszę jechać do Oświęcimia czy mogę zdawać w Bielsku jeśli tutaj obecnie mieszkam??
2.Gdzie mógłbym znaleźć materiały które muszę umieć by zdać egzamin??
3.Jeśli bym chciał łowić na Jeziorze Żywieckim i w okolicach to które \"porozumienia\" muszę wykupić??

dragon-pl
 
  Odpowiada Now  
  1. Egzamin można zdać w dowolnie wybranym kole PZW posiadającym uprawnioną Komisję Egzaminacyjną. Również w jakimś bielskim. Inną sprawą jest wydanie dokumentu karty wędkarskiej. Wydają je Starostwa Powiatowe właściwie dla miejsca zameldowania. Egzamin możesz zdawać więc w Bielsku (tu nie ma terytorializmu), natomiast z zaświadczeniem po odbiór karty należy udać się do oświęcimskiego Starostwa. Nie musisz tego robić osobiście, może załatwić to ktoś w Twoim imieniu (zanosi zaświadczenie o egzaminie, zdjęcie i wypełnia wniosek o wydanie karty oraz odbiera ją).
2. Na przykład na naszej stronie według ścieżki menu: Regulaminy/PZW, Regulaminy/Okręg.
3. Wody ogólnodostępne PZW są we władaniu poszczególnych okręgów. Po zapłaceniu składki członkowskiej oraz tzw \"okręgówki\" (na zarybianie, zagospodarowanie i ochronę wód) nabywamy prawo do połowu na terenie tego okręgu, jakiego okręgówkę nabyliśmy. Tresna należy do naszego, bielskiego. Nasze wody znajdziesz pod linkiem http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf Mapkę należy czytać wraz z objaśnieniami jej legendy. Można nabyć oczywiście dowolną ilość różnych okręgówek, jeśli uprawia się \"turystykę wędkarską\". Porozumienia, to zaś pewnego rodzaju ulga w zakupie obcego okręgu po obniżonej cenie według warunków ustalonych pomiędzy dwoma umawiającymi się na ten temat okręgów. Te zasady opisane są na stronie http://www.pzwbielsko.pl/?act=porozumienia
 
 
   
   
 
  wędkarstwo 7.03.2011  
  1. Do jakiego okręgu należy koło oświęcim
2. czy koło oświęcim ma porozumienie z krakowem i z bielskiem,
3. czy mozemy opłacic u was karte

lolek_60
 
  Odpowiada Now  
  1. okręg Bielsko-Biała
http://www.pzw.org.pl/15/podlegle
2. żadne koło nie może mieć porumień. Mają je okręgi. Nasz, bielski ma ich również kilka, zobacz jakie i na jakich warunkach: http://www.pzwbielsko.pl/?act=porozumienia
3. Tak, można. terminy przyjmowania skarbnika: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_ska
 
 
   
   
 
  Zawody Z Okazji Dnia Dziecka 2.07.2010  
  Kiedy te zawody maja sie odbyc??
Słyszalem od pewnego pana ze wkrotce.
Poniewaz zostaly one przelozone a nie ODWOLANE wiec jestem ciekaw terminu

NiedoczekanyZawodow
 
  Odpowiada Now  
  Szanowny Niedoczekany, chociaż minimum wysiłku i nawet specjalnie nie trzeba szukać. Oto gdzie:
1. Relacja z ostatnich zawodów dla dzieci Witajcie Wakacje. Kto zadał sobie trud i przeczytał, ten już wie kiedy następne zawody.
2. W menu Młodzież/Zawody
Chyba wystarczy tych miejsc. Nic tak nie cieszy jak efekt własnej pracy, więc zajrzyj tam. Dlatego też nie podam wprost.
 
 
   
   
 
  zarybienie? 1.07.2010  
  witam ... kiedy szykuje sie jakies zarybienie na rajsku ...bo szczerze to ciezko z karpiem przed powodzia brał a teraz tylko przypadkowe łowy ...chyab juz go tam nie ma...

tomaszo
 
  Odpowiada Now  
  Proszę spenetrować płycizny, zatoczki, okolice roślinności. Można się na własne oczy przekonać ile tego tam stoi. Że nie biorą, nie znam przyczyny. To uwaga co do tego, że ryb nie ma.
Natomiast co do zarybienia. Trwają poszukiwania odpowiedniego materiału, co po powodzi nie jest łatwe. Powinno coś wkrótce być. Trudno mi na tę chwilę jednak sprecyzować termin.
 
 
   
   
 
  zawody w kole 20.06.2010  
  proszę o z aktualizownie dat wszystkich zawodów wedkarskich w kole słyszałem że puchar prezesa został przełorzony na 27.06.2010 a w komunikatach nic nie pisze

krzysiekb83
 
  Odpowiada Now  
  Aktualizacja została dokonana, wystawiono również stosowny komunikat.  
 
   
   
 
  13.06.2010  
  Witam
1.Mam pytanie czy jako rocznik 1993 zaliczam się jeszcze jako członek-uczestnik czy już jako 16-25?
Urodziny mam w sierpniu.

2.Ostatni raz opłaciłem kartę w 2007 roku, czy teraz mogę opłacić ją bez problemu czy będę musiał ponosić jakieś dodatkowe koszty?

Pozdrawiam

Marek
 
  Odpowiada Now  
  1. Liczy się stan na dzień 1 stycznia. Jeśli w tym dniu nie masz ukończonych 16 lat - wówczas jesteś do końca roku członkiem uczestnikiem, jeśli już ukończyłeś - jesteś młodzieżowcem.
2. Karty się nie opłaca. Karta jest uprawnieniem. Opłaca się składki na dany rok. Po takiej przerwie oczywiście zwiększone o wpisowe (każdy, kto nie opłaci do dnia 30 kwietnia składek na dany rok przestaje być automatycznie członkiem Związku).
 
 
   
   
 
  5.06.2010  
  Nic nie piszecie o sytuacji w Rajsku i na Kamieńcu

kazimierz
 
  Odpowiada Now  
  Nic nie piszemy, bo nie mamy czasu pracując na wspomnianym Kamieńcu i Rajsku przez cały czas powodzi, usuwając jej skutki i pilnując całą dobę.
W zaufaniu powiem Panu, że tak Kamieniec jak i Rajsko są nadal na tym samym miejscu. Można tam podskoczyć i zobaczyć. Jeśli kogoś to naprawdę interesuje.
W jeszcze większym zaufaniu powiem, że tacy nawet byli. Dziwacy jacyś, pytali czy czegoś nie trzeba zrobić i nawet pomagali w robocie i pilnowaniu.
A w największej tajemnicy powiem, że powódź i jej skutki pokazała kto traktuje naszą wodę jak swoją, o którą trzeba dbać i ją chronić kiedy tego potrzebuje, a kto przyszedł na nią w charakterze konsumenta. Tyle, że to nie łowisko komercyjne.
 
 
   
   
 
  ZBIORNIK DWORY 30.05.2010  
  Witam mam pytanie gdzie znajduje się zbiornik Dwory mam opłaconą kartę BB jest tam zbiornik B-DWR pytałem wszystkich i nikt mi nie potrafi wskazać drogi ani miejsca w którym on się znajduje

adwiral
 
  Odpowiada Now  
  Proszę włączyć stronę Zumi: http://www.zumi.pl/
Wpisać: >Oświęcim, Nadwiślańska< (proszę skopiować i wkleić tę frazę bez znaczników do zumi) i przełączyć mapę na widok Hybryda
Jedziemy z Oświęcimia na Dwory. Od tzw Placy Betonowego (obok bramy B zakładów) ulicą Zwycięstwaa przechodzącą w Dworach w Nadwiślańską. Zbiornik znajduje się z prawej strony drogi prowadzącej na śluzę na kanale Dwory. Jest jeszcze przed śluzą mniej więcej na wysokości kulistych zbiorników na butadien (bardzo charakterystyczne obiekty nie do przeoczenia). Na zbiorniku jest cypel z umiejscowioną na nim żwirownią (skład materiału, budynki i urządzenia produkcyjne).
My mamy prawo wejścia na brzeg od strony torów kolejowych, czyli przeciwległy w stosunku do drogi na odcinku od początku brzegu zachodniego (mniej więcej wysokość zbiorników butadienu) do mniej więcj wysokości cypla z bazą żwirowni. To nasz wydzierżawiony brzeg.
 
 
   
   
 
  Zawody 3.06.2010  
  Witam. Zawody z okazji Dnia Dziecka zostaly PRZELOZONE czy ODWOLANE?? Jezeli zostaly one tylko przelozone to na jaki termin i miejsce jezeli mozna wiedziec.

Pozdrawiam.

Daniel
 
  Odpowiada Now  
  Jak w komunikacie na pierwszej, głównej stronie.
Odwołane w planowanym dniu. Odbędą się w innym, podanym później terminie.
 
 
   
   
 
  opłata okregowa 27.05.2010  
  Witam
Czy chcąc łowić tylko na zbiorniku w Goczałkowicach ale być członkiem koła Oświęcim muszę wykupywać opłatę okręgowa czy wystarczy że opłacę egzamin na kartę i składkę członkowską .

( oczywiście pomijając temat opłaty za Goczałkowice )krizar
 
  Odpowiada Now  
  Dokładnie tak, jak Pan napisał.
Egzamin, Składka Członkowska plus opłata za Goczałkowice u gospodarza tego zbiornika.
Oczywiście konsekwencją jest brak prawa połowu na każdej wodzie okręgowej.
 
 
   
   
 
  4.05.2010  
  W regulaminie połowy ryb na wodach koła umieszczony jest wpis (8/b) informujacy o limicie połowy pstrąga teczowego. Na którym łowisku koła można go spotkać??

Marian
 
  Odpowiada Now  
  Na dzień dzisiejszy pstrąg nie został wpuszczony. Aby można było egzekwować ten zapis regulaminu, trzeba zapewnić rybę (wielkość), której zabranie będzie uzasadnione i satysfakcjonujące dla wędkarza. Na dzień dzisiejszy nie udało się nam pozyskać wystarczająco dużego pstrąga.
Cały czas czynimy starania o pozyskanie takich dużych ryb. Pamiętać należy jednak, że zarybienie pstrągiem możemy przeprowadzić wiosną lub jesienie ze względu na temperaturowe wymogi tego gatunku. Najajbliższe więc zarybienie pstrągiem będzie się mogło odbyć chyba dopiero jesienią. Być może pstrąg tęczowy zastąpiony będzie źródlanym. Pokaże to jednak dopiero pratyka.
Jeśli dojdzie do tego zarybienia, ryba wpuszczona będzie najprawdopodobnie do Oczka na Rajsku. Będzie też stosowne ogłoszenie w sieci oraz na łowiskach.
 
 
   
   
 
  Regulamin połowu na wodach własnych. 4.05.2010  
  Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej zapisu w regulaminie połowu na wodach własnych koła, opublikowanym na Waszej stronie internetowej. Otóż w p.11a podano sposób ewidencjonowania ryb zabieranych z łowiska z wpisem do Zezwolenia Podstawowego, który dotyczy ryb z gatunków 8a+8b+8c+8d określonych wp.8, natomiast w p.11b widnieje zapis, że ryby z gatunku 8d (jesiotr) należy wpisać do Zezwolenia Dodatkowego, co według mnie stanowi zaprzeczenie treści punktu 11a. Prawdopodobnie punkt 11b powinien dotyczyć ryb z gatunku 8e i podejrzewam, że jest to błąd redakcyjny
Proszę o rozwianie moich wątpliwości, tym bardziej, że taki sam zapis widnieje w regulaminie, który otrzymałem w trakcie dokonywania opłat w siedzibie Waszego koła.

Andrzej
 
  Odpowiada Now  
  Przepraszając za zwłokę w odpowiedzi potwierdzam Pańskie przypuszczenie, że jest to ewidentny błąd redakcyjny. Zapis w takiej treści byłby sprzeczny i nielogiczny w stosunku do zamysłu w jakim został wprowadzony.
Bardzo dziękuję za wskazanie błędu, który dzięki Pańskiej uwadze został już poprawiony na stronie tak w wersji elektronicznej, jak i do wydruku.
Prawidłowy zapis tego punktu wygląda następująco:
\"11.b. 8e - wpisać do Zezwolenia Dodatkowego. Wpis dokonujemy na koniec łowienia przed opuszczeniem łowiska. Wpisujemy osobno każdą zabieraną z łowiska rybę.\"
Niestety, błędu tego w wydanych już regulaminach nie jesteśmy już w stanie poprawić, jak również wymienić wydanych egzemplarzy.
 
 
   
   
 
  2.04.2010  
  Kiedy będzie nowe zarybianie i czym

kazimierz
 
  Odpowiada Now  
  Biorąc pod uwagę wielkość zarybienia jesiennego oraz tego sprzed kilku dni (30 marca) karpiem - nie należy spodziewać się następnego zarybienia tym gatunkiem wcześniej niż w okolicach czerwiec/lipiec.
Jeśli chodzi o inne gatunki - zarybienia będą prowadzone w miarę możliwości pozyskania odpowiedniej ilości i wielkości ryb. Informacje trzeba będzie śledzić na bieżąco.
 
 
   
   
 
  otwarcie sezonu 22.03.2010  
  jak wygląda sprawa z otwarciem sezonu chodzi mi o zawody 28.03.2010 czy one sie odbędą?

krzysiekb83
 
  Odpowiada Now  
  Tak. Mają się odbyć w planowanym terminie.  
 
   
   
 
  Metody połowu 8.03.2010  
  Proszę o praktyczne informacje dotyczące najczęściej stosowanych metod oraz sprzętu do połowu ryb, zarówno spokojnego żeru, jak również drapieżników zasiedlających wody własne koła w Rajsku.
Będę tam łowił po raz pierwszy i w związku z tym chciałbym na początek wiedzieć jaki sprzęt przygotować.

Andrzej
 
  Odpowiada Now  
  Nie da się satysfakcjonująco odpowiedzieć na takie pytanie.
Nasze łowiska to typowe zbiorniki pożwirowe o średniej głębokości 1,5-2m.
Sprawdzają się na nim właściwie wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru. Podział na spławik/grunt widzę raczej w odniesieniu do wieku wędkujących, chociaż reguły nie ma. Widuje się również drgającą szczytówkę. Praktycznie rzecz biorąc wszystkiego po trochu z głównym udziałem w kolejności grunt/spławik.
Jeśli chodzi o drapieżniki, tutaj sprawa wygląda trochę gorzej. Pomimo wysiłków zarybieniowych nie przekładają się one na wielkie wyniki połowu. Raczej drobniejszy szczupak i sandacz. Bywa duży okoń. Myślę, że wynika to ze stosunkowo niewielkiej głębokości zbiornika. Jest na pewno trochę bardzo dużego suma, na którego warto zapolować. Metody najczęściej stosowane to spining i żywiec. Skutki różne, w zależności ad aktualnych warunków i chęci ryb do brania. Tyle co do metod.
Biorąc pod uwagę ryby - głównie karp, bywa amur, dość dużo leszcza (w tym bardzo ładnego), dość dużo płoci i stosunkowo dużego karasia. Lin również, lecz bierze okresowo, podobnie jak duża płoć biorąca wiosną i jesienią, latem niewidoczna.
Zanęty w łowieniu rekreacyjnym obserwowane u kolegów - głównie kukurydza, groch, zboża, bywają sporadycznie ziemniaki, gotowce ze sklepu, robaki głównie białe. Zapachy i smaki raczej leszczowe i na słodko. Typowo jak na takich wodach.
Generalnie trzeba popróbować samemu, popodglądać kolegów o większym stażu na tej wodzie, wziąć pod uwagę strukturę zarybienia i wypracować swoje własne wzorce, dające najlepsze wyniki - czego życzę.
 
 
   
   
 
  na urlop 4.03.2010  
  mam takie pytanie nie nalerzę do waszego koła a miałbym ochotę u was połowic np.przez tydzień na rajsku czy jest to a jeśli tak to ile taka przyjemność kosztuje za dobę . I drugie pytanie to czy jest możliwość wynajęcia domku letniskowego w okolicy kturegos ze stawów . Z góry dziekuje za informacje

slawny86
 
  Odpowiada Now  
  1. Generalnie nie ma u nas wkładek jednorazowych dla ludzi spoza koła. Pozostaje jedynie zakup normalnej wkładki na 10 lub 20 sztuk ryb limitowanych. Szczegóły znajdziesz w menu Opłaty/Łowiska Własne.
Jeśli jednak masz kolegę posiadającego wkładkę na Rajsko, pojawia się możliwość zakupu przez niego dla Ciebie tzw gościnnej wkładki jednorazowej w cenie 30zł/dzień. Zobacz szczegóły w dziale Ogłoszenia pod tytułem Gościnna Wkładka Jednorazowa na wody koła z dnia 09.07.2009
Skalkuluj jednak sprawę finansowo. Praktycznie rzecz biorą, to sześć jednodniówek jest równoważne całorocznej wkładce na 10 sztuk dającej dużo większą możliwość przebywania nad wodą, bez ograniczania do zakupionego dnia połowu.
2. O ile mi wiadomo, już w samym Rajsku (obok tzw. Pałacu - obecnie szpital) jest dom z pokojami na wynajem. Również w Skidniu (3-4km od jeziora) są chyba dwa gospodarstwa agroturystyczne, jedno z nich na terenie byłego ośrodka wypoczynkowego KWK Brzeszcze, drugi w prywatnym gospodarstwie (w razie potrzeby proszę się przypomnieć mailowo, spróbuję podać namiary).
 
 
   
   
 
  Przyducha 17.02.2010  
  Witam :) Chciałem sie zapytac czy były poczynione jakies prace nad wodami kola (Rajsko i Kamieniec) w celu doprowadzenia rybom tlenu w czasie tej zimy ? Np. poprzez wiercenie przerebli. Zeby nie bylo na wiosne cmentarzyska ryb :(

Shogun_Bemowo
 
  Odpowiada Now  
  W Rajsku nie ma potrzeby natleniania wody, ponieważ jest to woda przepływowa, natleniająca się dodatkowo na każdym z przepustów (jazów/progów) pomiędzy poszczególnymi zbiornikami.
Na Kamieńcu nie ma możliwości technicznych natleniania lub napowietrzania wody (jej toni). Natlenianie poprzez wykucie kilku dziurek w lodzie należy włożyć między bajki co prawda funkcjonujące w przestrzeni społecznej, lecz nie mające pokrycia w rzeczywistości.
 
 
   
   
 
  Rajsko 13.02.2010  
  Myślę że się łapie jeszcze na wkładkę młodzieżową(60zł)jestem z rocznika 90(chodzę do technikum), chciał bym się dowiedzieć na ile wędek bym mógł łowić (chodzi o gruntówki).

Arek
 
  Odpowiada Now  
  Jeśli jeszcze nie skończyłeś 20 lat i nadal się uczysz (potwierdzenie aktualną legitymacją szkolną), przysługuje Ci zakup preferencyjnej młodzieżowej wkładki na 5 sztuk. Jest to uprawnienie a nie obowiązek. Możesz zakupić każdy inny jej rodzaj.
Jeśli jednak decydujesz się na zakup na preferencyjnych warunkach - musisz zgodnie z punktem 4 regulaminu tego łowiska, który powinieneś dobrze znać, ograniczyć się do jednej wędki.
Regulaminy/Wody Własne, pkt 4.
 
 
   
   
 
  rajsko 7.02.2010  
  witam.mam 22 lata posiadam legitymacje szkolna jestem uczniem szkoły po licealnej czy moge zaplacic rajsko na 5 szt

tomaszo
 
  Odpowiada Now  
  Niestety nie.

Zgodnie z regulaminem wkładka taka przysługuje młodzieży uczącej się do ukończenia 20 roku życia.
Zobacz http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low (Opłaty/Wody własne), pkt. 6.
 
 
   
   
 
  stare koryto Wisły w Brzezince 6.02.2010  
  Witam..
Czy na stare koryto tzw podkowa na Brzezince i na Wiśle w tej okolicy musze wykupic dodatkowo okręgo Katowicki ????bo gdzies mnie takie słuchy doszły..Pozdrawiam...

mbison
 
  Odpowiada Now  
  Oczywiście, że TAK.
Już od 5 lat Wisła na odcinku od korony zapory w Goczałkowicach do ujścia Skawy jest wodą okręgu katowickiego.
Zgodnie z obowiązującym prawem również wszystkie zbiorniki stale lub czasowo połączone z obwodem głównym Wisły (a więc wszystkie starorzecza na tym obwodzie rzeki) należą do obwodu głównego, czyli są również wodą katowicką pomimo tego, że znajdują się na naszym brzegu rzeki, na terenie naszego oświęcimskiego powiatu.
Proszę również zauważyć, że opłacając naszą okręgówkę bielską otrzymujemy corocznie Zezwolenie/Rejestr. Na końcowych stronach jest tam zawsze zamieszczany regulamin połowu na naszych wodach i wykaz naszych wód wraz z oznakowaniem naszych obwodów. Nigdy nie była tam wymieniana Wisła ani jej dopływy czy też zbiorniki spełniające powyższy warunek (połaczenia z rzeką główną).
Dlatego też dla łowienia na wspomnianej wodzie konieczne jest opłacenie okręgówki katowickiej w formie jej bezpośredniego zakupu, bądź opłacenia tzw. Porozumienia (po opłaceniu bielskiej okręgówki możemy dodatkowo wykupić wody katowickie za połowę ceny z pełnymi na nią uprawnieniami). Proszę zapoznać się z poniższymi informacjami, wszystko będzie jaśniejsze:
http://www.pzwbielsko.pl/?act=porozumienia
http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf
 
 
   
   
 
  Muszkarze Glinianka 27.01.2010  
  Proszę autora wiadomości o muszkarzach w Gliniance (Rak) o kontakt na ...

Now
 
  Odpowiada Now  
  Przykro mi, że nie jestem w stanie sprostać Pańskim wymaganiom i wyjść naprzeciw całej rzeszy wędkarzy oczekujących z niecierpliwością na Pańskie porady.
Czuję się wystarczająco połajany za to moje uchybienie przez Pana kolejnym wpisem.
Za karę, jaką sobie za to nałożyłem, nie oczekuję już żadnego kontaktu.
 
