START :: ŁOWISKA : WODY KOŁA : RAJSKO
 
 
Logowanie
 
Reklamy
 


Rajsko


  • Łowisko "Rajsko" położone jest w miejscowości Rajsko w odległości 5km od Oświęcimia przy drodze Oświęcim-Brzeszcze w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Soły.
  • Składa się ono z dwóch zbiorników powstałych podczas eksploatacji żwiru. Jest to jezioro Długie oraz Teatrzyk. Połączone są jazem i mają stały przepływ wody. Towarzyszy im zbiornik Zamułka ze wspólnym regulaminem i zasadami połowu.
  • Obszar zbiorników wynosi około 25ha, a ich głębokość jest urozmaicona i waha się od 1-3m. Rybostan jest urozmaicony. Dominują jednak następujące gatunki: karp, płoć, leszcz, karaś, okoń, ukleja, jaź, szczupak, sandacz. W mniejszych ilościach łowi się amura, lina, suma, wzdręgę, jazgarza. Sporadycznie można złowić również bolenia i węgorza. Zarybiając selektywnie drapieżnikiem staramy się nadać jezioru Długiemu charakter sandaczowy a Teatrzykowi szczupakowy. Jezioro Długie zarybiono również jesiotrem syberyjskim.
  • Jezioro Długie ma regulowane brzegi z przystosowanymi do zawodów stanowiskami. Od strony zachodniej w zasadzie nie jest porośnięte drzewami, natomiast pozostałe brzegi urozmaicają rosnące drzewa i krzewy, lecz w odległości umożliwiającej bezproblemowe łowienie. Jeziora Teatrzyk i Zamułka mają charakter bardziej naturalny. Ich brzegi są również płaskie, zapewniają dobry i bezpieczny dostęp do wody, jednak ich najbliższe otoczenie porośnięte jest drzewami i krzewami tworzącymi bardziej naturalny i malowniczy krajobraz. Usytuowana jest nad nim baza socjalna pozwalająca na organizację zawodów w dobrych warunkach.
  • Do jezior jest wygodny i bezpieczny dojazd samochodem. Poruszać się nim można po wyznaczonych drogach wzdłuż większości brzegów. Wjazd na stanowiska jest zabroniony. Można korzystać z wyznaczonych miejsc parkingowych.
  • Rejon jeziora Zamułka wraz z otaczającymi ją szuwarami jest siedliskiem kilku chronionych i bardzo rzadkich już gatunków ptaków. Dzięki temu nie jest rzadkością spotkanie z nigdzie już w Polsce poza Rajskiem nie gniazdującym ślepowronem. Bardzo często spotyka się również chronionego i rzadko występującego gdzie indziej zimorodka, bąka czy sieweczkę rzeczną. Stałymi mieszkańcami są kaczki krzyżówki, perkozy, mewy śmieszki oraz rzeczne. Spotkać można brodzące bociany. Najbardziej jednak widowiskowe są corocznie bytujące na tych wodach całe rodziny łabędzi.
  • Dzięki współpracy z oświęcimskim Towarzystwem na Rzecz Ziemi zamontowano na brzegach duże kolorowe tablice poglądowe, które tworzą swoistą ścieżkę dydaktyczną, opowiadającą o ptakach i rybach tej wody a także zjawiskach geologicznych, które doprowadziły do powstania i ukształtowania tych terenów.


Zapraszamy kolegów na nasze łowiska.


Design by pnd | Copyright 2004 | Statistic by statystyki www stat.pl
Forum Okręgu Bielsko-Biała - Podyskutuj Gdzie łowic Masz pytanie do zarządy? Zadaj je!!! Ogłoszenia i komunikaty zarządu