 
   
   
 
  koniec sezonu 16.11.2009  
  witam czy przewiduje się zamknięcie łowisk na czas zimy ,nie znalazłem takiego terminu w regulaminie
pozdr

orog
 
  Odpowiada Now  
  http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_low
(menu Regulaminy/Łowiska Własne)

pkt.6.Zasady połowu ryb na wodach specjalnych Koła:

  2. połów dozwolony jest od 1 marca (lub innego terminu ustalonego przez Zarząd) do 31 grudnia w godzinach od 4:oo do 23:oo wyłącznie z brzegu,
  3. na zbiorniku Oczko i Zamułka od 1 stycznia dopuszcza się połów z lodu na wyłączną odpowiedzialność łowiącego,

Wynika jasno, że w przypadku braku lodu łowimy do 31 drudnia, jeśli jest - do momentu jego wystąpienia, z wyjątkiem Oczka i Zamułki gdzie możemy wejść na lód. Pozostałe wody zamknięte do końca lutego. Sezon zaczynamy 1 marca.
 
 
   
   
 
  rajsko 13.11.2009  
  Witam. Żeby łowićw Rajsku lub na Kamiencu trzeba dokonaćopłaty kartywedkarskiej (ok. 200zł w moim przypadku) + wykupić dodatkowo karnet za 240zł?

Arteck
 
  Odpowiada Now  
  Przyjmując pewne uproszczenie (karty się nie opłaca, karta jest dokumentem, opłaca się składki członkowskie i okręgowe) - dokładnie tak.
Cena zależy od typu wkładki - 10 lub 20szt ryb limitowanych.
Szczegóły opisane w poprzednim pytaniu o tytule Łowisko Rajsko z 26.10.09.
 
 
   
   
 
  Łowisko Rajsko 26.10.2009  
  Witam jestem nowy na tym forum i mam kilka pytań a wiec sprawa wygląda tak należę do koła w Kobiernicach i chciałbym się przepisać do waszego koła i wykupić licencje na łowisko w Rajsku i nie wiem czy wtedy też muszę opłacać PZW???Jeżeli tak to ile mniej więcej będzie mnie kosztowało Pzw + licencja na Rajsko???I czy chcący zmienić koło będę potrzebował jakieś papiery czy poprostu przychodzę do was i normalnie opłacam składkę???Z góry dziękuję za odpowiedz i Pozdrawiam

Arek1985
 
  Odpowiada Now  
  Jest nam miło, że masz zamiar zostać członkiem naszego koła. Wiem jednak z innych naszych kontaktów, że planujesz to przejście z powodu chęci wykupienia wkładki na Rajsko. Jeśli tylko to jest tego powodem - nie musisz zmieniać koła. Wkładkę na Rajsko może opłacić każdy wędkarz, również spoza naszego koła, który wcześniej dokona opłaty wszystkich należnych składek na dany rok. Rozumiemy przez to składkę członkowską PZW oraz okręgową. Nie musi to być wkładka bielska. Ma być taka, z jakiej na co dzień korzysta wędkarz. Wkładkę taką może wykupić np. kolega mieszkający i łowiący w Gdańsku, a tutaj bawiący na przykład na urlopie u rodziny - ma mieć jednak składkę członkowską i okręgówkę, w tym przypadku gdańską.
Nie ma póki co wyższych opłat na Rajsko dla kolegów z innych kół. Wszelkie składki, obowiązki i prawa wszyscy opłacający mają takie same.
Szczegóły dotyczące składek, regulaminów itp. znajdziesz tutaj (w nawiasach pozycje z menu):
http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low (Opłaty/Łowiska Własne)
http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_low (Regulaminy/Łowiska Własne)
http://www.pzwoswiecim.pl/?act=zarybianie (Zarybianie)
oraz wszystkie aktywne pozycje menu Łowiska.
W przypadku zdecydowania się na przejście do nas należy przyjść z kartą ewidencyjną ze starego koła. Nie jest to obowiązkowe, natomiast w takim przypadku traci się dotychczasowy staż związkowy - jest po prostu nieudokumentowany.
 
 
   
   
 
  zarybienie karpiem 19.10.2009  
  witam
czy w tym roku przewiduje się jeszcze zarybienie karpiem a jeśli tak to jakie łowiska
pozdr

orog
 
  Odpowiada Now  
  Tak. Ostatnio takie zarybienia już się odbyły. Być może będą następne. Stan zarybień będzie zaktualizowany w najbliższym czasie.  
 
   
   
 
  zarybienie 8.10.2009  
  Nie wiem jak to napisać żeby nie nakląć,ale cały rok czekałem na zarybienie drapieżnikiem, żeby łowić w rajsku.Zapłaciłem za wkładkę łącznie 450zł dla mnie to nie jest mało miałem nadzieje połapać sobie szczupaki a wy zamykacie staw z powodu paru sztuk niewymiarowych szczupaków!!! Gratuluje pomysłu róbcie tak dalej a za parę lat będziecie panowie sami jeździć do rajska na ryby bo ja po takim czymś na pewno zmienie łowisko a jest ich nie mało w okolicy. Zrozumiałbym zamknięcie na parę dni aż się ryba rozejdzie a nie do przyszłego roku!!! Byłbym wdzięczny gdyby ktoś odniósł się do powyższego maila

stopka83
 
  Odpowiada Now  
  Zgodnie z oczekiwaniem postaram się odnieść w imieniu Komisji Zarybieniowej do postawionego pytania.
Na początek sprostowanie - wkładka na Rajsko to 240zł max. Są też tańsze wersje. Proszę więc nie pisać, że 450zł, bo to zwyczajnie nieprawda.
Nic nie upoważnia Pana do stwierdzenia, że takich szczupaków było \"parę\". To komisja odbierała ryby i wpuszczała je do wody. Komisja ma prawo, a właściwie obowiązek podjąć takie decyzje, które są korzystne dla tej wody i rybostanu. Piszę to wyraźnie: Nie dla doraźnego i krótkotrwałego interesu pojedynczego wędkarza, a dla wody i jej rybostanu, i to w dłuższej perspektywie. Dlatego, że nie zawsze dostępny jest materiał zarybieniowy zgodny z naszymi oczekiwaniami. Czasem trzeba wziąć ryby na przykład mniejsze niżbyśmy chcieli. Trzeba je więc jakoś ochronić. Tym razem była ryba z podchowanego tegorocznego wylęgu. Czy dla własnej przyjemności mamy ją zniszczyć? I proszę nie pisać, że wszyscy tak chuchają i dmuchają na każdą wyciągniętą rybę. Bo doświadczenie pokazuje, jak po rozpoczęciu sezonu, zwłaszcza żywcowego, pływają takie padnięte, z wyrwanymi przełykami podwymiarki. Dlatego też taka mieszanka z dużym udziałem ryby niewymiarowej poszła na jeden zbiornik, aby ją chronić, żeby spokojnie mogła do przyszłego sezonu podrosnąć. I wówczas nikt inny, tylko my, wędkarze z opłaconym Rajskiem, w tym i Pan, będziemy ją łowić.
Na pozostałe zbiorniki staramy się pozyskać ryby duże. To nie jest koniec zarybiania. Jesteśmy w trakcie. Mamy w planie również szczupaka wymiarowego na Długie. Proszę więc nie rozrywać szat, będzie z pewnością możliwość łowienia drapieżnika na pozostałych zbiornikach.
 
 
   
   
 
  karta wędkarska 7.10.2009  
  Witam mam pytanie czy młodzież w wieku14 lat może zdawać na kartę?
Jeśli tak to co trzeba zrobić żeby się zapisać i jakie procedury trzeba przejść.

basen007
 
  Odpowiada Now  
  Może, a nawet powinna. Po ukończeniu 14 lat nie ma już żadnej możliwości połowu ryb bez karty.
Wszystkie kwestie związane z uzyskaniem tego dokumentu zawarte są na stronie w menu Karta Wędkarska.
Aby stać się jej posiadaczem należy zdać egzamin ze znajomości Regulaminu Amatorskiego Połowy Ryb, a potem odebrać dokument ze Starostwa. Żeby zacząć łowić ryby - należy jeszcze wstąpić do PZW i dokonać opłat.
Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem karty jeszcze w tym sezonie - zgłoś się do koła dnia 13.10.09 o godz. 17.3o. RAPR jest na stronie w zakładce Regulaminy/RAPR.
 
 
   
   
 
  21.07.2009  
  Chciałbym zapytc kiedy ostatni raz Soła była zarybiana jaką rybą ina których jej odcinkach?
Cz była jakaś katastrofa ekologiczna co się dzieje ze świnką?

żul
 
  Odpowiada Now  
  Soła zarybiania jest regularnie i na bieżąco od momentu przejęcia jej przez Okręg do wędkarskiego użytkowania po wygraniu przetargu w roku 2004. Plan zarybiania oraz jego bieżącą realizację można śledzić na stronie http://www.pzwbielsko.pl/?act=zarybianie
Pamiętać należy, że wody takie zarybiane są narybkiem, a nie rybą handlową. Przykładowe zarybiania możesz zobaczyć tutaj: http://www.pzwbielsko.pl/?act=gal
Są to tylko nieliczne przykłady zarybień, ponieważ tylko w tych uczestniczyłem i miałem swój materiał fotograficzny. Na wszystkich pozostałych obwodach inni ludzie prowadzą takie same aktywne zarybiania.
Nie mamy żadnych informacji o jakiejś katastrofie ekologicznej na Sole i nie rozumiem na jakiej podstawie takie przypuszczenie zostało wysunięte. Nie wiem również o co ma chodzić ze świnką. Jest regularnie wpuszczana i jest jej ogromna ilość z zarybień i tarła naturalnego - co widać gołym okiem. Reszta - to ilość wody w rzece, na co wpływu nie mamy, oraz fakt, że nagle znikają roczniki ryb już okołokonsumpcyjnych. Wniosek proszę wysnuć samemu.
 
 
   
   
 
  20.07.2009  
  witam mam kilka pytan i bardzo prosze o odpowiedzi mianowicie mam wykupiona skladke podstawowa okregu katowice oraz skaldke ulgowa bielsko biala za 48 zlotych wiec moge lowic na rzecze macocha ale chcialem sie dowiedziec na co tam mozna czy chodzi mi min o robaka i czy mozna na zywca i prosilbym rowniez o podanie numeru lowiska bo sie pogubilem w tym wszystkim i chodzi mi rowniez o potok paleczka w miejscowosci zembrzyce oraz rzeka skawa gdzie potok ten wplywa prosze podac nr jakie mam wpisac przed wedkowaniem oraz dozowlone metody na tych odcinkach z gory dziekuje i pozdrawiam

radicalnews1
 
  Odpowiada Now  
  Trzeba posiłkować się informacjami zawartymi na następujących stronach:
http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf
http://www.pzwbielsko.pl/?act=inf_wod_gorskich
http://www.pzwbielsko.pl/?act=reg_okreg
Tam wszystko jest. W Informatorze Wód Górskich masz dokładny opis poszczególnych odcinków cieków górskich wraz z wyszczególnieniem dopuszczonej metody, przynęty ograniczeń ilościowych, czasowych itd. Mapkę proszę powiększyć i widać wszystkie szczegóły. Proszę zapoznać się również dobrze z legendą mapki. Wszystkie odcinki obwodów mają pokazane numerację. Kolor czerwony numeracji - woda nizinna, niebieski - górska. Generalnie jest zasada, że jeśli jakiś dopływ nie posiada swojego numeru na mapce, przyjmuje numerację oraz charakter i zasady połowu odcinka rzeki głównej, do której wpływa.
Macocha, co wynika z mapki, wpływa na już nizinny odcinek Soły oraz sama posiada swój indywidualny czerwony (nizinny) numer łowiska (SO5/SN). Paleczka nie jest wodą PZW. Wpływa do obwodu Skawa 2 będącego w zarządzie RZGW Kraków, co również wynika z mapki (odcinek zawarty pomiędzy znakami zakazu nie należy do PZW).
 
 
   
   
 
  Przeciszow kanal. 20.07.2009  
  Witam. Popatrzylem na wody kola i pisze tam Przeciszow kanal?. Chcialbym sie dowiedziec czy chodzi tutaj o odcinek ponizej progu wodnego w dworach do przeciszowa czy tez jakis inny odcinek? Bo o ile dobrze wiem kanal dwory nalezy do okregu katowice?

michal91
 
  Odpowiada Now  
  Źle patrzysz. Zobacz, że na tym samym równorzędnym poziomie wykazane są wody: koła oraz jako wody okoliczne, ale nie jako wody koła, Soła, Stare Wiślisko, Dwory oraz Kanał z zamysłem, że być może powstanie jakiś krótki przewodnik-charakterystyka tych najbliższych nam miejsca zamieszkania wód. Dopiero wody koła na następnym poziomie dzielą się na Rajsko i Kamieniec, opis i plan.
I zgodnie z Twoją wiedzą Wisła i Kanał są wodami katowickimi. Nigdzie na stronie nie sugerowano, że jest inaczej.
 
 
   
   
 
  Wędkarstwo muchowe - Oświęcim 29.06.2009  
  Witam.
Interesuje mnie rozpoczęcie przygody z wędkarstwem muchowym. Czy w naszym kole działa jakaś sekcja tego typu? Niestety nikt z wędkarzy, których znam nie łowi tą metodą. Potrzebuję pomocy w doborze sprzętu. Mile widziana była by także pomoc osoby przy \\\"stawianiu pierwszych kroków\\\" w wękarstwie muchowym.

Pozdrawiam

saran
 
  Odpowiada Now  
  Niestety, w kole nie ma sekcji muchowej. Nie znam też osobiście żadnego muszkarza w kole, chociaż podobno są jakieś osoby uprawiające tę dyscyplinę.
Sugerowałbym rejestrację na forum okręgowym (http://www.pzwbielsko.pl/forum) i postawienie tam tego pytania. W samym Oświęcimiu i najbliższej okolicy są na pewno muszkarze, być może odezwie się ktoś z nich.
Kilku z nich udziela się na forum http://www.flyfishing.pl/mainforum oraz forum Beskidzkiej Ligi Muchowej http://www.flyliga.pl/forum/.
Proszę zajrzeć pod podane linki, zawołać, z pewnością będzie odzew.
 
 
   
   
 
  wisła 21.06.2009  
  prosiłbym bardzo o dokładny regulamin połowu ryb na łowisku 029 chodzi mi głównie o rejon elektrowni w gromcu/dwory oświęcim

radek
 
  Odpowiada Now  
  Wisła to woda katowicka ogólnodostępna. Obowiązuje tam więc RAPR (dostępny chociażby na tej stronie w dziale Regulaminy jako PZW). Oprócz tego okręg katowicki mógł wprowadzić swoje obostrzenia. Szukać należy ich na stronie okręgu Katowice lub w rejestrze i wykazie łowisk, jakie otrzymałeś dokonując opłaty wód katowickich.  
 
   
   
 
  Numeracja łowiska Stare Wiślisko 16.06.2009  
  Witam. Wykupilem ostatnio okręg KAT-CZ. Chce się dowiedzieć jaki numer łowiska muszę wpisać do rejestru łowiąc na starym wiślisku w brzezince,ponieważ na rejestrze nie ma wypisanych łowisk tak jak jest to na wkładce B-B

Marian
 
  Odpowiada  
  Powinieneś otrzymać więc bezwzględnie Wykaz Łowisk Okręgu Częstochowa/Katowice. Jest tam numeracja wszystkich ich wód. Nowego nie posiadam, w ubiegłym roku obowiązywała pozycja:
532 - Stare koryta Wisły
Położenie: na granicy Jedliny i Woli

Według mojej wiedzy nic się nie zmieniło w tym temacie. Proszę jednak sprawdzić w nowym wykazie, a na pewno trzeba się postarać uzupełnić jego brak.
 
 
   
   
 
  karta 10.06.2009  
  witam...posiadam karte wędkarską ale niebyła opłacana juz okolo 8-10 lat...czy jest mozliwosc ponownego opłacenia ????jak nie to co musze zrobic ???Pozdrawiam..

mbison
 
  Odpowiada Now  
  Ponownie zgłosić się w kole i dokonać opłat.  
 
   
   
 
  Zarybienie 28.05.2009  
  Czy planujecie w tym roku zarybienie sandaczem lub szczupakiem w rajsku?

stopka83
 
  Odpowiada Now  
  Tak. Są plany jesiennego zarybienia tymi gatunkami.  
 
   
   
 
  MO 25.05.2009  
  mam pytanie jezeli jestem w kadrze okregu B-B a niejestem mistrzem kola to czy mam prawo startu w nich bo co roku tak wlasnie bylo ale teraz sa te kategorie wiekowe i niewiem jak sie to teraz odbywa

slawek17
 
  Odpowiada Now  
  Odbywa się nadal tak samo. Jeśli jesteś w kadrze okręgu - masz prawo startu z tego tytułu.
Jedyna zmiana - mistrzostwa zostaną rozegrane w trzech kategoriach wiekowych i będziesz startował w przynależnej Ci kategorii wiekowej z posiadanych dnia 1 stycznia lat.
 
 
   
   
 
  Leszcze na Długim 22.04.2009  
  Witam. Mam pytanie: Byłem wczoraj na Długim w Rajsku i złapałem 2 leszcze. Jeden 43 cm a drugi 34. Po pierwsze w ogóle nie walczyły, holowało się je jakby płotki najwyżej 12 cm. Po wyjęciu okazało się za pierwszym i drugim razem, że mają dziwne, coś jakby pryszcze lub wypustki(nie wiem jak to nazwać) niewidoczne ale czuło się je i to na całym ciele. Od głowy do płetwy ogonowej. Całe ciało. To choroba czy jakiś nowy gatunek? Dziękuję za odpowiedź.

Mutu
 
  Odpowiada Now  
  To dobry znak. Dotyczy również płoci. Znaczy tyle, że obydwa gatunki będą się wkrótce trzeć. W okresie przedtarłowym oraz w tarle występuje u nich tzw. >wysypka tarłowa< lub inaczej określa się, że >są ostre<. Mają, jak to opisałeś, taką drobną ostrą wysypkę jakby były pokryte papierem ściernym. Stąd stosuje się obydwa określenia (wysypka i ostre).
Jest to również sygnał, że należy unikać łowienia teraz tych gatunków. Chociażby poprzez stosowanie selektywnych przynęt i zanęt, metod połowu oraz unikania miejsc ich grupowania się. Ryby w tym okresie wydatkują ogromne ilości energii na zachodzące w ich organizmach przemiany związane z tarłem i należy dać im spokój. Niech spokojnie odbędą swoje misterium. Zresztą w okresie tym mają ochronę prawną.
 
 
   
   
 
  Jakie zawody? 20.04.2009  
  witam.26 kwietnia na rajsku sa zawody okregowe czy tego dnia odbywaja sie tez jakies zawody z fiata?

slonce
 
  Odpowiada Now  
  Nie. Zgodnie z harmonogramem zawodów zamieszczonym na stronie odbywać się będą jedynie zawody otwarcia sezonu okręgu.  
 
   
   
 
  Okręgówka/Porozumienie 12.04.2009  
  acha dziękuje :) czyli w tej ustawie nie liczy sie czy sie ucze i czy jestem dorosły i sie nie ucze bo i tak place tyle samo co dorośli

misiekpm
 
  Odpowiada Now  
  Nie ustawa lecz Porozumienie.
Tak.
Finansową istotą Porozumienia jest to, że wysokość opłaty za pełny dostęp do wód danego okręgu uzyskuje się za 50% wartości pełnej składki. I tyle. Żadne inne uprawnienia do zniżek nie są już brane pod uwagę.
 
 
   
   
 
  Porozumienie a zniżki 2.04.2009  
  czy jak sie ucze i należe do koła miasto to za wody katowickie płace 45zl czy 50% tej kwoty

misiekpm
 
  Odpowiada Now  
  Za mało informacji do prawidłowej odpowiedzi.
Sam fakt nauki to za mało. Liczy się jeszcze wiek. Jeśli w tym roku masz mniej niż 16 lat lub dopiero je skończysz - jesteś członkiem uczestnikiem. Wówczas nie płacisz nic. Szczegóły w odpowiedzi na poprzednie Twoje pytanie.
Jeśli ukończyłeś 16 lat - płacisz 50% wartości opłaty katowickiej - 48,50zł (50% z 95) bez względu na posiadane swoje prawa do zniżek. Zgodnie z pkt. 3 umowy porozumienia zniżki się nie nakładają.
Zobacz tutaj: http://www.pzwbielsko.pl/?act=porozumienia
 
 
   
   
 
  okręgówka bielska a łowienie na Wiślisku/Kanale 2.04.2009  
  Mam pytanie czy jak mam opłacone wody bielskie to czy moge łowic na kanale i na wiślisku w brzezince?

misiekpm
 
  Odpowiada Now  
  Generalnie NIE.
Ogólnie opłata okręgówki bielskiej upoważnia do połowu na wodach wyłącznie bielskich, a Wiślisko oraz Kanał takimi wodami nie są, należą do okręgu katowickiego. Należy wykupić okręgówkę katowicką lub Porozumienie Bielsko-Katowice.
Jedyny wyjątek - jeśli jesteś członkiem uczestnikiem, na podstawie Uchwały nr 103 ZG PZW z dnia 27.09.08 pkt 7 - po opłaceniu swojej okręgówki (w tym przypadku bielskiej) masz prawo do bezpłatnego połowu na wszystkich wodach PZW ogólnie dostępnych w całym kraju, czyli między innymi na Wiślisku oraz Kanale.
Powtarzam wyraźnie - to wyłączne uprawnienie członka uczestnika, czyli osoby do ukończenia 16 roku życia. Innym wędkarzom takie uprawnienia nie przysługują.
 
 
   
   
 
  4.03.2009  
  Mam 17 lat i wykupiłem wkładkę młodzieżową na łowiska własne. Chciałem się dowiedzieć czy mogę łowić bez opieki.

Marian
 
  Odpowiada Now  
  Reguluje to RAPR w paragrafie 1. Zapoznaj się - jest na stronie w zakładce Regulaminy/PZW.
Gdybyś po przeczytaniu miał jeszcze wątpliwości - podpowiem - tak, możesz łowić bez opieki, w tym w nocy.
 
 
   
   
 
  pozwolenie na łódkę 6.02.2009  
  jak ma się w tym roku sprawa wędkowania ze środków pływających:
ile kosztuje,
czy katowice płaci się dodatkowo

mewa1990
 
  Odpowiada Now  
  W roku bieżącym nie ma odrębnej opłaty za połów ze środków pływających. Opłacając bielską składkę okręgową zgodnie z cennikiem (http://www.pzwbielsko.pl/?act=opl_pzw) nabywamy prawo połowu na wszystkich wodach otwartych okręgu (nizinne oraz górskie, rzeki oraz zbiorniki zaporowe zgodnie z mapką http://www.pzwbielsko.pl/), wszystkimi dopuszczonymi prawem metodami z brzegu oraz łodzi.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z Katowicami. Bielska składka okręgowa upoważnia do połowu wyłącznie na wodach bielskich. Jeśli chodzi o połów na ich wodach - oczywiście wymaga to opłaty dodatkowej. Należy wykupić ich opłatę okręgową lub tzw. Porozumienie (warunki jego zakupu tutaj: http://www.pzwbielsko.pl/?act=porozumienia), w zależności co bardziej komu pasuje (zniżki itd).
 
 
   
   
 
  Rajsko 5.02.2009  
  Mam 17 lat i mam zakupioną wkładkę normalna 10 szt. na rajsko. Chcę się dowiedzieć czy osoba mi towarzysząca może łowić, jeśli tak to na ile wędek itp.

Marian
 
  Odpowiada Now  
  Według wszelkich regulaminów, z którymi sugeruję się zapoznać dla własnego dobra i bezpieczeństwa, a które dostępne są na tej stronie w zakładce Regulaminy wynika, że w ramach Twoich uprawnień może łowić do dwóch wędkarzy, którzy nie ukończyli 14 roku życia (każdy z nich na 1 wędkę) oraz współmałżonek. Ostatnia możliwość ze względu na Twój wiek odpada.
Przypominam, że to łowienie odbywać się może wyłącznie w ramach Twojego stanowiska oraz dziennego limitu.
 
 
   
   
 
  Zezwolenie 3.02.2009  
  Witam Chciałem się dowiedzieć czy są już dostępne zezwolenia młodzieżowe na rajsko bo w styczniu jeszcze nie było.

Franek
 
  Odpowiada Now  
  Wkładki na Rajsko są już dostępne.  
 
   
   
 
  Podrywka 2.02.2009  
  Mam pytanko czy wędkarz w Polsce może w wodach śródlądowych używać podrywki do chwytania żywców?

Marko
 
  Odpowiada Now  
  Zdecydowanie nie wolno używać podrywki. Poczytaj tutaj poniżej odpowiedź na pytanie o tytule >Połowy żywca< zadane dnia 7.05.07 przez rybaka81. Tam jest to wytłumaczone wraz z podaniem podstaw prawnych takiego zakazu.  
 
   
   
 
  Opłaty 9.01.2009  
  Chciałem zapytac w jakich dniach i godzinach mozna oplacac kartę?

jurek_jas
 
  Odpowiada Now  
  Menu: Opłaty/Łowiska własne
lub wprost:
http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low

Dół strony
 
 
   
   
 
  liczebność 30.12.2008  
  Witam
Jeśli mogę? Ciekawi mnie ilość członków Koła i jakie tendencje są przez ostatnie lata. Chciałbym to odnieść do mojego Koła.
Dziękuję

karlo
 
  Odpowiada Now  
  Z tego, co mam pod ręką wynika:
 • 1993 - 720
 • 1994 - 720
 • 1995 - 667
 • 1996 - 631
 • 1997 - 618
 • 1998 - 550
 • 1999 - 526
 • 2000 - 502
 • 2001 - 461
 • 2002 - 458
 • 2003 - 459
 • 2004 - 422
 • 2005 - 411
 • 2006 - 386
 • 2007 - 407
 • 2008 - 408
Tendencję już widać. Mam jeszcze w pamięci lata 80, kiedy koło liczyło około 880 członków.
 
 
   
   
 
  Regulamin - spinning 14.11.2008  
  Czy połów metodą spiningową jest dopuszczony jedynie w maju ?
W regulaminie stanowi o tym zapis :
W okresie 1.05-31.05 dopuszcza się połów drapieżników na przynęty sztuczne,
- a co z resztą sezonu ?

Czy można czytelniej sformułować ten pkt. regulaminu ?

Bertho
 
  Odpowiada Now  
  Zapis ten oznacza, że w okresie 1-31.05 dopuszcza się połów drapieżników wyłącznie na przynęty sztuczne z jednoczesnym zakazem połowu na tzw. żywca. Od 1.06 dopuszcza się połów obiema metodami.  
 
   
   
 
  Stare Wiślisko 2.11.2008  
  1. gdy zaplacialem wszystkie podstawowe składki czyli okręg Bielsko-Biała czy mogę łowić na starym wiślisku w brzezince bez wnoszenia dodatkowych opłat??

2. jeśli chciałbym wędkować na kanale w przeciszowie to muszę opłacić okręg katowicki????? czy należy to do okręgu bielsko biała?? mam na mysli rok 2009.

zbychu
 
  Odpowiada Now  
  Obydwie wymienione przez Ciebie wody oraz Wisła od korony zbiornika Goczałkowice do ujścia do niej Skawy są wodami katowickimi. Aby tam łowić należy mieć wykupioną okręgówkę katowicką. W tym roku obowiązywało tzw. Porozumienie dające możliwość wykupienia okręgówki katowickiej za połowę jej nominalnej wartości (45zł/rok) rok z pełnymi prawami połowu na wszystkich wodach ogólnodostępnych okręgu katowickiego. Mam nadzieję, i wszystko na to wskazuje, że również w roku przyszłym takie porozumienie będzie zawarte. Aby mieć jednak pewność, należy poczekać na stosowne komunikaty, które ukażą się w stosownym czasie (na pewno jeszcze przed opłatami przyszłego sezonu).
Proponuję zapoznać się z tegorocznymi zasadami zakupu Porozumienia:
http://www.pzwbielsko.pl/?act=porozumienia
http://www.pzwbielsko.pl/?act=opl_pzw
oraz
http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf
 
 
   
   
 
  pytanie 1.11.2008  
  mam pytanie!!poraz ostatni opłaciłem składki wymagane na okręg bielski w 2007roku,w 2008roku karty i składek żadnych nieopłacałem również członkowskich gdyż byłem poza granicami naszego kraju ale mam zamiar wędkować w 2009 roku i takie składki opłacić na wody bielskie,i tu pojawia się pytanie:czy bede musiał zdawać ponownie egzamin na karte wędkarską??? jeśli nie to jakie oplaty będę musiał ponieść jeśli będę tylko chcial wędkować na wodach bielskich???nadmieniam że jestem Waszym czlonkiem koła miasto.pozdrawiam i z gory dziękuję za odpowiedż!!!!!

pacio
 
  Odpowiada Now  
  Karta jest ważna. Opłaty według obowiązującego cennika na rok 2009 (w zasadzie zmiany kosmetyczne) powiększone o wpisowe. Cennik ukaże się na stronie za jakiś czas (na pewno przed okresem opłat).  
 
   
   
 
  Zarybianie 14.10.2008  
  Czy planujecie w tym roku zarybić wody w Rajsku \"sandaczem\"?

stopka83
 
  Odpowiada Now  
  Nie jest przewidywane takie zarybienie.  
 
   
   
 
  zawody 4.10.2008  
  jezeli jutra sa zawody kadry okregu to bieze w nich udzial kadra tego roczna czy ta na nastepny rok??

slawek17
 
  Odpowiada Now  
  Tegoroczna (sezon 2008). Przyszłoroczna jeszcze nie jest powołana.  
 
   
   
 
  Cena 27.08.2008  
  Witam, mam ochote wykupić wkładke na wasze łowiska. Obecnie wedkuję na Wilczkowicach. Mam 44 lata ile kosztowała by mnie wkladka do konca roku

Jurek 44
 
  Odpowiada Now  
  Zgodnie z cennikiem zawartym na stronie http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low (Opłaty/Łowiska Własne) jest do wyboru wkładka Normalna na 10 lub 20 sztuk ryby limitowanej w wysokości II terminu. Jej ważność trwa do wyczerpania limitu. Przy gospodarowaniu ilością zabieranych ryb jest ważna do końca bieżącego roku.
Zwracam uwagę, że w październiku przyjmowane będą składki na rok przyszły w I terminie. Wysokość składki i konkretne terminy zostą wkrótce ustalone i podane odrębnym komunikatem.
 
 
   
   
 
  spinning 21.08.2008  
  mam taki male pytanko. Jak mam 15 lat i mam oplacone na 5szt. ryb czy moge lowic na spinning??


12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Tak. Zgodnie z brzmieniem pkt. 4 Regulaminu połowu na wodach koła.
Zobacz http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_low pkt. 4.
 
 
   
   
 
  Metoda na szarpaka 4.08.2008  
  Witam! Na czym polega metoda na szarpaka?
Pytam sie poniewaz w Regulaminie pisze ze nie wolno na te metode lowic.

Mutu
 
  Odpowiada Now  
  Ogólnie mówiąc na takim operowaniu wędziskiem, aby kotwicą lub hakiem zaciąć rybę za jakiekolwiek miejsce na ciele. Inaczej mówiąc - łowienie to zacięcie ryby, która żeruje i pobiera zanętę do pyszczka. Szarpak (inaczej tzw. kosa) to rzucanie w spodziewane stanowiska przebywania ryb i podcinanie wędką tak, aby hakiem (często pustym) zaciąć przypadkowe ryby.  
 
   
   
 
  oplata 29.06.2008  
  Mam takie male pytanko. Jak chce sobie oplacic na 10 sztuk ryb i mam 14 lat to mam znizke 75%??????????????????????

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Nie. Dla młodzieży przewidziano wkładkę na 5 szt za 50zł. Jeśli chcesz 10 lub 20szt, płacisz według cennika. Nie ma innych zniżek.  
 
   
   
 
  zawody 21.06.2008  
  mam takie pytanie. Jak posiadam karte wedkarska to moge chodzic na rozne zawody wedkarskie??????????????????

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Jeśli jesteś członkiem naszego koła, możesz uczestniczyć we wszystkich zawodach organizowanych dla naszych członków (patrz Sport/Terminy zawodów i Młodzież zawody w kolumnie Uczestnicy). Jeśli nie jesteś naszym członkiem i należysz do innego koła, a nie masz ukończonych 16 lat - możesz brać udział w zawodach dla dzieci i młodzieży: Dzień Dziecka, Witajcie Wakacje oraz Witaj Szkoło.  
 
   
   
 
  18.06.2008  
  Witam...
Jeśli chodzi o zawody \"Witajcie Wakacje[...]\" to 16 lat w sensie rocznika 91 czy np jeśli mam urodziny 1 lipca to mogę przyjść?
Pozdrawiam...:)

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Liczy się rocznik. Czyli urodzeni nawet 1 stycznia do końca roku kalendarzowego spełniają warunek.  
 
   
   
 
  28.05.2008  
  Serdecznie Witam chciałbym wyrobić kartę wędkarską nie wiem gdzie się zgłosić,jakie opłaty itp.

suma
 
  Odpowiada Now  
  Karta: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=kar_wed w siedzibie koła ul. Zaborska 18
Do nauczenia: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_pzw
Opłaty: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_pzw
Terminy opłat u skarbnika: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low

Trzeba zacząć od nauczenia się i zdania egzaminu w kole. Wszystkie potrzebne informacje w podanych linkach.
 
 
   
   
 
  Zawody 20.05.2008  
  Witam. Mam pytanie odnośnie spiningowych mistrzostw koła czy moge w nich wystartowac jeżeli nie jestem jego członkiem a mam opłacone rajsko

Łukasz
 
  Odpowiada Now  
  Niestety nie. Są to Mistrzostwa Koła. Wybiera się mistrza spośród członków koła, nawet tych, którzy nie opłacają Rajska i nie łowią tam na co dzień. Rajsko jest tylko wspólnym łowiskiem.  
 
   
   
 
  gdzie moge łowić 22.04.2008  
  witam serdecznie mam karte drugi rok i w tamtym roku mogłem łowić we wszystkich okregach czyli bielsko-biala ,katowice w tym roku nie mam jeszcze 16 lat a na wykazie łowisk i rejistracji ryb pisze bielsko biała to czy nadal moge łowic na wodach katowickich

dimmu
 
  Odpowiada Now  
  Na wykazie pisze Bielsko-Biała, ponieważ okręgówka bielska upoważnia do połowu na wodach tylko tego okręgu. W Twoim przypadku (piszesz, że nie masz ukończonych 16 lat) korzystasz z uprawnień członka uczestnika, na podstawie których możesz łowić na nizinnych wodach otwartych PZW w całym kraju bez dodatkowych opłat (zobacz http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_pzw pod tabelą, druga gwiazdka). Uprawnienia członka uczestnika zachowuje się do końca roku kalendarzowego, w którym kończy sie 16 lat.  
 
   
   
 
  ujscie soły do wisły 12.04.2008  
  witam serdecznie chciałbym wybrac sie na rybki na wisłe naujscie soły do wisły jestem z okregu katowickiego czy moge tam wedkowac bez jakich kolwiek opłat oraz koło miejscowosci Broszkowice czy moge tam wedkowac

marek15
 
  Odpowiada Now  
  Mało danych do precyzyjnej odpowiedzi. Generalnie jest tak: jesteś członkiem okręgu katowickiego i na ich wodach masz prawo wędkować. Wisła jest katowicka. Soła to okręg bielski, więc na jej ujściu łowić nie możesz. Możesz łowić jedynie w korycie Wisły bez rzycania w koryto Soły. Ale:
1. Jeśli nie jesteś członkiem uczestnikiem do 16 roku życia, możesz zrobić dopłatę na Porozumienie Bielsko-Katowice za 45zł i stoją przed Tobą otworem wszystkie bielskie wody, nie tylko Soła. Warunkiem jest wcześniejsze opłacenie okręgówki katowickiej w obowiązującej Cię wysokości.
2. Jeśli jesteś członkiem uczestnikiem (nie ukończyłeś 16 lat), masz prawo wędkować we wszystkich wodach ogólnodostępnych okręgu bielskiego (praktycznie cała Soła z dopływami, Tresna, Porąbka, dwa odcinki Skawy z dopływami - zobacz http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf) bez żadnych dodatkowych opłat. Musisz się jednak zaopatrzyć u siebie w kole lub jakimś innym bielskim w obowiązujący na tych wodach rejestr.
Zapoznaj się również z:
http://www.pzwbielsko.pl/?act=opl_pzw
http://www.pzwbielsko.pl/?act=reg_okreg
 
 
   
   
 
  mistrzostwa koła 8.04.2008  
  Mam pytanie, gdzie odbywają się mistrzostwa koła dla kadetów i juniorów, na jeziorze Długim czy na Teatrzyku.

kuba16
 
  Odpowiada Now  
  Mistrzostwa młodzieży odbędą się na Teatrzyku.  
 
   
   
 
  wisła w okolicy oswiecimia 30.03.2008  
  witam mam putanko należe do okregu katowickiego czy moge porsic o podanie w kturych miejscowosciach koło oswiecimia moge wedkowac na wisle pozdarawiam Mariusz


mariusz1502
 
  Odpowiada Now  
  Rozumię, że chodzi Ci o wody katowickie wokół Oświęcimia, bo nie piszesz nic o opłacie okręgowej bielskiej
Wisła od korony zbiornika w Goczałkowicach do ujścia Skawy koło Zatora jest wodą okręgu Katowice. Cały ten odcinek jest więc dostępny dla Ciebie w ramach okręgówki katowickiej. W samym sąsiedztwie Oświęcimia, to jest w Brzezince na tyłach obozu KL Aushwitz (z drugiej strony rzeki jest śląska Jedlina)(zobacz w lokalizatorze www.zumi.pl >Brzezinka<), ale i powyżej na wysokości Brzeszcz są starorzecza Wisły czasowo lub stale połączone z rzeką, tzw. Wiśliska.
W Dworach koło Oświęcimia oraz w Przeciszowie masz Wisłę i tzw. Kanał (kanał lateralny Wisły dla żeglugi)(zobacz w zumi >Dwory II). To pięne odcinki Wisły z dobrym dojazdem.
Zmniejsz zbliżenie mapek na poziom Miasto i zobaczysz te miejsca w całej okazałości.
Przestrzegam przed łowieniem na Sole oraz żwirowisku w Dworach (nr łowiska B-DWR, z prawej strony drogi troszkę przed śluzą na kanale). To wody bielskie wymagające opłaty okręgowej bielskiej lub porozumienia Bielsko-Katowice. Zobacz http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf.
 
 
   
   
 
  opłata składki 16.03.2008  
  Dzień dobry.
Jeżeli ja nie opłacałem karty wędkarskiej przek 5 lat to czy jest taka możliwośc żebym mógł bez zadnych komplikacji opłacic składke ze rok 2008??
z góry dziękuję

michał
 
  Odpowiada Now  
  Nie ma komplikacji. Dochodzi dodatkowo jednorazowa opłata wpisowego.

Skarbnik koła przyjmuje zainteresowanych według tego terminarza (na samym dole strony): http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low
 
 
   
   
 
  28.01.2008  
  witam
a czy kadeci i juniorzy maja mistrzostwa 2 torowe?? bo na grafiku dla mlodziezy nic nie pisze mam z tego rozumiec ze bedzie 1 tura ??

slawek17
 
  Odpowiada Now  
  Grafik młodzieżowy jeszcze nie jest gotowy. Na stronie na tę chwilę wisi ubiegłoroczny.
Nie jest jeszcze ustalony termin ani ilość tur. Jeśli zapadną decyzje - zostaną niezwłocznie podane do wiadomości.
 
 
   
   
 
  mistrzostwa kola 25.01.2008  
  dzien dobry z tego co mi wiadomo to mistrzostwa kola sa 2 turowe a bylem na walnym zebraniu

slawek17
 
  Odpowiada Now  
  Zgadza się. Tak też jest zapisane w zakładce Sport/Terminarz Zawodów (jak również w wersji do wydruku).  
 
   
   
 
  Zmiana koła i okręgu 20.01.2008  
  Witam
Chciałbym zmienić okręg z Katowickiego na Bielski (od dłuższego czasu płacę tylko składki Bielskie) Jakie Formalności należy spełnić?

meciek
 
  Odpowiada Now  
  Należy pobrać w dotychczasowym kole swoją kartotekę i zgłosić się z nią w wybranym przez siebie nowym kole (to Twoje prawo, nie musisz nikomu nic tłumaczyć dlaczego, nikt nie może Ci tego utrudniać). Zachowasz wówczas ciągłość członkostwa. Byłoby dobrze, aby wpisano Ci również do kartoteki np. czy odpracowałeś w starym kole czyn (o ile taki tam był), że byłeś niekarany itd.
Zostaje więc wybrać nowe koło - zapraszam do naszego.
 
 
   
   
 
  Terminy 10.01.2008  
  Witam.
Chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat terminów tegorocznych zawodów. Jeśli jest grafik to prosiłbym o aktualizację.
Z góry dziękuję.
Wesołego Nowego Roku i Połamania kija...

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Harmonogram już jest przyjęty. Jednak w związku z nowym rokiem oraz ostatnimi zmianami w składzie Zarządu jest masa dokumentów do przerobienia. Wymaga to trochę czasu i będzie systematycznie uaktualniane. Proszę o troszkę cierpliwości - zwłaszcza, że do zawodów daleko.  
 
   
   
 
  Po rocznej przerwie 3.01.2008  
  Dzień dobry,
w ubiegłym sezonie byłem trochę zajęty i nie miałem czasu na łowienie stąd też nie opłacałem składki. Ale w tym sezonie chciałbym wrócić \"na łono związku\". Chciałbym spytać jak to wygląda w praktyce. Opłacam składkę i po sprawie czy też czekają mnie jakieś dodatkowe czynności.
Z góry dziękuję za odpowiedź

lukaszb
 
  Odpowiada Now  
  Nie ma żadnych komplikacji. Opłacamy składkę i już. Tyle, że składka ta jest w takiej sytuacji powiększona o wpisowe. Bierze się to stąd, że jeśli składka członkowska nie zostanie wpłacona do końca kwietnia - automatycznie ustaje nasze członkostwo w Związku. Płacąc już np. w maju dopłacamy wpisowe. Jeśli więc nie masz ubiegłorocznego znaczka, z pewnością skarbnik doliczy wpisowe i doklei odpowiedni znaczek. Żadnych innych problemów nie ma. Wszystko na miejscu u skarbnika.  
 
   
   
 
  28.09.2007  
  Witam chciałem śię dowiedzieć co to jes OSK I czy coś takiego znajduje się w naszym związku

PRZEMO
 
  Odpowiada Now  
  Okręgowy Sąd Koleżeński. Wszystko jest w Statucie. Wraz z kompetencjami poszczególnych organów związku.  
 
   
   
 
  22.09.2007  
  Informujemy, że od dnia 1.09.07 zbiornik DWORY koło Oświęcimia stał się ogólnodostępną wodą okręgu.
Jest to dość głęboki zbiornik pożwirowy o pow. około 10 ha. Będzie włączony od jesieni do programu zarybieniowego okręgu.
Obowiązują na nim metody, limity oraz okresy i wymiary ochronne zgodne z RAPR oraz regulaminem okręgowym.
Uprawnieni do połowu na Dworach są wszyscy wędkarze posiadający opłaconą okręgówkę bielską - Zapraszamy!.

tutaj chodzi o żwirownie? czy nie bo nie jestem pewnien...

Marek
 
  Odpowiada  
  Tak, dokładnie o ten zbiornik. Tyle, że cały zbiornik ma około 13ha, z czego żwirownia pracuje jeszcze przez dwa lata na 3ha. Reszta, czyli około 10ha jest do wędkarskiego użytku. Potem cały zbiornik będzie wyłącznie wędkarski.
Przez pewne niedopatrzenie urzędnicze żwirownia rościła sobie prawo do całości zbiornika wypraszając wędkarzy. Szczegóły tej sprawy poznasz tutaj: http://pzwbielsko.pl/forum/viewtopic.php?t=631 Mam nadzieję, że wszczęta w tej sprawie przez ZO interwencja ukróci niezgodne z prawem wypraszanie wedkarzy-niejako gospodarzy tej wody znad niej.
 
 
   
   
 
  ZARYBIANIE 9.09.2007  
  Mam do szanownego zarzadu pytanie czy w tym roku sola byla zarybiana?? , jezeli tak to jakimi , ile kg wpuszczono , gdzie dokladnie i najprawdopodobnie z tego co slyszalem (plotki) ponoc klusowali czy wy cos z tym robicie ???

Beny
 
  Odpowiada  
  Koło jako takie nigdy nie prowadziło zarybiania wód otwartych. Nie jest to jego kompetencją. A można nawet przyjąć, że byłoby wykroczeniem. To wyłączne zadanie i obowiązek okręgu wynikające z wykonywania zobowiązań przetargowych na wygrane obwody i prowadzone z naszych składek okręgowych. Koło jedynie uczestniczy w tych zarybieniach dając po prostu pracę swoich ludzi na danym odcinku rzeki czy zbiornika.
Wielkość i asortyment zarybień na poszczególnych obwodach jest określona operatem wodnym. Zarybienia muszą i są dokładnie wykonywane pod nadzorem RZGW obecnego na każdym z nich.
Z planem oraz bieżącym wykonaniem tego planu zarybień możesz zapoznać się tutaj: http://www.pzwbielsko.pl/?act=zarybianie Śledź tą stronę, a będziesz mniej więcej na bieżąco. Teraz w najbliższym miesiącu będzie odbywać się największa część tegorocznych zarybień.
Co do kłusownictwa. To nie tylko przypuszczenie. To pewnik. Lecz pytanie typu \\\"i co z tym robicie\\\" jest całkowicie źle postawione. PZW jest stowarzyszeniem opartym na pracy swoich członków. Swoich wód musimy pilnować sami we własnym zakresie. Zgłoś się do komendanta straży społecznej w Twoim kole. Z pewnością chętnie skorzysta z Twojej pomocy w tym zakresie. Nikt inny nie przyjdzie zrobić tego za nas.
 
 
   
   
 
  zawody 9.09.2007  
  czy wiadomo juz kiedy odbedom sie zawidy \"zakonczenie wakacji\"

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Czy widziałeś takie zawody w harmonogramie imprez koła? Ja nie.

W tym okresie miały się natomiast odbyć 8.09.07 zawody Witaj Szkoło-Święto Miasta. Nie odbyły się jednak z powodu sytuacji powodziowej i brakiem możliwości dojazdu do kontenerów. Odbędą się w terminie późniejszym. Będą stosowne ogłoszenia na plakatach w szkołach, sklepach wędkarskich, nad jeziorem, w Domu Wędkarza oraz na tej stronie.
 
 
   
   
 
  jaka opłata? 28.08.2007  
  Chciałam nauczyć kolege łowić ryby, kolega nigdy nie miał z tym nic wspólnego, czy moge tego dokonać swoją wędkom? Uzywalibysmy jej wspolnie, a ryby bysmy wypuścili albo złowili w ilości na jedną osobe. Raczej nie chciałabym najpierw go zmuszać do zdawania egzaminu, płacenia za łowisko, żeby po jednym razie stwierdził że to nie jest fajne.

plok
 
  Odpowiada Now  
  Jeśli Twój kolega ma ukończone 14 lat lub nie jest cudzoziemcem czasowo przebywającym w Polsce, nie ma na wodzie publicznej (Skarbu Państwa) oraz PZW możliwości takiego łowienia (Ustawa dopuszcza łowienie jedynie dla posiadaczy kart wędkarskich - poza dwoma wcześniej wymienionymi wyjątkami).
Jedynym legalnym sposobem łowienia bez karty jest udanie się na łowisko komercyjne.
 
 
   
   
 
  Czy zdąże 27.08.2007  
  Proszę o poradę chciałbym korzystać z łowiska w Rajsku nawet jeszcze w tym sezonie a nie posiadam karty wędkarskiej a chciałbym wyrobić czy jest taka możliwość

maflo
 
  Odpowiada Now  
  Tak, jest taka możliwość. Proszę się zapoznać z podstroną http://www.pzwoswiecim.pl/?act=kar_wed

Tutaj: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_pzw znajduje się RAPR, z którym należy się zapoznać na egzamin. Zapraszam do siedziby koła 3.09.07 na godz. 17.oo.
 
 
   
   
 
  wykaz łowisk 14.08.2007  
  czy jest do kupienia mapa z sektorami?

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Nie wiem o jaką konkretnie mapę Ci chodzi. Na stronie koła oraz okręgu są dostępne różne mapki, z których można korzystać dla swoich potrzeb bezpłatnie. Innych nie ma.
W kole dostępna jest do kupienia poligraficzna mapa okręgu Bielsko-Biała oraz Katowic.
 
 
   
   
 
  dotyczy dojazdu do rzeki 2.07.2007  
  Witam.Od lat łowię ryby koło starorzecza do którego muszę dojechać poprzez dróżki polne biegnące przez łąki rolników,ostatnio pojawił się problem iż na drogę został postawiony szlaban który uniemożliwia mi dojazd do łowiska. Czy rolnicy mają prawo do zamykania dojazdu do rzeki.Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

jack 30
 
  Odpowiada Now  
  Zagadnienie to jest regulowane ustawą Prawo Wodne z 18 lipca 2001r. Oto fragment tej ustawy mówiący o dostępie do wód:

par. 27:
pkt.1. Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.
pkt. 2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 nie dotyczy grodzenia terenów stref ochronnych ustanowionych na podstawie ustawy oraz obrębów hodowlanych ustanowionych na podstawie ustawy o rybactwie śródlądowym.

par. 28:
pkt. 2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie; część nieruchomości umożliwiające dostęp do wody wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji.
pkt.3. Właścicielowi nieruchomości, o którym mowa ... w ust. 2 - przysługuje odszkodowanie z budżetu gminy na warunkach określonych w ustawie.

Wynika z tego, że właściciel gruntu przylegającego do wód ogólnodostępnych ma obowiązek udostępnić dostęp do samej wody poprzez niegrodzenie 1,5m pasa ziemi bezpośrednio przylegającego do tej wody. Inna rzecz, to egzekwowanie tego zapisu. Natomiast nie musi udostępniać swojej prywatnej drogi dojazdowej do powszechnego użytku, jeśli nie zostanie ta droga wyznaczona przez władze samorządowe w drodze administracyjnej, a udostępnienie to zrekompensowane. Inaczej mówiąc - nie każda droga jaka prowadzi nad wodę musi być udostępniona ogółowi. Nie widzę władzy samorządowej, która będzie dążyć do objęcia dojazdem nad wodę każdą istniejącą drogę i ścieżkę. Za to trzeba płacić. Raczej wydzieli minimum potrzebne ze społecznego i gospodarczego punktu widzenia. Dzisiaj każdy liczy.
To, co powyżej - dotyczy dróg prywatnych na prywatnych terenach. Nikt nie może zamykać dróg publicznych, ogólnodostępnych.
 
 
   
   
 
  zawody 05.08. 27.07.2007  
  Jakie są warunki startu w zawodach w Rajsku 05.08. Jestem z poza Waszego Okręgu, więc nie mam informacji o zasadach zapisów itp. Proszę o informację.

Krzysiek1
 
  Odpowiada Now  
  5 sierpnia odbędą się zawody młodzieży o Puchar Prezesa Zarządu Okręgu Bielsko-Biała. Koło nasze nie jest ani organizatorem tych zawodów, ani też nie użycza wody pod ich organizację. Startuje w nich jedynie nasza kadra młodzieżowa.

Prawo startu w tych zawodach mają reprezentacje kół oraz klubów, a także zawodnicy indywidualni z naszego okręgu.

Jeśli jesteś członkiem koła spoza naszego okręgu, właściwie nie masz szans na taki start. Z jednym wyjątkiem. Możesz być członkiem obcego (spoza okręgu) koła, lecz równocześnie członkiem jakiegoś bielskiego klubu. Wtedy masz prawo startu jako klubowicz.
 
 
   
   
 
  karta wedkarska 22.07.2007  
  mam takie pytanie. Jak mam 14 lat to moge juz wyrobic karte wedkarska i za ile?????

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Nie tylko możesz, ale i powinieneś, aby łowić zgodnie z prawem i spokojnie bez obawy, że ktoś Cię będzie ścigał za kłusownictwo.
Gdzie, jak i za ile - zobacz w odpowiedzi tuż poniżej dla Szymona.
 
 
   
   
 
  karta wędkarska 16.07.2007  
  1. ile będzie kosztować wyrobienie karty wędkarskiej jeżeli mam 14 lat
2. gdzie moge łowić na samej karcie bez opłat
3. czy trzeba chodzic na jakieś treningi zeby zdac

szymon
 
  Odpowiada Now  
  1. Sama karta - egzamin bezpłatny, wydanie karty w Starostwie 10zł, potem opłaty według cennika ( http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_pzw poz. 1, 2, 4, 5 tabeli) jak dla członka uczestnika.
2. Nie wiem
3. Nie trzeba. Ale pomaga w zdobyciu doświadczenia i wiedzy wędkarskiej ( http://www.pzwoswiecim.pl/?act=mlo_sekcja ).
 
 
   
   
 
  21.07.2007  
  Mam takie pytanie czy wędkarz który lowi z lodzi ma obowiazek podplyniecia do straznikow ktorzy stoja na brzegu Prosze o odpowiedz

zulu111
 
  Odpowiada Now  
  Nie, nie ma takiego obowiązku aby spływać na brzeg do kontroli.
Wędkarz ma bezwzględny obowiązek udostępnić do kontroli dokumenty, sprzęt itd. strażnikowi przebywającemu na łowisku. Jeśli łowisko to jest na wodzie, strażnik chcąc przeprowadzić taką kontrolę musi we własnym zakresie zapewnić sobie dostęp do niego.
 
 
   
   
 
  11.07.2007  
  nformujemy, że w celu prowadzenia właściwej gospodarki rybackiej i ochrony podstawowego stada tarłowego płoci oraz wzdręgi od dnia 1.06.07 uchwałą Zarządu na wodach koła obowiązuje widełkowy wymiar płoci i wzdręgi:

* płoć - 20-30cm
* wzdręga - 20-30cm


czy ten wymiar obowiązuje we wszystkich okręgach??

krzysiek99
 
  Odpowiada Now  
  Szanowny, to informacja ze strony koła, dotycząca wód własnych koła. Pisze to jasno i wyraźnie w przywołanym przez Ciebie fragmencie komunikatu: ...uchwałą Zarządu na wodach koła obowiązuje... itd. To ograniczenie dotyczy wyłącznie wód koła na Rajsku i Kamieńcu.
Jakim cudem koło mogłoby wprowadzić takie ograniczenie na wodach okręgu będącego jednostką nadrzędną dla koła?? Lub jak sugerujesz nawet w innych okręgach? To tak jakby wójt chciał rządzić wojewodą.
 
 
   
   
 
  Zawody 11.07.2007  
  Te zawody \"Puchar Suma\" to tam będzie normalne losowanie miejsc?Będą prócz pucharu jakies nagrody?I czy trzeba miec karte?

POzdro
Marek

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Są to zawody, więc obowiązują pewne reguły. Losowanie miejsc jest jedną z reguł. Szczegóły jednak zależeć będą od ilości chętnych zawodników.
Oczywiście, że trzeba posiadać kartę wędkarską. Jak również ważne i wymagane na ten sezon opłaty (a więc członkowską i okręgową).
 
 
   
   
 
  połów na żywca 9.07.2007  
  Czy w związku z wprowadzeniem widełkowego wymiaru ochronnego na płocie i wzdręgi mogę tych ryb używać jako żywca w wymiarze poniżej 20 cm?

jurek1
 
  Odpowiada Now  
  Tak, można używać niemiarowych płoci, wzdręg, okoni jako żywca. Mówi o tym pkt.8.e regulaminu połowu na wodach koła. W przypadku jeśli zostaną po łowieniu, należy je bezwzględnie wpuścić z powrotem do łowiska. Jest zakaz ich zabierania. Wymiar widełkowy dotyczy ryb zabieranych z łowiska.  
 
   
   
 
  karta wędkarska 6.07.2007  
  Chciałbym zapytać o taka rzecz ponieważ interesuje sie wyrobieniem karty wędkarskiej. ile kosztuje wyrobienie karty dla osoby która sie uczy i skonczyła 16 lat


Bartek
 
  Odpowiada Now  
  Tutaj są dwie kwestie.
Po pierwsze: wyrobienie karty wędkarskiej jako uprawnień do połowu ryb (wędkarskie >prawo jazdy<). Po ukończeniu 16 roku życia opłata za egzamin w PZW 20zł oraz 10zł za wydanie dokumentu (tzw białej karty wędkarskiej) przez Starostwo Powiatowe właściwe dla miejsca zamieszkania (plus zdjęcie na kartę).
Po drugie: wymagane opłaty członkowskie oraz za zezwolenie za połów ryb na rzecz gospodarza wody ( w tym przypadku PZW) plus zdjęcie na legitymację członkowską. Zobacz http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_pzw dodaj opłaty z pozycji tabeli 1b, 2c, 4 (jednorazowo przy wstąpieniu do PZW lub nie wniesienia opłaty do końca kwietnia danego roku), 5 oraz ewentualnie 3. Przeczytaj również tekst uzupełniający pod tabelą, który powinien uszczegółowić warunki opłat.
 
 
   
   
 
  takie pytanko 5.07.2007  
  Jako członek uczestnik do lat 16 moge byc jako opiekun z kolega ktory nie skonczył jeszcze 14 lat zebym łowił na jedna wedke a on na jedna?
Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

\\\" 1. w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę,
2. w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.\\\"

Z tego wynika ze tak tylko zeby potem nie było tak jak z ta straża wodna na kanale;/
Prosze o odpowiedz
POzdrawiam
MarEk

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Nie. Nie masz nawet 16 lat. Jakim więc jesteś opiekunem? Z jaką odpowiedzialnością? A jakie masz doświadczenie miesiąc po zdaniu egzaminu? Co chcesz przekazać swoim podopiecznym?

Nie kombinuj Ty i Twój kolega. A kolega biegiem marsz na egzamin!

 
 
   
   
 
  Składki 29.06.2007  
  Czy mógłbym opłacić składki w okręgu Bielsko-Biała w Waszym kole i dodatkowo wykupić składkę na Rajsko jeśli należę do innego koła w okręgu Katowickim. Proszę o szybką odpowiedź.

MAREK9100
 
  Odpowiada Now  
  Tak. Możesz dokonać tych wszystkich opłat u naszego skarbnika. Najbliższa okazja w siedzibie koła - 3 lipca w godz. 17.oo-19.oo (http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low). Jeśli ten termin nie byłby dla Ciebie możliwy, w naprawdę uzasadnionych przypadkach można dokonać tego poza kołem po uprzednim uzgodnieniu terminu ze skarbnikiem (http://www.pzwoswiecim.pl/?act=wladze).  
 
   
   
 
  Przepisanie sie do Waszego koła 28.06.2007  
  Witam! Chciałbym się przepisać do Waszego koła ze względu na zmianę adresu zamieszkania. Moje obecne koło to koło nr.87 \"Sazan\" w Woli. Nie opłacałem jeszcze żadnych składek w tamtym kole. Moje pytanie jest następujące: Co muszę zrobić aby być członkiem Waszego koła i czy muszę jeszcze coś załatwiać w moim dotychczasowym kole.

MAREK9100
 
  Odpowiada Now  
  Zabrać kartotekę ze starego koła i zgłosić się z nią u nas. Zachowasz wówczas swój staż członkowski w PZW, chociaż i tak będziesz musiał zapłacić wpisowe jak jak każdy, kto nie zrobił wpłat przed końcem kwietnia danego roku. Poproś o wpis w kartotece o odpracowaniu (jeśli to zrobiłeś) wymaganych godzin na rzecz koła. Jeśli nie będziesz miał karty, stracisz wówczas staż i będziesz przyjęty jako nowy członek PZW. Najbliższy termin otwarcia koła - 3.07.07, 17.oo-19.oo  
 
   
   
 
  25.06.2007  
  Witam. Chciałbym sie doweidzieć ile musiałbym zapłacic za możliwość łowienia w okręgu Bielsko-b., czy są jakieś dodatkowe opłaty jeżeli będzie się płaciło teraz w lipcu 2007, ile zapłace za łowienie na łowisku w Rajsku (5 ryb) i czy moge na to łowisko wziąć kolege który ma karte wętkarską i opłaty podstawowe ale nie zapłaci za łowienie na Rajsku BĘDZIE ŁOWIŁ NA MÓJ LIMIT
(mam niecałe 18 lat, moja data urodzenia 24.09.89)
z góry dzięki

Łukasz240989
 
  Odpowiada Now  
  Nie mogę odpowiedzieć precyzyjnie na wszystkie pytania, ponieważ podałeś za mało informacji. Spróbuję usystematyzować.
1. Rajsko jest łowiskiem, na którym obpowiązuje odrębna opłata. Sama okręgówka nie upoważnia do łowienia tam. Jest jednak wymagana, aby móc dokonać opłaty Rajska. Więc musisz posiadać opłatę okręgową swojego okręgu, którego jesteś członkiem. Jeśli katowickiego, wystarczy katowicka, nie musi być bielska.
2. Zgodnie z cennikiem ( http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low ) możesz nabyć wkładkę młodzieżową. Jej koszt niezależnie od terminu wpłaty to 50zł. Upoważnia do połowu od momentu wpłaty do końca sezonu lub wyczerpania limitu. Musi być wpłacona bezpośrednio u skarbnika w kole. Nie ma możliwości opłaty przelewem bankowym czy internetowym. Związane jest to z wpisem do legitymacji i potwierdzeniem odbiory specjalnych wkładek/rejestrów.
3. Nie ma żadnej możliwości dzielenia limitu, połowu we dwóch na jedną wkładkę. Wkładka jest imienna, i tylko osoba jej właściciela może z niej korzystać. Zresztą zgodnie z pkt.4 regulaminu ( http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_low ), posiadacz wkładki młodzieżowej może łowić na jedną wędkę.
 
 
   
   
 
  Zanenta 23.06.2007  
  Pewnien wędkarz doradził mi zebym zrobił taka zanente jak chce łowic na leszcza lub płoć: 1kg Grosa Gardons zmieszać ze zwykłym Gardonsem i do tego Gadonix.
Pierwsze moje pytanie to: czy to jest dobry sposob(przepis)
Drugie czy w oświęcimskich sklepach wędkarskich takie rzeczy znajde?

Prosze o odpowiedz:)
Marek

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Marku, ta rubryka przeznaczona jest do kontaktu z Zarządem w sprawach organizacyjnych. Nie udzielamy tutaj takich porad, o jakie pytasz.

Zapraszam Cię na Forum, które jest miejscem przeznaczonym na między innymi takie tematy. Wejdź na adres http://www.pzwbielsko.pl/forum/ (można również bezpośrednio ze strony koła przez ikonę rybki z dymkiem), zarejestruj się tam i zadaj pytanie w dziale Sprzęt i techniki łowienia. Możesz korzystać tam z porad bardzo wielu doświadczonych wędkarzy z całego okręgu. Z pewnością ktoś Ci odpisze. Jest tam wiele działów tematycznych, z których po zarejestrowaniu się będziesz mógł korzystać. Ja osobiście nie korzystam z wymienionych przez Ciebie zanęt, dlatego nie mogę udzielić satysfakcjonującej Cię odpowiedzi. Jeszcze raz zapraszam w tej sprawie na forum.
 
 
   
   
 
  zaneta 22.06.2007  
  mam takie pytanie. Czy ochotke ktora sie daje do zanety daje sie tez do ziemi i sie wrzyca ja razem z zniemia do wody tak jak zanete????????????

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Tak. Jest to jeden ze sposobów nęcenia ochotką.  
 
   
   
 
  Kontrola!! 9.06.2007  
  Witam!!
Niedawno wyrobiłem u Was kartę, wszystko Ok, do dziś...
Wędkowałem na Kanale-Dwory. Przyszła straż rybacka i okazało się że nie wszystko jest ok...
W PZW dowiedziałem się że jako członek uczestnik do 16 lat(jeszcze nie skończyłem 16) mogę łowic na wszystkich wodach otwartych i na Kanale też(przynajmniej tak zrozumiałem) więc opłaciłem okręg Bielsko-Biała. Pan który mnie sprawdzał powiedział że nie mogę tu łowic ponieważ mam opłacony okręg Bielsko, powiedziałem mu że nie skończyłem 16 lat, a Pan odpowiedział że takiego czegoś nie ma i że muszę opłacic Katowicki okręg żeby tam łowic.
No i teraz nie wiem kto mówi dobrze,a kto źle...
Udało mi się, bo Pan był najwidoczniej w dobrym humorze i mnie tylko upomniał.
I jeszcze jedno pytanko, na ile wędek mogę łowic bo ten Pan mi powiedział że mogę łowic tylko na jedną wędkę.

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Krzysiek

krzysiek99
 
  Odpowiada Now  
  1. W kole otrzymałeś jak najbardziej prawdziwą i aktualną informację. Podstawą prawną jest uchwała ZG PZW zamieszczona w Biuletynie ZG PZW nr 2 (27)/Grudzień 2006, którą zacytuję tutaj w części dotyczącej tej sprawy:

\"Uchwała nr 27 ZG PZW
z dnia 30 września 2006r
w sprawie składki członkowskiej na 2007r

Na podstawie paragr. 29 pkt. 8 Statutu PZW uchwala się, co następuje:
Paragr. 3 pkt. 3: Składka okręgowa wniesiona przez członka uczestnika upoważnia go do wędkowania na wodach ogólnodostępnych całego kraju.

Podpisał:
Skarbnik ZG PZW
Waldemar Gozdek

Prezes ZG PZW
Eugeniusz Grabowski\"
(dotyczy oczywiście wyłącznie wód nizinnych PZW, a nie innych użytkowników czy właścicieli).

2. Co do ilości wędek. Ograniczenia są przy udostępnianiu przez wędkarza swojego stanowiska i limitu młodzieży do 14 roku życia. Nie ma w RAPR zapisu zabraniającego młodzieży powyżej 14 lat opłacającej składki okręgowe połowu na dwie wędki. Poproś strażnika o wskazanie takiego przepisu. Daj mu regulamin do ręki i niech Ci pokaże. Tylko zrób to spokojnie i grzecznie, aby nie nabrał ochoty do pokazania swojej wyższości.
 
 
   
   
 
  Witam 7.06.2007  
  Nie dawno zrobiłem i opłaciłem karte ale niewiem co mam wpisac w rejestrze połowów ryb w rybryce nr łowiska gdzy łowie na kanale od miejsca gdzie wpada macocha w kanał aż po sam przeciszów?A w wykazie tego nie ma wiec co mam wpisac?
Z góry dzięki:)
pozdro

Marek
 
  Odpowiada Now  
  1. Z Twojego opisu wynika, że chodzi Ci o łowienie na Kanale lateralnym Wisły w Dworach. Jest to woda okręgu katowickiego i dlatego też należy kierować się jego wytycznymi. Najprawdopodobniej Kanał będzie miał taki sam numer jak Wisła na tym samym odcinku. W okresie porozumienia był oznakowany jako Wisła 029. Jak jest obecnie, trzeba sprawdzić w rejestrze jaki otrzymałeś przy wykupie okręgówki katowickiej lub bezpośrednio w okręgu katowickim.
2. Generalna zasada jest taka, że jeżeli jakiś ciek nie posiada wyraźnie przydzielonego swojego numeru, przyjmuje numer odcinka głównego, którego jest częścią (np. większej rzeki, do której wpada).
 
 
   
   
 
  Urząd Rolnictwa 5.06.2007  
  Niedawno zdałem egzamin na kartę wędkarską w Waszym kole i chcę wyrobić sobie kartę w Urzędzie Rolnictwa, ale nie wiem do której jest tam otwarte i w jakie dni??

Z góry dziękuję

gaskao
 
  Odpowiada Now  
  Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Wydział Ochrony Środowiska na I piętrze
ul. Wyspiańskiego (dawny hotelowiec, tam, gdzie Urząd Pracy)
godziny jak w urzędach, chyba od 8.oo rano do chyba 15.oo. We wtorki jest dłużej, 9.oo-17.oo
 
 
   
   
 
  26.05.2007  
  Zawody 2.06 spławikowe ile wedek mozna miec?

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Na zawodach zawsze łowimy jedną wędką.  
 
   
   
 
  25.05.2007  
  Zadecydowałem ze wyrobie tu karte ale jest taka możliwośc żeby zamiast rajska opłacic kruki?
Marek

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Możesz być członkiem naszego koła i nie kupować wkładki na Rajsko. To dobrowolna decyzja każdego z nas. Czy koło Chemik sprzeda Ci jako naszemu członkowi wkładkę na Kruki, tego nie wiem. Trzeba pytać bezpośrednio w Chemiku.

P.S.
Mając okazję zapytałem o tę sprawę w Chemiku. Koło Chemik sprzedaje wkładki na swoje wody również kolegom z innych kół. Warunkiem jest posiadanie opłaconych aktualnie na dany rok wszystkich wymaganych opłat okręgowych, a więc członkowskiej oraz tzw. >okręgówki<.
Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstąpić do naszego koła, opłacić w nim składki ogólne (okręgowe), a zamiast Rajska wykupić w Chemiku Kruki.
 
 
   
   
 
  Połowy żywca 7.05.2007  
  Czy można poławiać żywca na siatkę 1x1 m tak jak kiedyś?? Jeśli nie to jaka jest podstawa prawna tej decyzji??

rybak81
 
  Odpowiada Now  
  Nie. Zdecydowanie nie wolno używać podrywek.
I nie jest to decyzja PZW lecz Ministerstwa Rolnictwa.
Prawo dopuszcza amatorski połów ryb wyłącznie za pomocą wędki. Podrywka jest narzędziem rybackim, którego stosowanie zarezerwowane jest wyłącznie dla uprawnionych do rybactwa. Jej posiadanie przez inne osoby i podmioty jest zabronione.
To w skrócie. Szczegóły w Ustawie o Rybactwie Śródlądowym (Art7 pkt1,Art20 pkt1) oraz Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Par9 pkt4). Inne szczegóły w wyżej wymienionych ustawach, na podstawie których skonstruowany jest Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. Obydwie dostępne na stronie w zakładce Regulaminy.
 
 
   
   
 
  Ulgi 7.05.2007  
  Witam!
Chciałbym zapytać czy przewidywana jest ulga dla młodzieży uczącaj się(wiek np.17lat) ,chcącej zakupić wkłądke na 10 ryb( aby móc łowić na 2 wędki, bo we wkładce młodzieżowej za 50 zł można łowić tylko na jedną)na rajsko? a jeśli nie to może warto o takiej pomysleć

Benek
 
  Odpowiada Now  
  Podstawowymi, i jedynymi dostępnymi dla wszystkich są wkładki na 10 i 20 sztuk. Właśnie wkładka na 5 sztuk jest takim ukłonem i przywilejem dla uczącej się młodzieży. Ma ona umożliwić młodemu człowiekowi, zazwyczaj nie dysponującemu dużymi pieniędzmi wstęp na łowisko. Przy umiejętnym gospodarowaniu limitem, zapewnia dostęp do wody przez cały sezon. Ta wkładka ma umożliwić mu wędkowanie, przebywanie na łowisku, podnoszenie swoich umiejętności a nie pozyskiwanie mięsa. Jedna wędka do tego wystarczy. Coś za coś - mało płacisz, masz mniejsze uprawnienia.
Jeśli chcesz łowić na dwie wędki, nie ma sprawy. Wykup wkładkę na 10 lub 20 sztuk i będziesz miał takie same uprawnienia jak pozostali >dorośli< wędkarze.
 
 
   
   
 
  Gdzie lepiej 5.05.2007  
  Mam pytanie gdzie lepiej zrobić sobie karte?
Tu czy Chemik?Wkońcu na kruki mam blizej ale nie wiem jaka ryby gdzie jest?;/
Proszę o odpowiedz
Marek:)

Marek
 
  Odpowiada Now  
  Nie chcę Ci pisać, żebyś przyszedł do nas, bo Chemik jest złym kołem. Byłaby to nieprawda i nieuczciwość wobec Kolegów z tego koła.
Oczywiście są różnice w łowiskach, polityce tam prowadzonej. Rajsko jest łowiskiem bardziej naturalnym, zwłaszcza Teatrzyk czy Kamieniec. Są jednak płytsze. W naszych wodach jest bardzo szeroki przekrój gatunków. Dokładne dane co do rodzaju i wielkości zarybień znajdziesz na stronie (http://www.pzwoswiecim.pl/?act=zarybianie)
Pooglądaj galerie z zarybień oraz zawodów. Zobaczysz co się wpuszcza i co się łowi. Jaki charakter mają te wody i brzegi (http://www.pzwoswiecim.pl/?act=gal). Zapoznaj się z regulaminem naszych łowisk, abyś wiedział czego się spodziewać (http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_low) oraz cennikiem (http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low).
Uczciwie mogę napisać, że w naszym kole znajdziesz dobre łowiska i naprawdę warto rozważyć członkostwo u nas, do czego osobiście gorąco Cię zachęcam. Wyboru musisz dokonać jednak sam.
 
 
   
   
 
  zawody 2.05.2007  
  mam takie drobne pytanie. Czy na zawody na dzien dziecka moze przyjsc chlopak ktory ma 19 lat i brac w tych zawodach udzial???

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Nie. Zawody te są organizowane dla dzieci i młodzieży do lat 16. Zobacz http://www.pzwoswiecim.pl/?act=spo_term_zaw  
 
   
   
 
  przyneta 30.04.2007  
  witam

na co najlepiej biora ryby na rajsku???????????????????????????

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Najbardziej uniwersalną przynętą są białe robaki, kukurydza, w szczególnych przypadkach ochotka. Można próbować oczywiście innych, np. ciast wędkarskich, parzonej pszenicy czy pęczaku, czerwonych robaków. To jest właśnie pole do eksperymentów. Znajdziesz być może jakąś skuteczną przynętę nieznaną innym, będziesz królem zawodów.  
 
   
   
 
  trening 29.04.2007  
  1. Czy mozna przyjsc na trening jak nie jest sie zapisany jako czlonek kola?????
2. Jak najlepiej wyrobic zanete i czego mam dodac do zanety na leszcza na zawody na rajsko?????????????????????

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  1. W sprawie treningu skontaktuj się najpierw z opiekunem sekcji. Wejdź na stronę http://www.pzwoswiecim.pl/?act=mlo_sekcja i kliknij w podkreślone nazwisko trenera. Otworzy Ci się następna strona, na której znajdziesz kontakt do tej osoby.
2. Jeśli nie masz doświadczenia w robieniu zanęt (to wymaga długiego czasu i wielu prób), najlepiej użyj gotowej mieszanki. W każdym oświęcimskim sklepie wędkarskim sprzedawca dobierze Ci odpowiednią zanętę i podpowie jak ją ewentualnie wzbogacić. Poproś o leszczową lub płociową zanętę na Rajsko i z pewnością dobierzesz jakąś na Twoje możliwości finansowe (nawet za kilka złotych).
 
 
   
   
 
  ryby 29.04.2007  
  Jaki gatunek ryb jest dominującym na zawodach na zb.Rajsko?

kaczmarek
 
  Odpowiada Now  
  Podstawowym i najliczniej poławianym na zawodach gatunkiem jest leszcz. Duży udział ma również płoć. Łowi się również jazia, okonia, karasia i w mniejszej ilości lina. Przy trafieniu na okres aktywności zdarza się przyłów jesiotra. Ale podstawa to głównie leszcz uzupełniony płocią.  
 
   
   
 
  karta wedkarska 29.04.2007  
  mozna wyrobic karte na rok i nie zdawac egzaminu tylko wykupic????????????

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Karty nie wyrabia się na rok. To dokument, który otrzymuje się bezterminowo po zdaniu egzaminu. Jest takim >wędkarskim prawem jazdy<. Opłaca się składki członkowskie i na zarybianie. Jeśli nie masz skończonych 14 lat, możesz łowić bez karty pod opieką wędkarza posiadającego kartę i wymagane opłaty w ramach jego łowiska i limitu. Jeśli skończyłeś 14 lat, musisz mieć swoją własną kartę wędkarską, czyli zdać egzamin.
Zachęcam do poczytania:
http://www.pzwoswiecim.pl/?act=mlo_sekcja
http://www.pzwoswiecim.pl/?act=mlo_treningi
http://www.pzwoswiecim.pl/?act=reg_pzw
Zwłaszcza po przeczytaniu tego ostatniego linka wiele rzeczy Ci się wyjaśni.
 
 
   
   
 
  kiedy beda zawody dla dzieci w roku 2007 29.04.2007  
  do wszystkich zadaje to pytanie kiedy beda pierwsze zawody dla dzieci w roku 2007??????????? blagam odpowiewiedzcie

12misiek1212
 
  Odpowiada Now  
  Nie trzeba błagać :) Wystarczy zapytać :)

Pierwsze otwarte zawody dla dzieci (czyli wszystkich chętnych) będą z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca. Zobacz tutaj: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=spo_term_zaw
Tam są wszystkie terminy. Lub tutaj: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=mlo_niezrzesz
 
 
   
   
 
  Wstapienie do koła ?? 24.04.2007  
  Witam,

Niedawno wyrobiłem sobie kartę i chciałbym zostać członkiem koła i moje pytanie brzmi następująco czy uda sie w 1 dzień wyrobić legitymacje członkowską i opłacić wszystkie opłaty czy jednak morze to trwa trochę czasu i jakie są potrzebne dokumenty

Za pomoc z góry dzieki

lowik120
 
  Odpowiada Now  
  W naszym kole meldujesz się z kartą wędkarską w ręce u skarbnika. Nie licząc czasu stania w ewentualnej kolejce załatwiasz resztę (opłaty) w 5 minut. Terminy przyjmowania przez skarbnika znajdziesz tutaj: http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low
Oprócz karty wędkarskiej potrzebne jest jeszcze zdjęcie do legitymacji.
Zapraszam do koła.
 
 
   
   
 
  Przeciszów Kanał 16.03.2007  
  Czy jest możliwe w przyszłości wasze porozumienie z katowicami??
o ile wiem członkowie oświęcimskiego koła nie mogą z tego łowiska korzystać.

Kamil2550
 
  Odpowiada Now  
  Nie wiem jakie porozumienie masz na myśli. Kogo z kim. Jeśli koła z okręgiem katowickim, to na pewno nie. Koło nie ma takich kompetencji. Porozumienie mogą zawrzeć wyłącznie okręgi. Czy tak się stanie, nie wiem. Prowadzone są rozmowy.  
 
   
   
 
  15.03.2007  
  Czym się różni wasze koło od koła PZW Chemik?? Proszę o odpowiedż

Kamil2550
 
  Odpowiada Now  
  To dwa różne koła. Chemik działa głównie w środowisku pracowników ZChO (stąd nazwa) i gospodaruje na zbiornikach Kruki. Nasze koło jest kołem miejskim. Nasze łowisko, to Rajsko i Kamieniec. Zapraszam do naszego koła.  
 
   
   
 
  Duplikat 11.03.2007  
  Witam uprzejmie!Chciałbym spytać sie co musze zrobić , jak zgubiłem karte i legitymacje wędkarską, została mi tylko wkładka na rajsko?

Benek
 
  Odpowiada Now  
  1. Karta. Należy się udać do Starostwa Powiatowego, które wydało kartę i wyrobić duplikat. Będzie potrzebne zdjęcie.
2. Opłaty. Zgłosić się do skarbnika koła (terminy przyjęć w marcu we wtorki i czwartki) i wyrobić duplikat legitymacji. Skarbnik wpisze w duplikacie potwierdzenie wcześniejszego wniesienia opłat, lecz bez wklejania znaczków oraz hologramu. Forma honorowana przy kontroli. Przynajmniej w naszym okręgu. Również potrzebne zdjęcie.
3. Pozwolę sobie przy okazji przypomnieć, że nie wydajemy żadnych duplikatów zagubionych zezwoleń na Rajsko. Zagubione przepadają, jak pieniądze. Kupno następnej wkładki obarczone skreśleniem połowy wykupionego limitu. Życzę, aby nie zginęły.
 
 
   
   
 
  Stare Wiślisko 11.03.2007  
  czy z oświęcimskiego koła można łowić no starym wiślisku czy mo je inne koło?

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Stare Wiślisko nie jest łowiskiem żadnego koła. To nie przynależność do jakiegokolwiek koła decyduje, czy można tam łowić, czy też nie. Wody otwarte, a taką jest właśnie Stare Wiślisko, są wodami okręgowymi. Wiślisko jest wodą okręgu katowickiego, więc aby tam łowić należy posiadać okręgówkę katowicką (nie dotyczy członków uczestników do 16 roku życia - mają oni prawo łowienia na wodach otwartych wszystkich okręgów na podstawie swojej okręgówki). W naszej okolicy Wisła, Stare Wiślisko, kanał w Dworach, to wody katowickie. Dokładną mapkę możesz zobaczyć pod adresem http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf Masz tam zaznaczone, które wody są bielskie, a które należą do ościennych okręgów.  
 
   
   
 
  7.03.2007  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zarybianie miarowym drapieżnikiem i możliwość stosowania \"chwytaków\" to mądre decyzje i oczywiście jestem za. Jeżeli chodzi o Pana wątpliwości na moje propozycje, to chciałbym przypomnieć, że terminy okresów ochronnych dla ryb ustala się w związku z ich tarłem, a nie selekcją gatunkową. Ewentualny \"przyłów\" sandacza podczas majowego łowienia szczupaka (główny Pana argument) oczywiście może się zdażyć, ale również może się zdażyć (i zdaża się, wcale nie tak rzadko) podczas gruntowego, czy spławikowego łowienia, a przecież tych metod w maju nie zakazujemy. Metodą spiningową, a o tą głównie mi chodzi, w ciągu całego sezonu łowi się na naszych \"jeziorkach\" kilka może kilkanaście sandaczy. Bardzo rzadko zdarza sie też przy spiningu głębokie połykanie przynęty przez sandacza, a już na pewno da sie go wyhaczyć i w dobrej kondycji wypuścić. Podsumowując:majowe łowienie szczupaka na spining nie stanowi na naszych łowiskach żadnego zagrożenia dla sandacza. Idźmy więc na kompromis;połów szczupaka metodą spiningową od 1 maja, a na \"żywca\" i \"martwą rybkę\" (tu przyznaję, że zagrożenie dla sandacza jest większe) od 1 czerwca. Co do przymusowego stosowania podbieraka to sedno sprawy leży w tym, aby w regulaminie wpisać konieczność \"podebrania\" ryby, a nie konieczność \"podebrania\" ryby przy pomocy podbieraka i to wystarczy by uchronić sie przed bezkarnym ciągnięciem ryby po brzegu. Guru wędkarstwa spiningowego Jacek Kolendowicz, czy Tomasz Krzyszczyk nawołują do stosowania techniki podbierania ryb ręką jako najbardziej humanitarnej metody. Są to autorytety, ludzie, którzy od lat propagują etyczne wędkowanie. Argument jaki Pan podniósł, że ryba podebrana ręką, może z tejże ręki wypaść jest z gatunku tych rozpaczliwych, bo naprawdę \"wszystko sie może zdarzyć...\"(np. złamie się podbierak). Racje jakie przedstawiłem, nie tylko w swoim imieniu, w tych dwóch sprawach są moim zdaniem przekonywujące. Liczę na Pana obiektywizm i podjęcie przez Zarząd stosownych działań, będących w interesie nie tylko wędkarzy.

yurekk
 
  Odpowiada Now  
  W poprzedniej odpowiedzi podałem kryteria, jakimi kierowano się wprowadzając obowiązujące uregulowania, bo do tego służy ten dział strony (przepływ informacji). Mogą one oczywiście być różnie interpretowane przez poszczególnych wędkarzy. Można się z nimi nie zgadzać, lecz proszę wierzyć, bardzo szerokie grono kolegów optowało za ich wprowadzeniem. Ja tutaj i teraz nie chcę wdawać się w polemikę, bo nie jest to ani odpowiednie miejsce, ani odpowiedni czas, ponieważ regulamin na ten sezon został już ustalony i zatwierdzony do stosowania. Zapadły one nie decyzją jakiejś jednej osoby, lecz zostały wypracowane w dużym gremium osób mających czasem różne spojrzenie na ten sam problem, jako możliwy do zaakceptowania przez większość kompromis. Kompromis mający na uwadze interes wędkarzy i optymalną gospodarkę wędkarską.
Ze swej strony deklaruję, jak poprzednio, próbę uznania chwytaków dla spiningistów jako równoważne dla podbieraków. Mam nadzieję, że Zarząd wyrazi zgodę.
 
 
   
   
 
  18.02.2007  
  Proszę podać terminy \"czynów\" na rzecz koła.

yurekk
 
  Odpowiada Now  
  Już jest w ogłoszeniach.  
 
   
   
 
  14.02.2007  
  Witam.
Parę lat temu, po ciężkiej zimie został przesunięty termin rozpoczęcia sezonu szczupakowego na 1 czerwca i tak już zostało, mimo, że Rajsko nie leży w jakiejś strefie zimna(na Mazurach wiosna przychodzi o co najmniej miesiąc później, a sezon szczupakowy zaczyna się 1 maja). Argument jaki słyszałem, że ochrona sandacza jest do końca maja, więc przyjmimy termin wspólny czerwcowy jest nietrafiony. Bo idąc tym tokiem rozumowania sezon spiningowy powinien trwać od lipca do listopada, bo taki jest okres połowu suma. Apeluję więc do Zarządu o przywrócenie pierwotnego terminu rozpoczęcia sezonu szczupakowego, tym bardziej, że w tym roku praktycznie nie ma zimy. Druga sprawa, którą chciałbym poruszyć to konieczność używania podbieraka. Rozumiem, że chodzi o \\\"dobro\\\" ryb, ale czy tak jest naprawdę? Rybę, którą podbieramy przy użyciu podbieraka(trochę wiekszą, np.karpia, czyli najczęściej łowioną w Rajsku)ciągniemy po brzegu często ją kalecząc, a conajmniej ściągamy z niej mnóstwo śluzu. Przy spiningu dochodzi jeszcze możliwość zaplątywania się przynęt w oczka podbieraka, co oczywiście wydłuża czas odhaczania ryby. Wprawny chwyt ryby ręką może tą sytuacje wyeliminować. Nie neguje oczywiście sensu stosowania podbieraka(w niektórych sytuacjach jest lepszym rozwiązaniem), ale pozwólmy wybierać wędkarzowi. Obecnie zgodnie z regulaminem dochodzimy do absurdu-przy łowieniu \\\"żywczyka\\\" musimy stosować podbierak, a jak uda nam się skusić \\\"rybę życia\\\", która nie mieści się w podbieraku, powinniśmy odciąć żyłkę, no bo rękami podebrać jej nie wolno. Proszę Zarząd o refleksję i podjęcie decyzji zgodnej ze zdrowym rozsądkiem i interesem wędkarzy.

yurekk
 
  Odpowiada Now  
  1. Termin ochrony szczupaka został zrównany z terminem sandacza dlatego, ponieważ nie ma selektywnych metod połowu tych gatunków. Sandacz w okresie tarła pilnuje swoich gniazd tarłowych i jest bardzo agresywny. Łowienie wówczas szczupaków na gumy czy blachy będzie prowokowało do brania również sandacze. Sum na jeziorze występuje w bardzo małych ilościach, jego połowy są bardzo rzadkie. Biorąc pod uwagę, że sum jest bardzo mocną i odporną ryba, rzadkie i okazjonalne złowienie go w czerwcu z pewnością nie uczyni mu krzywdy. Takie brzmienie regulaminu w tym zakresie gwarantuje w opinii Zarządu ochronę sandacza. Aby zrekompensować wędkarzom wydłużony okres ochronny szczupaka Zarząd podjął decyzję, że zarybianie tym gatunkiem odbywać się będzie rybą powyżej wymiaru ochronnego (nie licząc drobnych szczupaków znajdujących się czasami w mieszance białej ryby), aby mogły być łowione i zabierane od początku dopuszczonego okresu połowu.
2. Podbierak. Przyznam, że przeczytałem tą argumentację ze zdumieniem. Kto i gdzie powiedział, że wyjętą w podbieraku rybę należy ciągnąć po żwirze? Ujawnienie takiego przypadku z pewnością spotka się ze zdecydowanym działaniem straży i wnioskiem do Sądu Koleżeńskiego. Podbierak służy do podebrania i przeniesienia w nim ryby, a nie ciągnięcia po ziemi. Podbieraki występują w tak różnym asortymencie (wielkość, gęstość siatki itd.), że można swobodnie dobrać jego wielkość do swoich potrzeb. Pozwolenie decydowania o stosowaniu lub nie podbieraka zobrazuję ujawnionymi dotychczas przypadkami, jak ciągnący po ziemi rybę wędkarz na zwróconą uwagę odpowiadał oburzony, że przecież ma podbierak. Tylko że w samochodzie. Takie przypadki zdarzały się przy obowiązku podbieraka. Do czego dojdą niektórzy przy daniu im wyboru? To nie jest wymysł Zarządu. To konieczność wymuszona zachowaniem niektórych naszych kolegów.
3. Rzeczą dopuszczalną byłoby w mojej opinii wprowadzenie dla spiningistów zamiennie dla podbieraka specjalnych uchwytów szczękowych (do chwytania ryb za szczękę). Są mniejsze do noszenia, nie kaleczą ryb, pozwalają pewnie i bez urazów wyjmować ryby. Ale zamiennie, a nie ręką. Chwyt ręką nie zawsze jest pewny i też grozi upuszczeniem ryby na ziemię, uchwyt szczękowy taką gwarancję daje. Wystąpię z propozycją do Zarządu o możliwość takiej zamiany. O efekcie powiadomię.
 
 
   
   
 
  Kanał 12.02.2007  
  Jak to jest z kanałem na Dworach,czy nasi członkowie koła mogą tam wędkować ? słyszałem różne opinie że trzeba uiścić opłatę, że można wędkować po jednej stronie brzegu itp.
Jeżeli trzeba dokonać wpłaty to ile i gdzie.


piotruś
 
  Odpowiada Now  
  Kanał lateralny w Dworach jest integralną częścią Wisły, która na tym odcinku jest obwodem rybackim przynależnym do okręgu katowickiego.
Wobec powyższego każda interpretacja o łowieniu z tego czy innego brzegu mija się z celem. W świetle przepisów połów na obydwu brzegach należy traktować jako połów na wodach okręgu katowickiego i tylko okręgówka katowicka upoważnia do tego (nie dotyczy członków-uczestników - sprawdź w cenniku).
Obwód Wisły przynależny do Katowic rozciąga się od korony zapory w Goczałkowicach do ujścia Skawy. W jego skład wchodzi również kanał oraz starorzecza, tzw. \\\"Stare Wiślisko\\\".
PS: dotyczy sprostowania - obydwa użyte przez Ciebie określenia jednoznacznie dotyczą tego samego łowiska.
 
 
   
   
 
  Opłaty na łowiskach Koła 12.02.2007  
  Witam
Nie znalazłem cennika jednodniowych zezwoleń na łowiskach Rajsko i Kamieniec.Czy w ogóle jest taka możliwość? Jeżeli tak to jaka jest cena i jak można dokonań opłaty.


kry
 
  Odpowiada Now  
  Niestety, na te łowiska nie ma opłat dniówkowych czy innych okresowych. Dostępne są jedynie całoroczne. Mamy jednak przekonanie, że każdy może wybrać sobie jakąś atrakcyjną ofertę z przedstawionych. W wersji tańszej \\\"10\\\" gwarantuje całoroczny dostęp do łowiska, które potrafi odwdzięczyć się bogatym i różnorodnym rybostanem.
Namawiam do skorzystania z oferty, z pewnością nie będziesz zawiedziny (opinie różnych osób na temat łowiska znajdziesz między innymi na okręgowym forum - www.pzwbielsko.pl/forum/ zobacz też na stronie zakładkę Zarybienia).
 
 
   
   
 
  Spiningowe Mistrzostwa Koła 10.01.2007  
  Witam
Czy jeśli jestem członkiem koła ale nie bedę opłacał w tym sezonie karty to pomimo to moge wziąść udział w zawodach \"Spiningowe Mistrzostwa Koła\" w dniu 26.05.07 ?

wojgolee
 
  Odpowiada Now  
  Niestety, nie. Aby startować w zawodach trzeba mieć opłacone wszelkie wymagane składki na dany rok. Również na wodę, na której się startuje (okręgówkę).  
 
   
   
 
  oplata 17.10.2006  
  1. chciałbym opłacić karye ale nie wiem w jakie dni jest czynna
2. muj kolega chciłby się ddowiedzieć kiedy można zdawać egzamin na kerte


wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Wiktor, troszkę samodzielności i zadania sobie niewielkiego trudu. Odsyłam do strony głównej, zakładki:
ad.1 Opłaty/Łowiska własne. Masz tam cennik oraz dni przyjmowania opłat przez skarbnika.
ad.2 Karta wędkarska. W tym roku egzaminy już się skończyły. Jeśli kolega nie planuje już opłty składek w tym roku, sugeruję egzamin w roku przyszłym w terminie podanym pod wskazanym adresem po ustaleniu przyszłorocznego terminarza. Jeśli chce opłacić jeszcze ten rok, napisz pod now100@o2.pl
 
 
   
   
 
  Zarybianie 12.10.2006  
  Szanowni koledzy.

Zagłębiając się w lekturę zarybienia w tym sezonie , mam wrażenie , nie obrażając nikogo, że odpowiadającym za ten proceder - \"karp\" do głowy uderzył.
Panowie!
Jest tyle wspaniałych gatunków typu LIN , KARAŚ (złoty i srebrzysty), JAŹ - których w wodach Rajska jest zdecydowanie mniej niż wszędobylskiego karpia...
Już dawno minęły czasy gdzie wyrocznią sukcesu wędkarskiego była ilość złowionych karpi jednego dnia! No chyba że chodzi tylko o \"tańsze\" mięso.

Bardzo przepraszam jeśli kogoś uraziłem, ale łowiąć w waszych wodach mam wrażenie, że karpia jest zdecydowanie za dużo i niszczy wam łowisko (nie chciałbym żeby z czasem przeobraziło się w stawy hodowlane)


Pozdrawiam

bekum
 
  Odpowiada Now  
  Odpowiadający za ten proceder realizują w głównej mierze oczekiwania większości. One po prostu takie są i na to nie ma się co obrażać.

Ryby \"sportowe\" (np. jaź) interesują stosunkowo niewielką część użytkowników wody. Pomimo to staramy się corocznie zapewnić również takie gatunki. Jak sam słusznie zauważyłeś, analizowałeś tegoroczne zarybienie. A ono nie jest jeszcze zakończone. Są czynione starania również o ryby sportowe (płoć, okoń, duży leszcz itd.) Gdybyś przeanalizował zarybienia kilkuletnie, zobaczyłbyś, że zachowujemy w miarę możliwości stałą proporcję pomiędzy karpiem a innymi gatunkami. Mamy nadzieję, że uda nam się to również w tym roku.

Wbrew pozorom i rzucanym w rozmowach opiniach wcale nie jest łatwo zdobyć pożadaną rybę. Po niedawnej informacji, że są do kupienia poszukiwane przez nas duże leszcze, okazało się, że tak naprawdę są to leszczyki 15-20cm. Takich w łowisku jest już sporo. A dużego nadal nie ma do kupienia.

O urazie nie ma mowy. Wymiana poglądów jest zawsze wskazana. Zwłaszcza prowadzona w dobrych intencjach.

Pozdrawiam również
 
 
   
   
 
  Takie pytanko 25.09.2006  
  Witam,
mam pytanie (a właściwie sugestię). Czy istnieje możliwość by kluczowe informacje zamieszczane na stronie, takie jak zmiany w regulaminach połowu, terminy zebrań koła itp. były wysyłane w postaci mailingu na podane przez użytkowników adresy. Nie musi to być oczywiście pełna informacja. Wystarczy link do określonego miejsca na stronie.
A może coś takiego już istnieje ?

Pozdrowienia

lukaszb
 
  Odpowiada Now  
  Na tą chwilę jest to niemożliwe. Informatyczna konstrukcja strony jest już dawno zakończona przez fachowców, a my ją tylko obsługujemy. Być może jakieś negocjacje z informatykiem za jakiś czas przyniosą rozwiązanie Twojego postulatu. Traktuj to jako zbadanie możliwości, a nie przyrzeczenie wykonania. A za podrzucenie pomysłu dziękuję.  
 
   
   
 
  Rajsko 2.09.2006  
  hej chce się dowiedzieć czy musze kupować kartę na okręg jak chce łapać na rajsku mam 14 lat

Tal
 
  Odpowiada Now  
  Zdecydowanie tak. Wody koła mogą opłacić wyłącznie osoby posiadające wszelkie wymagane opłaty, a więc i okręgową. Zobacz boczne menu Opłaty/Łowiska Własne/pkt.2 (lub http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_low). Masz tam wszelkie konieczne do zakupu wkładki warunki.  
 
   
   
 
  26.08.2006  
  dZIEŃ DOBRY.cHCIALEM OPLACIC KRUKI I rAJSKO I JEST MOZLIWOSC OPLACENIA RAKSKA I OGOLNEJ U WAS A SAME KRUKI W CHEMIKU !JESTE CZLONKIEM W MIESCIE I NIECHCE MI SIE PRZENOSIC CALEJ DOKUMENTACJ.

WEDKARZ HEHE
 
  Odpowiada Now  
  U nas oczywiście możesz zapłacić członkowskie, okręgówkę i Rajsko. Czy Chemik przyjmie opłatę na Kruki, tego nie wiem. Trzeba pytać w Chemiku.  
 
   
   
 
  Moge łowić na spinning?? 22.08.2006  
  Witam. Urodziłem sie 24 Marca 1990 roku. Czyli teraz mam 16 lat. Czy moge łowić na spinning lub na dwie wędki?? Jeśli nie to kiedy moge zacząć??

G4m3
 
  Odpowiada Now  
  Nie ma takich ograniczeń. Możesz łowić. Udanych łowów.  
 
   
   
 
  mazury 18.08.2006  
  Witam , jade w poniedziałek na Mazyry nie jestem pewien jeszcze nad jakie ale chciałbym się dowiedzieć czy trzeba wykupić jakomś wkładke?

Prosze o szybkom odpowiedź.


wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Jeśli jesteś członkiem uczestnikiem do 16 roku życia, opłata okręgowa upoważnia do połowu na otwartych wodach nizinnych w całej Polsce (ale to z reguły raczej rzeki). Nie znaczy to jednak, że jezioro, nad które się wybierasz jest taką wodą. O to trzeba zapytać na miejscu. Jeśli masz więcej niż 16 lat, taka dopłata na miejscu jest bezwzględnie konieczna. Poza tym obecnie wiele jezior (a nawet część odcinków rzek) nie należy do PZW. Ma innych gospodarzy (spółki, spółdzielnie, firmy a nawet osoby prywatne). Dlatego też informacji kto jest właścicielem wody i na jakich warunkach się tam łowi należyszukać na miejscu.
Spróbuj też poszperać pod adresem www.pzw.org.pl/home/mod.php?dir=jednostki&opcja=pzw (a potem okręg Olsztyn, ewentualnie Elbląg). Może będą gdzieś w ich informacjach (menu boczne po wejściu na dany okręg) spisy ich wód.
 
 
   
   
 
  Soła - jak to w końcu jest ? 18.08.2006  
  Witam.

Mam takie pytanie, chodzi o połów na rzece \"Soła\", mianowicie .. kilka postów niżej kolega Benek pytał :

\"Dzień dobry! Chciałbym sie dowiedzieć czy mogę łowic na rzece \"soła\". będąc członkiem koła(miasto)?\"

fragment odpowiedzi:
\"Jeśli masz wykupioną bielską okręgówkę, możesz łowić na wszystkich otwartych wodach okręgu Bielsko-Biała. Wody te, to Soła oraz Skawa wraz z dopływami\"

i tu pojawia się pewna nieścisłość, na mapce wód okręgu BB odcinek Soły w Rajsku jest zaznaczony kolorem czeronym, co oznacza że jest to łowisko prywatne(dostęp za dodatkową opłatą). Równierz od znajomego słyszałem, że aby łowić na Sole w Rajsku trzeba uiscić opłatę u was w kole.

prosiłbym jedynie o konkretną odpowiedz, czy po opłaceniu składki okręgowej BB mogę łowić nad Soła w Rajsku? czy też czekają mnie dodatkowe opłaty?

pozdrawiam.


423
 
  Odpowiada Now  
  Nie ma żadnej nieścisłości. Czerwonym napisem Rajsko-L oraz Kamieniec-L oznaczone są jeziora leżące obok Soły. Widać to wyraźnie na mapce. Nie są częścią rzeki. To samodzielne łowiska. Woda licencyjna PZW będąca w zarządzaniu koła Oświęcim-Miasto (a nie jak napisałeś prywatna) i wymagająca dodatkowej opłaty. Natomiast sama Soła jest ogólnodostępna na podstawie opłaconej okręgówki bielskiej. Czerwona zaś część koła leżącego na biegu Soły przed ijściem Macochy (most drogowy na Sole w Łękach) oznacza, że od tego punktu aż do ujścia do Wisły Soła jest wodą nizinną. Wszystko zgodnie z dołączoną do mapki legendą.
Odpowiadając wprost na Twoje pytanie: Tak - na rzece na całej jej długości wraz ze zbiornikami Tresna i Porąbka). Na jeziorach w Rajsku - Nie.
 
 
   
   
 
  ZAKAZ na kotwiczke...to bez sensu... 14.08.2006  
  Witam drogich kolegów..chcialem sie zapytac o zakaz polowu na kotwiczke..chcialem sprobowac polowic sandacze na trupka z gruntu...ale jak jak jest ZAKAZ.Chodzi?o kaleczenie ryb?a w spiningu mozna miec kotwiczke ...to bez sensu

TOMEK
 
  Odpowiada Now  
  \"Trupka\" możesz uzbroić hakiem, tak jak od kilku sezonów robią pozostali koledzy. Skuteczność takiej przynęty wcale nie jest niższa, co pokazało doświadczenie tych kilku sezonów, w których zakaz kotwic obowiązuje. W przypadku sandacza może nawet większa. Jako płochliwa ryba wcześniej wyczuje w przynęcie dużą kotwicę niż haka.
A o co chodzi w zakazie? O ochronę ryb, na które mamy patrzeć jak na żywe stworzenia, którym naszym hobby mamy zadawać możliwie jak najmniesze szkody, cierpienie i ból. Przy spiningu przynęta jest atakowana \"w locie\", końcem pyska. Trupek jest zazwyczaj połykany głęboko. Widać chyba różnicę w ewentualnych skutkach jednej a drugiej metody. Czasem warto doszukać się sensu przed wydawaniem opinii, jak Twoja.
Pamiętaj, że bez względu na Twoją ocenę zakazu, obowiązuje na naszych wodach i będzie bezwzględnie egzekwowany.
 
 
   
   
 
  Peknieta kostka na rybach ...nici z wakacyjnych polowow 14.08.2006  
  Mam pytanie dotyczace odszkodowania....pamietam na zawodach byla mowa o upezpieczeniu,wedkarza!Moja sprawa jest prosta mam noge w szynie ,ujechalem na rybach na jeziorze kamieniec.Prosze o odp.


TOMEK
 
  Odpowiada Now  
  Przeczytaj ogłoszenie z dnia 9.03.2006 o nagłówku \"Ubezpieczenie członków koła od wypadków przy wędkowaniu\" (strona główna boczne menu Ogłoszenia lub górne menu ikona Ogłoszenia). Są tam opisane warunki ubezpieczenia oraz procedura postępowania w razie wypadku. Zastosuj się do niej i nawiąż kontakt ze skarbnikiem koła, który pokieruje Twoimi dalszymi krokami w tej sprawie.  
 
   
   
 
  karta wedkarska 11.08.2006  
  mam15lat mieszkam w toruniu chce łowic na wiśle ile musze zapłaćić za rok prosze o szybkom odpowiec

nieznajomy
 
  Odpowiada Now  
  Witaj Nieznajomy

Chyba źle trafiłeś z pytaniem. Nie mam informacji dotyczących całej Polski. Sądzę, że masz na myśli Wisłę w okolicy Torunia. Nie wiem jakie tam są opłaty i inne warunki do łowienia.

Proponuję zajrzeć tutaj: http://pzw.org.pl/53/. To strona Twojego okręgu. W bocznym menu znajdziesz: Zasady wędkowania. Powinny być tam rzeczy, których szukasz. Wejdź również do Jednostek terenowych. Tam jest spis kół Twojego okręgu wraz z adresami. Wybierz najbliższe Tobie i zwróć się do nich o pomoc. Na naszej stronie pod adresem http://www.pzwoswiecim.pl/?act=op_inne_okr jest tylko niepełna informacja o opłatach w innych okręgach. Szczegółów trzeba szukać na miejscu u siebie.

Jeśli jednak masz na myśli Wisłę na południu Polski, to takiej informacji należy szukać w okręgu katowickim (http://pzw.org.pl/25/).
 
 
   
   
 
  Nocki 10.08.2006  
  Dzień dobry chciałbym iść na nocke do rajska i chciałbym sie upewnić czy moge wybrać sie na taki połów?


Benek
 
  Odpowiada Now  
  Nasze wody w Rajsku oraz na Kamieńcu są wodami licencyjnymi. Prawo połowu tam uzyskuje się po wykupieniu specjalnej opłaty (wcześniej trzeba mieć opłaconą okręgówkę!). Obowiązuje tam również odrębny regulamin. Wszystkie kwestie związane z łowieniem na tych wodach znajdziesz na stronie głównej, boczne menu: Regulaminy/Łowiska własne, Opłaty/Łowiska własne.

Jeśli nie posiadasz takiej opłaty, tzw. wkładki na Rajsko, łowienie tam będzie traktowane jako kłusownicze ze wszystkimi konsekwencjami.
 
 
   
   
 
  7.08.2006  
  napisze jeszcze raz bo moje pytanie nie wyszlo zlapalem amura na 103cm o wadze12kg czy jest to jakis rekord mam zdjecie i luski rybka poszla do wody pozdrawiam

jorgi46
 
  Odpowiada Now  
  Nie podam Ci na jaki medal ta rybka zasłużyła, bo nie mam dostępnej tabeli medalowych ryb. W PZW taką klasyfikację prowadzi redakcja Wiadomości Wędkarskich. Należy zgłosić do niej fakt złowienia medalowej ryby i odpowiednio to udokumentować. W każdym numerze WW znajduje się stosowny formularz służący do tego celu. Możesz go obejrzeć na zamieszczonym skanie pod adresem: http://www.pzwbielsko.pl/skany/medalryb.jpg (skopiuj ten adres i wklej do okna przeglądarki). To tylko skan do obejrzenia jakie dane będą potrzebne do zgłoszenia, oryginalny formularz do wycięcia z dowolnego numeru WW. Znajdziesz tam również aktualne rekordy i kryteria na poszczególne medale. Namiar na redakcję znajdziesz pod adresem: http://www.pzw.org.pl/wwpzw/mod.php?dir=kontakt

Gratuluję złowienia takiej ryby i emocji z tym związanych.

Co do zadawania pytań na tej stronie. Pytanie weszło za pierwszym razem. Nie jest jednak automatycznie publikowane, tylko czeka na odpowiedź. Dopiero po udzieleniu odpowiedzi jest kierowane na stronę i staje się widoczne.
 
 
   
   
 
  soła 28.07.2006  
  Dzień dobry! Chciałbym sie dowiedzieć czy mogę łowic na rzece \"soła\". będąc członkiem koła(miasto)?Benek
 
  Odpowiada Now  
  Jeśli masz wykupioną bielską okręgówkę, możesz łowić na wszystkich otwartych wodach okręgu Bielsko-Biała. Wody te, to Soła oraz Skawa wraz z dopływami. Oczywiście, na różnych ich odcinkach obowiązują różne metody połowu, do których trzeba się zastosować (wody górskie i nizinne). Przypominam, że płynąca w okolicach naszego miasta Wisła (wraz ze Starym Wiśliskiem oraz Kanałem w Przeciszowie) należy do okręgu katowickiego i trzeba wykupić na nie dodatkowe, katowickie opłaty.
Wykaz wód należących do naszego okręgu, a wiec tych, na których masz prawo łowić znajdziesz tutaj: http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf Natomiast tutaj: http://www.pzwbielsko.pl/wody.pdf znajdziesz opis poszczególnych odcinków górskich i dopuszczonych metod połowu na tych odcinkach. Soła poniżej mostu drogowego w Łękach aż do ujścia do Wisły jest wodą nizinną.
 
 
   
   
 
  kamieniec 25.07.2006  
  To znowu ja .
Mam taki problem że ja mam 13lat i na ryby jeżdże z tatom i nie wiem czy dostane przepustke.


wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Przepustka należy się każdemu, kto wykupi wody własne koła (Kamieniec, Rajsko). Jeśli masz wykupione nawet wkładkę młodzieżową na 5 sztuk, również otrzymasz w razie potrzeby przepustkę.
Uwaga! Do samej opłaty okręgowej na wody otwarte przepustka nie przysługuje.
Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości lub moja odpowiedź nie byłaby dla Ciebie jasna, dzwoń (600271218).
 
 
   
   
 
  kamieniec 21.07.2006  
  Ostatnio dowiedziałem się o jakiś przepustkach i że jak się jej nie będiemiał to można dostać mandat.Gdzie one są wydawane? iczy to prawda??

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Urząd Miasta wprowadził w ubiegłym roku zakaz wjazdu pojazdami mechanicznymi na Kamieniec (zobacz w archiwum komunikat z dnia 23.05.05). Stosowny znak stoi obok schroniska dla zwierząt. Straż miejska, zwłaszcza w okresie nasilonego najazdu ludzi nad Sołę w lecie, dość rygorystycznie podchodzi do tego zakazu i robi często okresowe kontrole. Członków koła, którzy mają wykupione wkładki na wody własne upoważnia do wjazdu nad samą wodę (jezioro - nie Soła!) specjalna przepustka. Wydawana jest przez skarbnika. Płaci się przy jej odbiorze kaucję w wysokości 10zł. Można na koniec sezonu zdać przepustkę i odebrać kaucję, lub zatrzymać sobie na następny sezon. Będzie również ważna. Termin odbioru w dni urzędowania skarbnika - następny jest dnia 1 sierpnia, lub skontaktuj się z P. Brańką (033-844-26-72), i może zgodzi się wydać Ci ją w domu we wcześniejszym terminie.  
 
   
   
 
  Złota Rybka 16.07.2006  
  Proszę opisać status prawny wody PZW klub Złota Rybka \"cytat z tablicy injformacyjnej\" Rajsko staw pożwirowy
-Co to jest za forma działalności
-kto jest zarządcą
-ile kosztuje wędkowanie
-komu to się płaci
-oraz proszę podać nr. konta i jaką kwotę należy uiścić aby tam wędkować, na tablicach pisze że jest to woda licencyjna
Oraz przede wszystkim którego okręgu jest to woda

OLO
 
  Odpowiada Now  
  Klub \"Złota Rybka\" nie jest związany w jakikolwiek sposób z naszym kołem. Nie czuję się więc uprawniony do udzielania odpowiedzi w jego imieniu.
Jest to zarejestrowany klub w okręgu, dzierżawi i zarządza interesującym Cię zbiornikiem. Aby uzyskać bliższe informacje na jego temat proszę się zwrócić do biura okręgu (tel. 033-816-20-92).
 
 
   
   
 
  Jesiotr 1.06.2006  
  Czy na jesiotra jest okres ochronny?

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Nie, nie ma okresu ochronnego. Obowiązuje jedynie wymiar ochronny 80cm oraz limit 1 sztuka na rok.  
 
   
   
 
  Jezioro 6.05.2006  
  Czy to prawda że koło Żywcz wprowadzili okres ochronny na płoć???


wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Przypuszczam, że chodzi Ci o zbiornik Tresna. Obowiązują tam ogólne zasady połowu zgodne z RAPR. Nie ma żadnego dodatkowego ograniczenia.
Poza tym gospodarzem zbiornika Tresna ustalającym zasady połowu na nim jest Okręg Bielsko-Biała, a nie koło Żywiec.
 
 
   
   
 
  Zawody 6.05.2006  
  Mam kartę od tego roku i nie wiem czy na zawodach 3-osobowedrużyny są dobierane losowo.


wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Drużyny reprezentujące koło na zewnątrz kompletuje Kapitan Sportowy koła. Wybiera ją spośród kadry koła, spośród osób mających najlepsze wyniki w sezonie i mające największe szanse na zdobycie najlepszych miejsc.

Na zawody GP okręgu oraz różne towarzyskie wędkarze indywidualni mogą tworzyć swoje własne drużyny o składzie według własnego uznania i opłacają sobie startowe.
 
 
   
   
 
  Trening 6.05.2006  
  Dlaczego na Sole nie ma ryb!!!!!!!

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Już ktoś kiedyś powiedział: \"Szukajcie, a znajdziecie\". Spróbuj. Na pewno Ci się uda :)  
 
   
   
 
  kiedy czynne? 12.04.2006  
  witam jeszcze raz serdecznie i dziekuje za odpowiedź w sprawie opłat. Chciałbym sie jeszcze zapytać kiedy mógł bym dokonać wpłaty u skarbnika i w jakich godzinach??

Benek
 
  Odpowiada Now  
  Benek
Podałem Ci w poprzednim pytaniu ścieżkę z bocznego menu na stronie głównej: Opłaty/Łowiska własne. Tam masz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania (również daty i godziny urzędowania skarbnika)
 
 
   
   
 
  Ubezpieczenia 11.04.2006  
  Miały byc podane szczeguły ubezpieczenia wędkarzy po zebraniu Zarządu.Sezon sie zaczą atu nic nie wiadomo.

paweł
 
  Odpowiada Now  
  Miały być, więc zaraz po zebraniu zostały podane. Proszę się nie ograniczać tylko do zadawania pytań, lecz śledzić zawartość strony. Szukana przez Ciebie informacja znajduje się w Ogłoszeniach od 9 marca. W dołączonym do komunikatu znajduje się również zakres ubezpieczenia i świadczeń.  
 
   
   
 
  opłaty 10.04.2006  
  witam serdecznie!w grudniu skończyłem 16 lat i i jestem w pierwszej klasie 3-letniego liceum i należe do okręgu w mieście. Chciałbym opłacić sezon wędkarski wraz z jeziorem długim w Rajsku. Uprzejmie prosze o dokładna sumę jaką potrzebuje na tenm cel. Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź

Benek
 
  Odpowiada Now  
  Skoro jesteś już, jak piszesz, członkiem koła, obowiązują Cię następujące opłaty:
 • Składka członkowska ulgowa - 27zł
 • Składka okręgowa ulgowa - 45zł
Jeśli chodzi o Rajsko, masz do wyboru trzy rodzaje wkładek na różną ilość ryb limitowanych:
 • 20 sztuk - 220zł
 • 10 sztuk - 150zł
 • 5 sztuk - 50zł (wyłącznie dla młodzieży)
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie głównej, boczne menu Opłaty/PZW, Opłaty/Łowiska własne.
 
 
   
   
 
  Harmonogram 4.04.2006  
  Niezrozumiano intencji pytania. Odwoływanie się do sytuacji szczególnej jak śmierć papieża jest jakimś nieporozumieniem. Pan doskonale wie o co chodzi!!!!.
Żeby uprościć pytanie zapytam tak jakie wpływy do koła były za użyczenie wody np dla firmy KOMES na zawody w kwietniu 2005 roku.

piotruś
 
  Odpowiada Now  
  Dane te, dotyczące również innych wynajmujących, były zawarte w rocznym sprawozdaniu finansowym koła na Walnym Zebraniu. Są jawne dla wszystkich członków koła. Jeśli jesteś zainteresowany w ich poznaniu, zapraszam na najbliższe posiedzenie Zarządu. Gwarantuję, że zostaną Ci udostępnione. Wybacz jednak, ale publiczne forum nie jest miejscem do publikacji takich informacji. I z pewnością nie będę tego tutaj czynił.  
 
   
   
 
  wody 28.03.2006  
  czy sa jakies wykazy lowisk nowe z wyszczegolnionymi wodami katowickimi dzieki pozdrawiam

adi1958
 
  Odpowiada Now  
  Przy zakupie okręgówki otrzymuje się wykaz łowisk poszczególnych okręgów. Jest to co prawda książeczka, jaka była używana jeszcze w ubiegłym roku, kiedy funkcjonowało porozumienie, lecz jest tam wyraźny podział na wody poszczególnych okręgów.  
 
   
   
 
  Harmonogram 23.03.2006  
  Oczywiście że jest ustalony program zawodów, tylko dlaczego jest on ciągle zmieniany ze wzgledu na organizacje imprez, czyli wypożyczanie wody za darmo - albo za symboliczne kwoty które nigdy nie zrekompensują strat jakie ponosi woda w rybostanie. Co mają zwykli wędkarze z tego że wodę wypożycza się ochroniarzom, policjantom itp. Czy pobierana jest za to opłata i w jakiej wysokości?

piotruś
 
  Odpowiada Now  
  Nie wiem dlaczego uparcie twierdzisz o ciągłym zmienianiu kalendarza imprez, skoro jedyną zmianą było w ubiegłym sezonie jednych zawodów z powodu podanego przeze mnie w poprzedniej odpowiedzi. Realizacja harmonogramu polega na tym, że zaplanowane w nim imprezy powinny się odbyć i to, jeśli warunki nie wymuszą innej decyzji, w zaplanowanym terminie. Organizacja innych, nie zaplanowanych wcześniej zawodów nie jest naruszeniem harmonogramu.
Pozostawmy na boku demagogię na temat strat w rybostanie podczas zawodów. Uczestniczymy w obsłudze każdych zawodów, znamy rzeczywisty stan. Proszę więc zachować umiar w rzucaniu nieprawdziwych opinii. Woda nie jest wypożyczana ani za darmo, ani za symboliczną złotówkę, jak piszesz. Z nawiązką rekompensuje wykorzystanie wody do zawodów. Wszystkie wpływy z tego tytułu wracają do wody w formie jej dorybienia. To właśnie mają z tego wędkarze.
 
 
   
   
 
  zarybianie 23.03.2006  
  Jak to jest, w Sołę nie wsadziliście nawet złotówki???.Płacę składki od 1973 r. nie interesują mnie wody zamknięte, tylko otwarte, moje pieniądze w co ,albo w kogo pompujecie???.

wisła
 
  Odpowiada Now  
  Nie interesuje Cię woda koła, no i w porządku. Nie płacisz więc na nią ani złotówki. Woda ta jest zarybiana z całkowicie odrębnych składek przez osoby tym zainteresowane. Zarybienie podane na tej stronie dotyczy wyłącznie wód koła realizowanego z tych odrębnych składek.
Zarybianie wód otwartych (np. Soły) jest zadaniem Okręgu. Płacisz (jak wszyscy) składkę okręgową, która jest przekazywana w całości do Okręgu właśnie na ten cel. Zanim wypowiesz się tak kategorycznie o zarybianiu, sprawdź sobie najpierw zarybienie wód otwartych okręgu na stronie www.pzwbielsko.pl w zakładce Zarybienie.
Ponadto jeszcze jedna uwaga. Z pewnością oczekujesz rzetelnej i wyważonej odpowiedzi na swoje pytania. Proszę więc również o zadawanie ich w takim samym stylu.
 
 
   
   
 
  Pytanie dotyczące zbiornika Dwory 22.03.2006  
  Czy wolno wędkowac na tym zbiorniku? jeżeli nie została uregulowana dzierżawa tego zbiornika? Oraz czy wolno wędkowac na całym obszarze tego akwenu?

Tosiek
 
  Odpowiada Now  
  PZW nie jest już użytkownikiem tej wody. Nie ma więc żadnych uprawnień do regulowania dostępu i zasad wędkowania na tym akwenie.
Właścicielem tej wody jest przedsiębiorstwo Kruszywo Kraków, które prowadzi tam eksploatację i jest to teren czynnego zakładu pracy. To u nich trzeba się dowiadywać, czy udostępniają wodę do łowienia i na jakich zasadach. Nie jestem pewien, ale z tego co słyszałem, to od strony drogi pobite są tablice informacyjne. Musisz sprawdzić sam.
 
 
   
   
 
  kadra 17.03.2006  
  kiedy zostanie ogłoszana kadra młodzierzy na rok 2006


slawek
 
  Odpowiada Now  
  Niezwłocznie po powołaniu jej przez prowadzących sekcję młodzieżową.  
 
   
   
 
  Harmonogram 9.03.2006  
  Harmonogram zawodów ustalony na walnym zebraniu może ulec zmianie no mam nadzieje że nie!!

piotruś
 
  Odpowiada Now  
  Co rozumiesz przez zmianę? Harmonogram jest ramowym założeniem, który należy realizować w miarę możliwości. Jeśli zaistnieją UZASADNIONE przypadki, oczywiście że organizatorzy mają prawo do podejmowania decyzji o zmianach.
Czy uważasz, że ubiegłoroczne otwarcie sezonu, które przypadło na okres żałoby narodowej po śmierci Papieża należało przeprowadzić \"po trupach\", ale zgodnie z harmonogramem, wbrew woli ludzi, którzy przybyli wtedy nad wodę? Czy uważasz, że nie wolno przeprowadzić żadnych innych zawodów spoza harmonogramu pomimo wolnych terminów? Czy uważasz, że nie wolno odwołać zawodów np. w przypadku znacznego podniesienia się wody podczas zalania Rajska, co miało już miejsce kilkakrotnie?
O tym powinny decydować aktualne warunki i zdrowy rozsądek, a nie dogmatyczne trzymanie się harmonogramu, który jest tylko ramowym założeniem.
 
 
   
   
 
  9.03.2006  
  Chciałem zapytać dlaczego pobierana jest opłata w wysokości 15 zł na sport?
I na co jest ona przeznaczana w naszym kole ? Czyż nie płacimy za zanętę niektórym członkom zarządu którzy na zawodach realizują swoje ambicje
Pytanie 2
Jestem członkiem koła od kilkunastu lat i ze smutkiem obserwuje zaniedbania ze strony zarządu dotyczące naszej wody jaką jest Kamieniec. Tam naprawde są ryby i naprawde korzystają z niej wędkarze tzn.mała ilość zarybiania, nikły nadzór
straży rybackiej itp. To skandal

piotruś
 
  Odpowiada Now  
  Pytanie 1
Ponieważ taka jest uchwała Walnego Zebrania Członków Koła. Przeznaczona jest zgodnie ze Statutem PZW na pokrycie organizacji sportu wędkarskiego. Nie. Nie płacimy wybranym członkom Zarządu za zanęty. Ze środków tych ma prawo korzystać każdy członek koła, ponieważ prawo startu w zawodach ma każdy bez względu na to, czy opłaca wody koła, czy też nie.
Z 15zł składki na sport 10zł otrzymuje sport seniorów, 5zł przeznaczone jest na działalność z młodzieżą. Środki te w całości przeznaczone są na organizację zawodów organizowanych w kole: nagrody, posiłki na zawodach. Jeśli ktoś po zawodach podsuwa Ci pod nos ciepły posiłek, serwuje kawę czy herbatę, to chyba to kosztuje? Jeśli na każdych zawodach jest całkiem przyzwoity i dość liczny zestaw nagród, pucharów, to chyba to kosztuje? To są tylko koszty materiałowe, ponieważ ŻADEN z organizatorów (sędziowie, obsługa) nie bierze ŻADNYCH wynagrodzeń z tego tytułu. Nie biorą ich również opiekunowie sekcji młodzieżowej za prowadzenie sekcji, ich treningi czy wyjazdy z młodzieżą na zawody.
Oprócz tego KADRZE KOŁA, a nie wybranym członkom Zarządu jak piszesz, opłacana jest opłata startowa i otrzymują po 30zł na zanęty wyłącznie na zawody cyklu GP Okręgu, w których oficjalnie reprezentują koło.

Pytanie 2
Skandalem jest takie stawianie sprawy. Kamieniec jest zarybiany proporcjonalnie do powierzchni wody koła (Rajsko ponad 20ha, Kamieniec 2,5ha z tarliskiem, a część do łowienia 1,5ha). Widać to choćby z zestawienia zarybień zamieszczonego na stronie. Skoro sam piszesz o tym, że są tam ryby, to gdzie tu zaniedbanie? Kamieniec nie może być nadreprezentowany w zarybieniu w stosunku do pozostałych wód koła. Na innych wodach też są wędkarze i też muszą być ryby.
Co do straży zgadzam się z Tobą. Tyle, że nie wystarczy ograniczyć się do narzekania. Nie jesteś na łowisku komercyjnym. Jesteś członkiem wspólnoty (koła), która musi sama zadbać o swoją wodę. Wynikają z tego również obowiązki, choćby wobec własnej wody. Nikły nadzór możesz poprawić chociażby poprzez udział w czynnym uczestnictwie w Straży Wód Koła. Zapraszam Cię do niej. Będziesz tam mile widziany.
 
 
   
   
 
  Ubespieczenia 1.03.2006  
  Podobno wszyscy wędkarze zostali ubezpieczeni,chciałbym wiedzieć na jakich warunkach i co to ubezpieczenie obejmuje.

paweł
 
  Odpowiada Now  
  Tak, to prawda. Szczegółu dotyczące warunków i zakresu ubezpieczenia zostaną podane po posiedzeniu Zarządu.  
 
   
   
 
  Trening 25.02.2006  
  Czy to prawda że na treningi mogą praychodzićosoby kture nie posiadajom karty?

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Oczywiście, że mogą przychodzić również osoby nie posiadające karty. Jednym z ich celów jest przygotowanie młodych wędkarzy do jej zdobycia. Zapraszam na trening. Ich harmonogram znajdziesz na stronie według ścieżki Młodzież/Treningi  
 
   
   
 
  Sprzent 23.02.2006  
  Czy odległościówka nadaje się na Sołe,Kamieniec i Rajsko?

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Na Rajsko i Kamieniec jest to bardzo dobra metoda połowu. Często stosowana przy łowieniu rekreacyjnym, ale i też na zawodach. Na rzekach nie zawsze musi się sprawdzić (lepsza np. bolonka), co nie znaczy, że na spokojniejszych odcinkach o wolniejszym uciągu nie można stosować.  
 
   
   
 
  Wkładki 23.02.2006  
  Czy gdy wykupiłem wkłatke na Kamieniec i na Rajsko to mogę złowić tylko 5 wymiarowych ryg ?

wiktor19
 
  Odpowiada Now  
  Limit 5 sztuk rocznie dotyczy gatunków limitowanych, czyli karpia, amura, szczupaka, sandacza, węgorza, suma (1szt na tydzień) i jesiotra (1 szt na rok!). Inne gatunki mają większe limity (tylko dzienne). Dokładnie precyzuje to punkt 8 regulaminu połowu na wodach koła, który otrzymałeś przy opłaceniu tych wód.  
 
   
   
 
  skladka PZW 5.02.2006  
  Czy kilkuletnia przerwa w oplacaniu skladki czlonkowskiej PZW spowoduje, ze bede musial ponownie zdawac egzamin?

TomekK
 
  Odpowiada Now  
  Po wieloletniej przerwie w naszym kole zdaje się egzamin weryfikujący bieżącą znajomość regulaminu, który w tym czasie ulegał zmianom. Najbliższy odbędzie się 20.02.06 o godz. 17.oo. Zapraszam, stres zostawiamy za drzwiami.  
 
   
   
 
  opłaty czynu 9.01.2006  
  Czy to prawda rze wedkarze opłacajacy tylko wody okręgowe czyli nie opłacają zarybienia na wody własne płaca tylko za 3 godziny czynu anie za 8 godzin jak bylo pobierane.Taką wiadomość podobno przekazał na zebraniu przedstawiciel okregu.

paweł
 
  Odpowiada Now  
  Uchwała Walnego Zebrania Członków Koła nakłada na wszystkich członków koła obowiązek świadczenia pracy w wymiarze 4 godz/rok lub ekwiwalent po 2,5zł za godz. co daje 10zł na rok. Osoby łowiące na wodach własnych mają obowiązek dodatkowo odpracować na łowisku kolejne 4 godziny lub ekwiwalent po 8zł/godz, co daje dodatkowe 32zł.
Róznica w wysokości ceny godziny bierze się stąd, że utrzymanie i potrzeba wykonywania pracy w obiekcie wspólnym dla wszystkich, jakim jest Dom Wędkarza, jest stosunkowo niewielka (drobne naprawy, utrzymanie otoczenia, koszenie itp.). Łowisko wymaga znacznie większego nakładu pracy i jest znacznie kosztowniejsze w utrzymaniu. Poza tym z łowisk korzysta tylko część członków koła i koszty te rozkładają się na mniejszą liczbę ludzi. Kosztami tymi nie można obciążać ludzi, którzy nie korzystają z łowiska.
 
 
   
   
 
  7.01.2006  
  PZW jest związkiem który kiedyś miał 17 okręgów i urzędników było tym samym mniej, oczywiście i ryb było więcej. Teraz państwo polskie się zreformowało a PZW nie. Mamy teraz po cztery okręgi w niektórych województwach Komu to jest potrzebne? Na pewno nie wędkarzom. Okazuje się teraz że mieszkając w Brzeszczach potrzeba uiścić 2 opłaty aby można było wędkować w granicach administracyjnych gminy Mam nadziej że nie pisałeś o reformie mojej. A tak nawiasem PZW jest związkiem o zasięgu krajowym a nie okręgowym i na pewno nie szeregowi wędkarze ustalają taki zakazy czy też nakazy, Widział bym również połączenie kilku okręgów w jeden, automatycznie gospodarz byłby jeden ale za to mocny, było by mniej oraz biur co by na pewno przyczyniło się do bardziej zasobnego portfela z porzydkiem dla wszystkich.
Pozdrawiam


OLO
 
  Odpowiada Now  
  Nie podejmuję się polemiki na temat struktury Związku. Nie ten poziom. To nie koła o tym decydują.

Poza tym to nie jest właściwe miejsce do dyskusji. Projektując stronę przyjęliśmy założenie, że tutaj nasi członkowie mogą zapytać o sprawy związane ze sprawami koła i uzyskać konkretną informację, a to o co pytasz wykracza poza nasze kompetencje. Proszę nie odbierać tego jako unikanie tematu, lecz jako utrzymanie przyjętego porządku strony.

Zapraszam w nurtującej Cię sprawie na Forum okręgowe. To właściwe miejsce do dyskusji na każdy związany z wędkarstwem temat. Zajrzyj pod adres www.pzwbielsko.pl/forum Wklej ten sam tekst i z pewnością znajdzie się chętny do podjęcia dyskusji.
 
 
   
   
 
  Porozumienie 1.01.2006  
  Czy wolno będzie łowić bez dodatkowych opłat na Wiśle w Brzeszczach ba nawet w Oświęcimiu bez dodatkowych opłat. Jestem wędkarzem ponad 30 lat ale PZW i te nie reformowalne Okręgi już przerosły same siebie.Drodzy rządzący państwo się reformuje, może i czas na was!!!

OLO
 
  Odpowiada Now  
  Jeśli jesteś członkiem okręgu bielskiego - nie. Ani w Brzeszczach, ani w Oświęcimiu. Odcinek od Goczałkowic do ujścia Skawy wraz z kanałami należy do okręgu katowickiego.

Nie wiem w czym okręgi przerosły i co. Masz rację, że wiele rzeczy należałoby zreformować. Również siebie. Trzeba w końcu zrozumieć w jakiej rzeczywistości żyjemy i funkcjonujemy. Wszyscy, w tym PZW. Skończły się czasy rozdawnictwa. NIKT oprócz nas samych nie zapłaci za nasze hobby. Wisła ma swojego gospodarza. Skoro rozumiesz potrzebę reformowania wszystkiego wokół, dlaczego nie widzisz, że trzeba zapłacić gospodarzowi za użytkowanie jego rzeczy?
 
 
   
   
 
  Łowiący inaczej !!!!! 22.12.2005  
  Witam.Proszę odpowiedzieć czy Zarządowi znana jest liczba muszkarzy w naszym kole, jeżeli tak to czy myślicie o propagowaniu tej wspaniałej metody łowienia wśród młodzieży a może stworzycie sekcję,szkolenia,naukę i uczestnictwo w zawodach.Taka sekcja wspaniale pracuje w Bielsku,Wadowicach !!!!

perkoz
 
  Odpowiada Now  
  Nie, nie znamy liczby muszkarzy. Nie prowadzimy statystyki kto łowi jaką metodą. Nie ma żadnej metody poza osobistymi kontaktami, aby zdobyć taką wiedzę. Zresztą tak naprawdę nie jest potrzebna. Każdy łowi metodą jaką preferuje i tyle. Jeśli muszkarze nie uważają za właściwe aby się skrzyknąć i powołać sekcję czy reprezentację koła, widać nie ma takiej naturalnej potrzeby. Przecież reprezentacji koła np. spławikowców też nikt nie narzucał z urzędu. Była po prostu grupa ludzi zainteresowana rywalizacją sportową w tej dyscyplinie i to na ich wniosek powołano kadrę koła. Ja osobiście nie znam też żadnego muszkarza z naszego koła. Nie znaczy to, że ich nie ma. Być może nawet kilku kolegów uprawia tą dyscyplinę, ale nie odczuwa potrzeby dzielenia się tą informacją, nie chce rywalizować z innymi, nie widzi konieczności aktywności w kole w tym temacie. Co prawda około dziesięciu lat temu było trzech muszkarzy, którzy powołali sekcję, ale ropadła się szybko i praktycznie nie działała. Skończyło się bardziej na gadaniu, a tych osób już od lat nie ma w kole.
Jeśli jesteś członkiem naszego koła, uprawiasz muszkarstwo, znajdziesz jeszcze innych chętnych, chcesz szkolić kolegów i propoagować tę dyscyplinę, to nic nie stoi na przeszkodzie. Przedstaw swoją wizję, czego oczekujesz, co chcesz i jakimi metodami osiągnąć. Trzeba się zgłosić do Zarządu z takim wnioskiem i włączyć w działalność.
 
 
   
   
 
  Łowisko 4.12.2005  
  Dlaczego nie udostępnicie któregoś z jezior(jezora w Rajsku) na łowienie zimą z pod lodu ???

Damianusss
 
  Odpowiada Now  
  Bo nie przewiduje tego regulamin łowiska zezwalający łowić tylko do lodu.

Powodem tego jest to, że czujemy się jako gospodarze łowiska odpowiedzialni do zapewnienia bezpieczeństwa łowiących na jego terenie. Nie jesteśmy w stanie tego uczynić w sytuacji występowania oparzelisk. Łowisko jest również przepływowe, co też powoduje bardzo nierównomierną grubość lodu.

Uważamy też, że należy się łowisku, a zwłaszcza rybom trochę >odpoczynku<, aby mogły spokojnie przezimować i dotrwać w dobrej kondycji do nowego sezonu
 
 
   
   
 
  Opłaty za czyn 28.11.2005  
  Dlaczego bezprawnie są pobierane opłaty za czyn na rzecz koła od wedkarzy opłacajacych tylko wody okregowe.Albo dlaczego zmusza się wędkarzy do opłacania wód okręgowych łowiących tylko na wodach wlasnych.Proszę o podanie dokładnie paragrafu lub rozporządzenia gdzie tak pisze.Według mnie jest to działanie bezprawne?

paweł
 
  Odpowiada Now  
  Nie wyznawaj zasady: Czego nie wiem, tego nie ma.
1. Nikt nie działa tutaj bezprawnie. Odsyłam do Statutu PZW, który w par.53 pkt.6 mówi (cytat): \"Do kompetencji Walnego Zebrania Członków Koła należy nakładanie na członków, w drodze stosownej uchwały, obowiązku wykonywania pracy osobistej lub wniesienia ekwiwalentu za tę pracę.\"
Gdybyś uczestniczył w walnych zebraniach koła, wiedziałbyś o podejmowamiu takich uchwał. Dobrze byłoby znać Statut organizacji, do której się należy. Jest na stronie głównej w zakładce Regulaminy.
2. Będąc członkiem PZW jest się zobowiązanym opłacić należne składki. Opłata wód własnych jest składką dobrowolną, dodatkową i możliwą dopiero po spełnieniu wszystkich warunków, jakie postawił jej gospodarz. A takim warunkiem jest posiadanie pełnych składek, w tym okręgowych. A dlaczego? Bo woda własna, jak ją nazywasz, jest też wodą PZW będącą jedynie w zarządzie koła. To właśnie otwarte wody okręgowe są podstawą działania PZW. Wody licencyjne kół są jedynie ich uzupełnieniem.
3. Członkami PZW jesteśmy dobrowolnie, z własnego wyboru. Jeśli z tego tytułu przysługują nam jakieś prawa, to pamiętajmy również, że towarzyszą im również pewne obowiązki.
Współpracujesz lub współpłacisz na rzecz środowiska, w którego życiu współuczestniczysz, i z którego wspólnie z innymi korzystasz. Więc dlaczego to jedni mają płacić i pracować, a inni tylko korzystać? Skoro mamy takie same prawa, więc i obowiązki.
 
 
   
   
 
  hasło 3.11.2005  
  Dzień dobry!!
Chciałbym zapytać się o zarybianie rzeki Soły, czy w tym sezonie wpuściliście tam jakieś ryby, i czy wpuścicie w przyszłym. Podobno zarybiliście szczupakiem(młodym), ale nigdzie go nie widać.

Z poważaniem młody wędkarz!

Damianusss
 
  Odpowiada Now  
  Koło jako takie (żadne koło) nie dokonuje na własną rękę i z własnych środków zarybień wód otwartych. Jest to powinność okręgów wynikająca z faktu, że są one dzierżawcami tych wód i są zobowiązane do dokonywania zarybień zgodnych z operatami rybackimi, którymi wygrały do użytkowania w przetargach te wody. Koła natomiast są >czynnikiem społecznym< sprawującym społeczną kontrolę nad prowadzonymi przez okręg zarybianiami odcinków rzek, które są w rejonie działania danego koła. Nasi przedstawiciele brali czynny udział w zarybianiu Obwodu nr 5 Soły.

W tym roku dokonano zarybiania tego odcinka jaziem, świnką, brzaną. Ilości poszczególnych zarybień znajdziesz na stronie okręgu (www.pzwbielsko.pl) w bocznym menu Zarybienia, tabela wykonanie. Na dzień dzisiejszy nie jest ona aktualna, ponieważ w tych właśnie dniach prowadzone są ostatnie zarybienia, po zakończeniu których zostanie przeprowadzona aktualizacja. Powinno się to zamknąć w okresie 1-1,5 tygodnia. Sugeruję, abyś śledził tę właśnie stronę, a uzyskasz pełną i wiarygodną informację na interesujący Cię temat.

 
 
   
   
 
  Jakie zasady są na Wiśle ? 27.10.2005  
  Dzień dobry,
chciałem spytać jak wygląda sprawa z łowieniem na Wiśle. To znaczy, czyja to jest woda i czy członkowie koła Oświęcim-Miasto są uprawnieni do połowu czy też są potrzebne jakieś dodatkowe formalności. Interesuje mnie oczywiście odcinek Wisły w okolicach Oświęcimia czyli powiedzmy od Harmęż do ujścia Skawy.
Z góry dziękuję za informację.

lukaszb
 
  Odpowiada Now  
  Wisła na odcinku od zapory w Goczałkowicach do ujścia Skawy jest obwodem należącym do okręgu Katowice. Na mocy obowiązującego do końca tego roku porozumienia pomiędzy okręgami Bielsko Biała-Częstochowa-Katowice członkowie tych okręgów (a wiec i koła Oświęcim-Miasto) łowią bez dodatkowych opłat na posiadaną opłaconą opłatę okręgową swojego okręgu na wszystkich wodach trójporozumienia (a więc również na wspomnianym odcinku Wisły).

Na dzień dzisiejszy nie można natomiast powiedzieć jak będą wyglądały warunki łowienia na wodach tych okręgów (Katowice i Częstochowa) przez naszych wędkarzy w roku przyszłym, ponieważ nie zostały jeszcze zakończone rozmowy na temat trójporozumienia i obowiązujących w nowym roku zasad.
Po zakończeniu rozmów i podpisaniu stosownych porozumień niezwłocznie poinformujemy naszych członków na stronie koła oraz okręgu.
 
 
   
   
 
  informacja 22.08.2005  
  okturej jest zbiurka na zawody dla \"zasłurzonych członkuw koła\"?

sławko
 
  Odpowiada Now  
  Puchar Pamięci Zasłużonych Członków Koła odbędzie się 4.09.05. Zbiórka i zapisy do godz.8.oo. Wystarczyło popatrzeć z bocznego menu Sport/Terminy zawoów.
Zawody w Spytkowicach (to z drugiego pytania) już się odbyły (21.08.05).
 
 
   
   
 
  Łowienie ze współmałżonkiem 25.07.2005  
  Mam zapytanie czy współmałżonek któremu udostępnia się wędkę musi posiadać kartę wędkarską bowiem punkt 10 Reulaminu Amatorskiego Połowu Ryb nie jest dla mnie jasny.

\"10. Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.\"

proszę o odpowiedź
z powożaniem Jan

jangrebi
 
  Odpowiada Now  
  Powołujesz się na punkt regulaminu, który mówi tylko i wyłącznie o zwolnieniu z obowiązku opłacania składki przez współmałżonka wędkarza przy udostępnieniu wędki. Należy jednak pamiętać o pozostałych zapisach tego regulaminu.

W paragrafie 1 punkt 1 mówi wyraźnie, że prawo do połowu mają osoby posiadające kartę (1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby nie zrzeszone w PZW, posiadające kartę wędkarską, przestrzegające zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po opłaceniu stosownych składek).

Z punktu 3 wynika kto jest zwolniony z posiadania karty (3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce). Współmałżonek raczej ma już ukończone 14 lat, chyba że zachodzi szczególny przypadek współmałżonka cudzoziemca przebywającego w Polsce czasowo. Nie ma tutaj ogólnego zapisu o zwolnienia współmałżonka z tego obowiąku.

Reasumując, na podstawie pkt 1 i 3 należy przyjąć, że współmałżonek posiada obowiązek posiadania karty wędkarskiej podczas łowienia w ramach łowiska i limitu wędkarza, a na podstawie pkt 9 jest jedynie zwolniony z opłat wynikających z tego tytułu.

Ze swej strony mogę dodać, że zdobycie uprawnień na kartę wędkarską nie jest wcale trudne, nie wiąże się z jakimś ogromnym wysiłkiem czy stresem. Gwarantuje za to spokojne łowienie bez obawy o łamanie regulaminu. Zapraszam do wizyty w kole na egzaminie, który odbędzie się w najbliższym czasie w naszym kole dnia 1 sierpnia o godz. 17.oo. Jedyne wymogi egzaminu to zapoznanie się z regulaminem RAPR umieszczonym na naszej stronie oraz pozostawienie nerwów i stresu za drzwiami. Zapraszam raz jeszcze.
 
 
   
   
 
  Czy mugłby jeszcze wykupić wkładkę na rajsko? 30.06.2005  
  Chcę uciec z chemika i opłacić sobie rajsko jsszcze w tym roku chcę sie dowiedzieć czy mogę i ile to ewentualnie będzie kosztowało

luk
 
  Odpowiada Now  
  Jeśli wybierzesz nasze koło ze względu na klimat w nim panujący, rodzaj łowiska lub inne jego przymioty, będzie nam miło, bo znaczyć to będzie o prawidłowym jego działaniu. Jeśli się chcesz przenieść do nas, to trzeba się zgłosić do skarbniczki w Domu Wędkarza (szczegóły znajdziesz w bocznym menu Opłaty/Łowiska własne) wraz z pobraną ze starego koła kartoteką. Nie chcemy jednak prowadzić rozmów, a tym bardziej działań w kierunku \"podbierania\" członków komukolwiek.

Jeśli masz chęć opłacenia naszych łowisk, to nie ma najmniejszych przeszkód. Może to zrobić każdy wędkarz, niezależnie od koła do jakiego należy, na takich samych zasadach jak członkowie naszego koła w każdym momencie sezonu. Należy się tylko dostosować do terminów przyjmowania składek przez skarbnika (najbliższy termin to 5 lipca 17.oo-19.oo). Szczegółowy cennik w powyższym linku, a zasady wędkowania na naszych wodach to Regulaminy/Łowiska własne. W zakładce Łowiska znajdziesz ich opisy i mapki. Zapraszamy.
 
 
   
   
 
  zawody 21.05.2005  
  przepraszam którego są organizowane zawody na rajsku z okazji dznia dziecka.
a jak nie ma to kiedy są jakie kolwiek zawody dla młodzieży z koła


Benek
 
  Odpowiada Now  
  Rozumiem, że chodzi Ci o zawody dostępne dla wszystkich chętnych. Zgodnie z kalendarzem imprez sportowych koła znjdującym się na stronie (Sport/Terminy zawodów lub Młodzież/Zawody) zawody takie odbędą się dnia 5.06.05 w godz. 10-13. Zapisy chętnych przyjmowane będą do godz. 9.oo. Uczestniczyć w nich mogą dzieci i młodzież do lat 16. Członkostwo w PZW oraz posiadanie karty wędkarskiej nie jest wymagane. Wystarczy chęć oraz własny sprzęt. Posiadanie w czasie zawodów miękkiej siatki z obręczami na ryby jest obowiązkowe (jest warunkiem dopuszczenia do zawodów - były wcześniejsze próby trzymania ryb w wiaderkach, reklamówkach itp).  
 
   
   
 
  Wisła 8.04.2005  
  witam. pisałem do was o poławiaczach ochotki i rurecznika. od miesiąca nie ma już nikogo. gratuluje i dziękuje za załatwienie tej sprawy. widze też że interesujecie sie też kłusownikami. chociaż trodno ich złapac na gorącym uczynku, ale czują już respekt . zauważyłem że często podjżdżają fiatem punto koloru srebrnego. nr rejestr: KCH06EF łowią na podrywe 3m x 3m za progiem koło elektrowni po lewej stronie. prosze o nr telefonów by powiadomić o kłusownictwie. ten co mam to jest nie aktualny alb nikt nie odbiera.

zander58
 
  Odpowiada Now  
  Dziękujemy za informacje.
Dopiero teraz posyłam pytanie na stronę, ponieważ nie chcieliśmy spłoszyć kłusoli. Informacje rozchodzą się szybko.
Koło ze swej strony uruchomiło do działania Powiatową Społeczną Straż Wędkarską, powiadomiliśmy okręg bielski i katowicki oraz poszła prośba do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie i Katowicach o przeprowadzenie kontroli w tym rejonie. Nie znamy jednak efektów tych kontroli.
Mamy nadzieję, że całość tych działań chociaż w małym stopniu pozwoli na ograniczenie kłusownictwa. Prosimy o przekazywanie sygnałów znad naszych wód o takich przypadkach i korzystanie w razie konieczności z telefonów do PSSR i innych instytucji upoważnionych do kontroli. Numery znajdziecie na stronie okręgu w dziale Ochrona Wód.
 
 
   
   
 
  soła 22.04.2005  
  jestem nowy i mam pytania czy aby łowić na sole wystarcvzy mi karta i legitymacja, czy musze opłacać tak samo jak rajsko


Benek
 
  Odpowiada Now  
  Pytanie zadałeś mało precyzyjnie.

Jeśli miałeś na myśli to, czy należy w ogóle wnosić opłaty na wody otwarte, to oczywiście tak. Jest to niezbędne. Posiadanie samej legitymacji nie uprawnia do łowienia na wodach otwartych PZW. Upoważnia do tego komplet dokumentów składający się z: Legitymacji PZW z wklejonymi znaczkami opłaty członkowskiej i okręgowej na dany sezon, karta wędkarska oraz rejestr połowów.

Jeśli chodziło o to, czy aby łowić na wodach, o których piszesz, należy opłacić również Rajsko, to nie. Opłata składki na Rajsko jest sprawą odrębną i dobrowolną. Tutaj warunkiem możliwości zakupu wkładki na wody własne koła jest wcześniejsze opłacenie składek związkowych (członkowsjkiej i tzw. okręgówki) na dany sezon.
 
 
   
   
 
  dlaczego????? 7.04.2005  
  dlaczego zwody z okazji dnia dziecka, witajcie wakacje, i zakończenie wakacji mogą startować tylko osoby do lat 16??? mogli byście zrobić w tym zawody od lat16 do lat18 bez nagród przyszło by wtedy więcej osób pomyślcie nad tym i odpiszcie na mojego E-maila

zipera
 
  Odpowiada Now  
  Zawody , o których piszesz są organizowane przy współfinansowaniu Urzędu Miasta jako zdania zlecone na ORGANIZACJĘ ZAWODÓW DLA DZIECI. Warunki tego zlecenia są ściśle określone i nie możemy ich zmieniać. Zapraszamy na wszystkie inne zawody dostępne dla członków koła.

Osiemnastolatkowie mogą równie dobrze rywalizować w ramach sekcji młodzieżowej. Prowadzone jest GP sekcji z zawodów i trenigów. Nawet jak się ma 18 lat i spore umiejętności, to przecież nie wstyd brać udział w zawodach i treningach sekcji i rywalizować z innymi. Zapraszamy.
 
 
   
   
 
  kormorany 26.03.2005  
  witam. Od kilku lat lowie na Wiśle i kanale na Dworach.zauważyłem duży wzrost populacji kormoranów. jednego dnia łowiąc na Wiśle, przyleciały kormorany,na swój codzienny żer. w odległości 100m naliczyłem ich ok. 400 szt. napewno to nie były wszystkie.serce sie kraje jak widziałem ile one ryb zjadły i zniszczyły w ciągu godz.wiadomo, ptaki te są pod ochroną, ale czy nie można by było ograniczyć ich populacje?

zander58
 
  Odpowiada Now  
  Jesteś jedną z wielu osób, które je widziały. Nie mamy niestety żadnych możliwości wpływu na tę sytuację. Kormorany są pod ścisłą ochroną. Nikt nie chce zauważyć, że przyczyny dla których ptak ten został objęty ochroną prawną (zanikający gatunek) stały się już dawno nieaktualne. \"Obrońcy\" natury za przyrodę godną ochrony uznają to, co widzą. To, co żyje w wodzie i straty jakie ponosimy z powodu zakłócenia naturalnych proporcji spowodowanych działalnością takich \"poprawiaczy natury\" już ich nie obchodzą.
Jak już pisałem, ptak ten chroniony jest prawem i musimy pogodzić się z tym faktem.
Proponuję powtórzyć ten temat na forum strony okręgu: http://bielsko-forum.pnd.pl/. Myślę, że temat wart przedyskutowania w szereszym gronie.
 
 
   
   
 
  Opłaty 4.03.2005  
  Czy można opłacając tylko składkę członkowską PZW wykupic wkładkę na połów ryb w danym kole i łowić tylko na wodach tego koła, bez opłacania łowisk ogulno dostępnych czyli (rzek i zbiorników).

paweł
 
  Odpowiada Now  
  W naszym kole prawo do połowu na wodach własnych (Rajsko i Kamieniec) mają wszyscy członkowie PZW (również spoza koła), którzy opłacili WSZYSTKIE obowiązujące składki, a więc również opłatę okręgową.  
 
   
   
 
  ?? 15.12.2004  
  czy wiadomo juz gdzie odbeda sie mistrzostwa okregu BB? i w jakim terminie?

lusi_raj
 
  Odpowiada Now  
  Harmonogram zawodów okręgowych nie jest gotowy i nie dotarł do kół. Dlatego też ani dokładne terminy ani miejsca rozgrywania zawodów nie są jeszcze znane.

Z tego też powodu przedstawiony na ostatnim Walnym Zebraniu harmonogram zawodów nie posiadał żadnych dat. Zostaną one ustalone po otrzymaniu harmonogramu okręgowego, aby terminy ich rozgrywania nie kolidowały ze sobą.

Po otrzymaniu gotowych materiałów umieszczę je niezwłocznie na stronach.
 
 
   
   
 
  Mistrzostwa koła 11.12.2004  
  Moje pytanie brzmi następująco: dlaczego najważniejsza impreza dla koła jaką są Mistrzostwa koła są 1 TUROWE??

lusi_raj
 
  Odpowiada Now  
  Bo tak zadecydowali uczestnicy przedostatniego Walnego Zebrania Członków Koła. Sprawa ta była dyskutowana i przeprowadzono głosowanie.

Na ostatnim (wczorajszym - 12.12.04) WZCK postawiono wniosek o zawody dwuturowe. Wniosek został w głosowaniu przyjęty i takie też (dwuturowe) odbędą się w roku 2005.
 
 
   
   
 
  ludzie zabierają pokarm rybom 9.10.2004  
  Od kilku lat jeżdżę na ryby na Wisłę do Oświęcimia. Łowię na odcinku rzeki od ujścia Soły do progu na Wiśle, tzn. próbuje łowić. Skutecznie przeszkadzają mi (a także innym wędkarzom) \"poławiacze\" rurecznika i ochotki. Od kilku lat codziennie pływa tam ok. 15 osób na tratwach ze styropianu i desek, a każdy z nich odławia ok. 5kg rurecznika. 3/4 osób które tam łowią nie posiadają odpowiednich zezwoleń. Samo pływanie na takich tratwach jest zabronione. DLACZEGO NIKT TEGO NIE KONTROLUJE?


zander58
 
  Odpowiada Now  
  Dziękujemy za przekazanie sygnału. Przekażemy tę informację do Powiatowej Straży Wędkarskiej oraz Państwowej Straży Rybackiej. Społeczni strażnicy posiadają uprawnienia do kontroli jedynie wędkarzy, i to w zakresie przestrzegania regulamu APR.
Jednocześnie polecam stronę www.pzwbielsko.pl, gdzie na podstronie Ochrona wód znajdziesz telefony do instytucji związanych z ochroną wód. Można je zapisać w komórce i skorzystać nad wodą w razie koniecznej interwencji. Najlepsza i najskuteczniejsza jest szybka reakcja w trakcie trwania wykroczenia.
 
 
   
   
 
  5.10.2004  
  Proszę o wyjaśnienie powodu zakazu rozbijania namiotu w pobliżu łowiska podczas połowu nocnego. Spędziłem z moją pięcioletnią córką kilka nocy na Rajsku(z piątku na sobote), podczas kiedy ja łowiem ona spała w malutkim namiocie. Jest to dla nas miła forma spędzenia czasu, kiedy ja jestem zadowolony i córka ma frajde, na stanowisku zawsze zostawiamy porządek.

seba
 
  Odpowiada Nowotarski Włodzimierz  
  Proszę przeczytać zakaz dokładnie. Dotyczy on zakładania stałych obozowisk poza czasem regulaminowego łowienia. Były takie przypadki (stały wielkie namioty i przyczepy przez okres dwóch i więcej tygodni) i wskutek skarg członków koła powstał wspomniany zakaz.
Sobotnie noce są regulaminowym czasem łowienia. Jeśli w tym czasie namiot jest osłoną dla śpiącego dziecka a nie stałym obozowiskiem, nikt tego nie zakwestionuje. Trzeba natomiast przyjąć do wiadomości, że używając w ten sposób namiotu jesteśmy zobowiązani do udostępnienia go do kontroli, jeśli strażnik o to poprosi.
Mam nadzieję, że córka nadal będzie miło spędzała czas na naszym łowisku.
 
 
   


Design by pnd | Copyright 2004 | Statistic by statystyki www stat.pl
Forum Okręgu Bielsko-Biała - Podyskutuj Gdzie łowic Masz pytanie do zarządy? Zadaj je!!! Ogłoszenia i komunikaty zarządu